Reklama
Klucze
Gratulacje dla dwóch uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu, którzy uratowali mężczyznę z wypadku Wyróżniony
Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu – Emil Rosikoń i Filip Pudełko, wykazali się wielką determinacją i zaangażowaniem ratując mężczyznę z płonącego pojazdu. Ich zachowanie zasługuje na wielkie uznanie i jest wzorem do naśladowania dla innych.
6 maja, podczas sesji Rady Gminy w Kluczach, wójt Norbert Bień, w obecności radnych, przedstawicieli służb i instytucji wręczył listy pochwalne dwóm młodym mieszkańcom tej gminy, którzy 3 kwietnia br. udzielili pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym mężczyźnie, który nie był w stanie wyjść o własnych siłach z pojazdu.
Emil Rosikoń i Filip Pudełko wyciągnęli kierowcę z samochodu, z którego wydobywał się dym i płomienie. Działania ratownicze uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu podjęli jeszcze przed przyjazdem służb, wykazując się odwagą i godną naśladowania postawą obywatelską. Dzięki ich szybkiej reakcji uratowano przed tragedią mężczyznę.
Zachowanie młodych ludzi pokazuje, że nie są oni obojętni na cudzą krzywdę i potrafią odpowiednio reagować, w sytuacji gdy życie i zdrowie ludzkie jest zagrożone. Słowa podziękowania dla Filipa i Emila kierowali również poseł Agnieszka Ścigaj, Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu – insp. Jarosław Klich oraz Komendant Komisariatu Policji w Kluczach – asp. szt. Robert Piwek, a także Komendant Komendy Powiatowej PSP w Olkuszu – mł. bryg. Piotr Pandel oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu – Wojciech Panek.
(fot.: Urząd Gminy Klucze)
Trzy zgłoszenia o niewybuchach w ciągu dnia Wyróżniony
8 kwietnia policjanci z Komisariatu Policji w Kluczach trzykrotnie interweniowali w sprawie odnalezionych niewybuchów – w Chechle i Kluczach. Pociski artyleryjskie o różnej wielkości, od 10 do 30 cm, pochodziły najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. W związku z licznymi zgłoszeniami o odnalezionych niewybuchach policja apeluje o rozwagę i zachowanie szczególnych środków ostrożności.
Pierwsze zgłoszenie o niewybuchu przyjęto około godziny 15:30. Pocisk został znaleziony w Chechle, przy punkcie widokowym Dąbrówka, w rejonie masywu leśnego. Kolejne na ulicy Rodackiej w Chechle, w pobliżu opuszczonej posesji. Trzecie zgłoszenie w Kluczach – przy punkcie widokowym, niedaleko masywu leśnego. Przechodzień odnalazł kilka sztuk pocisków artyleryjskich pochodzących z czasów II wojny światowej. Miejsca znalezisk zostały zabezpieczone przez policjantów przed dostępem osób postronnych. O zdarzeniu powiadomiono saperów w celu neutralizacji pocisków.
Olkuska Policja napomina, aby kategorycznie samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk. Kiedy odnajdziemy pocisk pod żadnym pozorem nie zmieniamy jego położenia, nie dotykamy ani nie rozbrajamy go. Nie wolno również odkopywać pocisków czy wrzucać ich do ogniska. Niezachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, niewłaściwe postępowanie ze znaleziskiem i brak świadomości o niebezpieczeństwie może prowadzić do nieszczęścia, a nawet śmierci. Dlatego też takie miejsce należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a zwłaszcza dzieci. Należy niezwłocznie o tym fakcie powiadomić służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Osoby przekazujące zgłoszenie/zawiadomienie powinny podać dyżurnemu:
- opis przedmiotu (długość, średnica);
- dokładne miejsce i data wykrycia;
- dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.
Ćwiczenia wojskowe na Pustyni Błędowskiej Wyróżniony
Jak informuje Urząd Gminy w Kluczach, w dniach 21-22 kwietnia, w godzinach 21:00 – 12:00, w rejonie Pustyni Błędowskiej odbywać się będą ćwiczenia wojskowe 6 batalionu powietrznodesantowego, prowadzone wraz z członkami fundacji „Żelazny”. Podczas ćwiczeń wykorzystywane będą środki pozoracji w postaci systemu ASG, granatów dymnych, petard oraz dronów. Ćwiczenia będą poprzedzone skokami spadochronowymi.
Zarzuty dla złodziejskiej pary
W miniony piątek (24.02. br.) policjanci z Komisariatu Policji w Kluczach zatrzymali parę, która podejrzewana była o kradzież z włamaniem do domu jednorodzinnego w Kluczach. Kobieta i mężczyzna włamali się do domu i po splądrowaniu pomieszczeń ukradli kilkaset złotych i pozłacany numizmat Matki Boskiej. Chwilę po zdarzeniu para raczyła się alkoholem zakupionym za skradzione pieniądze.
Działania operacyjne policjantów z komisariatu w Kluczach bardzo szybko doprowadziły do ustalenia dwojga osób podejrzewanych o przestępstwo. Była to 38-letnia kobieta i 44-letni mężczyzna. Para została zatrzymana kilka godzin po włamaniu na terenie Klucz. Podczas zatrzymania policjanci zabezpieczyli przy nich część skradzionych pieniędzy. Oboje trafili do policyjnego aresztu, gdzie po wytrzeźwieniu, zostali przesłuchani. 25 lutego podejrzani usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznali.
Zgodnie z kodeksem karnym za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
(fot.: policja.pl)
Potrącenie 15-latki w Jaroszowcu Wyróżniony
21. listopada w Jaroszowcu przy ulicy Kolejowej samochód potrącił pieszą. Ranna 15-latka trafiła Lotniczym Pogotowiem ratunkowym do szpitala w Krakowie.
Do zdarzenia doszło około godziny 16:30. Jak wstępnie ustalono, kierowca Seata potracił nastolatkę w rejonie przejścia dla pieszych. Mężczyzna był trzeźwy. Poszkodowana została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do krakowskiego szpitala. Na miejscu obecny był technik kryminalistyki. Policjanci wyjaśniają dokładnie okoliczności tego wypadku drogowego.
Przypominamy, że okres jesienny i zimowy to pora, kiedy widoczność ma największy wpływ na powstawanie wypadków. To czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Jesienią i zimą widoczność może być zła nawet w ciągu dnia. Pieszy jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie są oświetlone ulice. Pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego. Pieszy należy do tzw. grupy „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. W zderzeniu z pojazdem ma niewielkie szanse na przeżycie.
Zagrożenia dla pieszych:
- pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego,
- na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu,
- niekorzystna pogoda przyczynia się do złego samopoczucia powodując u wielu osób rozproszenie uwagi.
Policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych nawet w terenie zabudowanym. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego każdy pieszy, który porusza się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
W nocy lub przy złej pogodzie, kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój z odległości około 20-30 metrów. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie, widoczny jest z odległości około 50 metrów, gdy ma kamizelkę lub element odblaskowy – z odległości około 150 a nawet 300 metrów.