Reklama

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Na sygnale

 

21 lutego Gminny Zarząd ZOSP RP przeprowadził eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W konkursie, który odbył się w dwóch kategoriach wiekowych, wzięło udział 21 uczestników. Turniej ma na celu popularyzację wiedzy pożarniczej wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie bezpiecznych zachowań.

 

Wyniki eliminacji gminnych.

Kategoria wiekowa klasy I-IV:

1. Julia Wydymus – SP Pogwizdów

2. Bartosz Magiera – SP Charsznica

Kategoria wiekowa klasy V-VIII:

1. Karina Żur – SP Charsznica

2. Wiktor Sobczyk – SP Charsznica

 

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę za udział, a najlepsi zawodnicy dodatkowo zostali uhonorowani pucharami. Zwycięzcy I i II miejsca będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Miechowie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia na kolejnym etapie!

Dział: Charsznica

 

Przed sądem będzie tłumaczył się mieszkaniec Krakowa, który przyjechał do Wolbromia i pomalował skład pociągu osobowego. Jego zachowanie nie pozostało bezkarne. Mężczyzna usłyszał już zarzut zniszczenia mienia. Za to przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Policjanci z Komisariatu Policji w Wolbromiu zostali powiadomieni o sprawie przez pracowników Straży Ochrony Kolei około godziny 3 w nocy z soboty na niedzielę (01.03 / 02.03. br.). Funkcjonariusze, podczas patrolowania rejonu dworca PKP Wolbrom Wschodni ujęli mężczyznę, który pomalował skład pociągu relacji Wolbrom – Kraków Główny. Mężczyzna zdewastował 48 metrów kwadratowych powierzchni wagonu. Usuwanie tego graffiti ze składu pociągu wygenerowało wymierne koszty dla kolei. Straty wyceniono na 9,5 tys. zł.

Pracownicy SOK przekazali 30-latka patrolowi policji. Mundurowi zabezpieczyli przy zatrzymanym 13 puszek sprayu. Sprawca został doprowadzony do policyjnego aresztu. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie podejrzanemu zarzutu zniszczenia mienia. Grozi mu do 5 lat pozbawienie wolności.

Dział: Wolbrom
Etykiety

 

Mieszkaniec powiatu olkuskiego, który 21 lutego 2025 roku groził pozbawieniem życia pracownikom opieki społecznej, został zatrzymany przez dzielnicowych. Wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania oraz zakazu zbliżania do nich.

 

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek, 21 lutego, w jednym z ośrodków pomocy społecznej na terenie powiatu olkuskiego. Mężczyzna pojawił się w placówce, chcąc rozmawiać z zastępcą kierownika. Po uzyskaniu informacji o jej nieobecności stał się agresywny – zaczął używać wulgarnego języka, obrażać oraz grozić dwóm pracownikom opieki społecznej. Wypowiedzi 59-latka wzbudziły w pokrzywdzonych uzasadnioną obawę o swoje bezpieczeństwo. O sytuacji powiadomili dyżurnego, który na miejsce skierował dzielnicowych.

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. Następnego dnia przedstawiono mu zarzuty gróźb karalnych oraz znieważenia funkcjonariuszy publicznych. Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środków zapobiegawczych, obejmujących dozór policji, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz zakaz zbliżania się do nich na odległość nie mniejszą niż 10 metrów.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego za przestępstwo gróźb karalnych grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Ze względu na fakt, że 59-latek działał w warunkach recydywy, może mu zostać wymierzona surowsza kara, wynosząca nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Dział: Powiat olkuski
Etykiety

 

20 lutego, około godziny 13:40, olkuski dyżurny został powiadomiony o potrąceniu 51-latki, do którego doszło na ulicy Górniczej w Olkuszu. Na miejsce pilnie zostali skierowani policjanci. Jak wstępnie ustalili kobieta szła chodnikiem ulicą Górniczą w kierunku ulicy Kościuszki, wtedy została potrącona przez Audi. Kierujący samochodem19-latek skręcał z ulicy Szkolnej w ulicę Górniczą. Piesza z obrażeniami ciała została przewieziona karetką pogotowia do szpitala w Olkuszu, gdzie pozostała na obserwacji. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Na miejscu pracował technik kryminalistyki, który zabezpieczył ślady. Prowadzone postępowanie pod nadzorem olkuskiej prokuratury wyjaśni dokładne okoliczności tego wypadku.

 

Policja apeluje do kierowców, aby zachowywali koncentrację za kierownicą, zwłaszcza zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych lub do skrzyżowania dróg. Do pieszych z kolei zwraca się z prośbą, by mimo swojego pierwszeństwa na przejściach, wchodzili na nie dopiero wtedy, gdy upewnią się, że nie nadjeżdża pojazd lub pojazd zatrzymał się przed przejściem. Pamiętajmy, że wzajemny szacunek i ostrożność są kluczem do bezpieczeństwa na drodze.

Dział: Olkusz
Etykiety
środa, 12 luty 2025 07:01

Tragiczny wypadek w Bukownie

 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło we wtorek, 11 lutego 2025 roku na ulicy Bukowskiej w Bukownie. Kierowca Mazdy zjechał z drogi i dachował. Zginął na miejscu.

 

We wtorek, około godziny 7:55, dyżurny z komisariatu w Bukownie przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na ulicy Bukowskiej w Bukownie. Na miejsce natychmiast skierował służby. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierowca Mazdy, jadąc od Bukowna w kierunku Jaworzna, zjechał z jezdni, a następnie dachował. 56-letni mieszkaniec powiatu jaworznickiego zginął na miejscu. Ciało mężczyzny zostało przekazane do sekcji. Trwają wyjaśnienia przyczyn i okoliczności tego zdarzenia. Dopiero po ich zakończeniu będzie można mówić o szczegółach.

Na miejscu przez kilka godzin pracowali policjanci oraz prokurator i biegły sądowy z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. W akcji ratowniczej, brali również udział strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowna, a także Zespół Ratownictwa Medycznego.

Droga w miejscu wypadku była całkowicie zablokowana. Ruch przywrócono o godzinie 12:30.

 

Dział: Bukowno
Etykiety

 

W ostatnim czasie olkuska policja odnotowała dwa przypadki oszustw pod legendą „na policjanta”, w których ofiarami padły kobiety w wieku 70 i 69 lat. Jedna z nich przekazała ponad 360.000 złotych, druga 40.000 złotych. Do oszustwa metodą „na policjanta” doszło w styczniu i lutym tego roku.

 

15 stycznia oszust po raz pierwszy zadzwonił na telefon stacjonarny 70-letniej mieszkanki powiatu olkuskiego. Podawał się za pracownika poczty i przekazał, że kobieta ma do odebrania dwa listy polecone z banku i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poinformował również, że do mieszkania przyjdzie listonosz i będzie prosił o adres i datę urodzenia. Kobieta podała te informacje. Następnego dnia 70-latka odebrała kolejne połączenie. Tym razem oszust podawał się za policjanta. Informował o prowadzonej akcji i wyjaśnił, że jest obserwowana przez przestępców i policjantów. Prosił o zaangażowanie w działania, których celem jest zatrzymanie przestępców. Mężczyzna dokładnie instruował swoją rozmówczynię o kolejnych etapach postępowania, m.in., o tym żeby wypłaciła pieniądze z banku i przekazała je „policyjnemu kurierowi”. 70-latka nie była świadoma oszustwa i chciała pomóc „policjantom”. Wraz z opiekunką udała się do banku i po raz pierwszy wypłaciła 8 tysięcy złotych, które następnie przekazano „kurierowi”. Kobieta kilka razy dokonywała wypłat w bankach w różnych miejscowościach. Przed pracownikami tłumaczyła, że pieniądze potrzebne są na remont i na jej leczenie. Były to wskazówki, jakie dostała od oszusta na wypadek pytań pracowników banku. Łącznie kobieta przekazała 360 tysięcy złotych. Dopiero 4 lutego br. 70-latka o sprawie poinformowała policjantów i złożyła zawiadomienie o oszustwie.

Do kolejnego oszustwa, metodą „na policjanta” doszło w czwartek (6.02. br.). Na telefon stacjonarny 69-letniej mieszkanki powiatu olkuskiego zadzwonił oszust, który podawał się za policjanta. Podobnie jak w poprzednim przypadku, oszust prosił o wsparcie w policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie przestępców. Liczył na jej zaangażowanie. Fałszywy policjant w taki sposób prowadził konwersację, że kobieta nie zorientowała się, iż ma do czynienia z oszustem. 69-latka myśląc, że pomaga w policyjnej akcji, zgodnie z instrukcją, przekazała pieniądze. W ten sposób straciła ponad 40 tysięcy złotych.

 

W obliczu coraz bardziej kreatywnych oszustów apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy, do przekazania danych osobowych, numerów kart czy haseł do logowania. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego. Dlatego należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. To mogą być oszuści! Upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny – zadzwoń pod numer jego telefonu lub na telefon innej bliskiej osoby i porozmawiaj z nim.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobie, której nie zweryfikujesz tożsamości, i nie wpuszczaj do domu nieznajomych.

Pamiętaj, że policja nigdy nie żąda od mieszkańców, czy osób postronnych, pieniędzy. Nie prosi również przez telefon o udział w policyjnych działaniach i nie wtajemnicza w szczegóły operacyjnych akcji.

 

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ, rozłączając poprzednią rozmowę i dzwoniąc na numer alarmowy 112.

 

Dział: Powiat olkuski
Etykiety

 

23-latek, który w poniedziałek (27.01. br.) na ulicy Przemysłowej w Olkuszu zaatakował ostrym narzędziem 60-letniego mężczyznę, a we wtorek (28.01.br.) w centrum handlowym w Olkuszu ugodził nożem 4 osoby, w tym ochroniarza, dwie pracownice sklepu i klientkę, został zatrzymany. Mężczyzna usłyszał prokuratorskie zarzuty usiłowania zabójstwa pięciu osób a decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

 

Mężczyzna zaraz po zatrzymaniu trafił na obserwację psychiatryczną. Zebrane w tej sprawie przez śledczych materiały dowodowe pozwoliły na przedstawienie przez prokuratora podejrzanemu zarzut pięciokrotnego usiłowania zabójstwa, do którego 23-latek się przyznał. W czwartek (30.01. br.) mężczyzna został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Olkuszu, gdzie na wniosek prokuratury został zastosowany wobec podejrzanego tymczasowy areszt. Po rozprawie mężczyzna został przewieziony do aresztu śledczego, gdzie spędzi 3 miesiące. Sprawcy grozi dożywotnie więzienie.

Dział: Olkusz
Etykiety
czwartek, 02 styczeń 2025 18:56

Klonów. Groźny wypadek z udziałem ambulansu

 

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, 26 grudnia 2024 roku, tuż przed godziną 14:00 w miejscowości Klonów doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej DW783. W zdarzeniu brał udział ambulans oraz samochód osobowy z dwoma pasażerami. W wypadku poszkodowane zostały 3 osoby, w tym pacjent znajdujący się w karetce. Na miejsce przybyły dwa zastępy JRG Miechów oraz OSP Racławice. Moc uderzenia była na tyle silna, że strażacy musieli wykonać dostęp do osoby poszkodowanej przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Na miejsce zadysponowano śmigłowiec LPR, który zabrał poszkodowanego pacjenta z ambulansu. Dwie osoby z samochodu osobowego zostały hospitalizowane.

 W działaniach udział brały: 2 zastępy JRG Miechów,1 zastęp OSP KSRG Racławice, 4 x ZRM, 5 x Policja, 1x LPR.

Opracował: kpt. Wojciech Włodarski - oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Miechowie.

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Miechowie.

Etykiety
sobota, 09 listopad 2024 13:16

Zaginęła mieszkanka Jaroszowca

 

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu prowadzi poszukiwania za zaginioną mieszkanką Jaroszowca – Marianną Konieczną, lat 77.

 

Zaginiona Marianna Konieczna w dniu 7 listopada 2024 roku opuściła miejsce zamieszkania, do którego do chwili obecnej nie powróciła. Kobieta najprawdopodobniej udała się na grzyby (zieleniaki) do pobliskiego lasu (w okolice Jaroszowca, Klucz, Golczowic). Zaginięcie osoby zgłoszono policji w dniu 7 listopada 2024 roku około godziny 19.

 

Rysopis zaginionej:

Wiek: z wyglądu 77 lat.

Wzrost: około 168 cm.

Sylwetka: średnia budowa ciała.

Włosy: krótkie, ciemny blond.

Opis ubioru w dniu zaginięcia: kobieta ubrana najprawdopodobniej w ciemną kurtkę ortalionową (granatowa), czarne spodnie, krótkie kalosze. W dniu zaginięcia kobieta miała przy sobie telefon komórkowy, który do dnia dzisiejszego nie jest aktywny.

 

Wszelkie informacje, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionej kobiety, prosimy kierować do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, kontaktując się telefonicznie, nr tel. 47 8325 242 lub 112.

Dział: Klucze
Etykiety

 

30-letnia mieszkanka powiatu miechowskiego, która kierowała samochodem w stanie nietrzeźwości i wiozła 9-letnia córkę, została zatrzymana przez świadków. Małżeństwo zaniepokojone stylem jazdy kierującej uniemożliwiło jej dalszą podróż.

 

Do zdarzenia doszło 31 października w Wolbromiu. Kierująca Volkswagenem jechała od miejscowości Łobzów w stronę Wolbromia. Świadkowie, którzy jechali za tym pojazdem podejrzewali, że kobieta za kółkiem może być nietrzeźwa. Raz zwalniała, innym razem przyspieszała, zagrażając przy tym innym uczestnikom ruchu drogowego, aż w końcu, w rejonie ulicy Miechowskiej w Wolbromiu, świadkowie zatrzymali swoje auto i pojazd kierującej, uniemożliwiając jej dalszą jazdę.

Od kierującej Volkswagenem czuć było alkohol, a jej mowa była bełkotliwa. Mało tego, kobieta podróżowała z 9-letnia córką. O sytuacji powiadomiono policję. W badaniu stanu trzeźwości 30-latka wydmuchała ponad 2,5 promila. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy i zabezpieczyli pojazd. Odpowie karnie za swoje zachowanie.

Ponadto policjanci ustalają również okoliczności tej sprawy. Jeśli okaże się, że kobieta swoim zachowaniem mogła doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia dziecka, może jej grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. O sytuacji zostanie poinformowany sąd rodzinny, którego zadaniem będzie dokładne zbadanie sytuacji rodzinnej małoletniej i podjęcie dalszych decyzji opiekuńczych.

Na słowa uznania zasługuje postawa małżeństwa z Wolbromia, które zatrzymało nietrzeźwą i uniemożliwiło jej dalszą jazdę. Dzięki ich zachowaniu wyeliminowano z ruchu kierującą, która stwarzała poważne zagrożenie na drodze, nie tylko dla siebie ale i dla małoletniej córki, a także innych uczestników ruchu drogowego. Jej zachowanie było skrajnie nieodpowiedzialne i mogło doprowadzić do tragedii na drodze.

 

Policja apeluje o trzeźwość za kółkiem. Kierowco PIŁEŚ – NIE JEDŹ!

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

Dział: Wolbrom
Etykiety