Wolbrom

piątek, 18 czerwiec 2021 08:19

Tragiczny wypadek w Sulisławicach Wyróżniony

 

Ciągnik rolniczy przygniótł kierowcę

15 czerwca o godzinie 19:42 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Olkuszu otrzymał zgłoszenie o wypadku ciągnika rolniczego, który spadł ze skarpy do rzeki w miejscowości Sulisławice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili następującą sytuację: ciągnik rolniczy zsunął się ze skarpy, leży na boku częściowo zanurzony w przydrożnej rzece, w kabinie znajduję się kierowca. Aby dostać się do poszkodowanego ratownicy musieli użyć poduszek pneumatycznych. Po wydobyciu go z kabiny, obecna na miejscu lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego, stwierdziła zgon mężczyzny. Do czasu zakończenia działań przez zastępy straży pożarnej, policja nie ustaliła przyczyny tragicznego wypadku.

W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wolbromiu, zastęp z OSP Sulisławice, zastęp z OSP Wierzchowisko, 2 radiowozy policji, Zespół Ratownictwa Medycznego, prokurator i oficer operacyjny z KP PSP w Olkuszu.

(na podst. opracowania bryg. Marcina Maciory JRG PSP w Wolbromiu)

fot.: asp. Piotr Głowacki

 

Groził pozbawieniem życia

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkusz zatrzymali mężczyznę, który w lesie napadł na 44-latka i dotkliwie go pobił. Groził również pozbawieniem życia 29-letniej kobiecie. 11 czerwca został doprowadzany do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, gdzie przedstawiono mu zarzuty, po czym sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt.

Do zdarzenia doszło w środę 9 czerwca po godzinie 21:00 w gminie Wolbrom. 39-latek, jadąc samochodem zauważył w pobliskim lesie zaparkowany samochód, a w nim mężczyznę i kobietę w niedwuznacznej sytuacji. Napastnik zatrzymał pojazd, podszedł do auta i gdy wyszedł z niego właściciel, zaczął nagle bez powodu okładać go pięściami, aż ten upadł na ziemię. Leżącego mężczyznę bił pięściami i kopał po całym ciele. Groził również pozbawieniem życia i zdrowia 29-letniej kobiecie, która była świadkiem tego zdarzenia. Po tym 39-latek odjechał z miejsca. Pobity mężczyzna w ciężkim stanie trafił do krakowskiego szpitala.

Policjanci szybko ustalili sprawcę napaści. 10 czerwca 39-latek został zatrzymany w miejscu zamieszkania w gminie Wolbrom. 11 czerwca prokurator przestawił zatrzymanemu zarzuty spowodowania u pokrzywdzonego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz kierowania groźby karalnej wobec kobiety towarzyszącej pokrzywdzonemu. 12 czerwca sąd na wniosek Prokuratury Rejonowej w Olkuszu zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania. Mężczyzna działał w warunkach recydywy. W przeszłości był bowiem karany za znęcanie i odbywał za to karę roku pozbawienia wonności (zakład karny opuścił w 2018 roku).

(źródło: KPP w Olkuszu)

wtorek, 15 czerwiec 2021 18:34

Turniej dzikich drużyn Wyróżniony

 

Nasze lokale Euro-2020

9 drużyn rywalizowało w turnieju piłkarskim, zorganizowanym przez Wolbromską Spółdzielnię Mieszkaniową 12 czerwca. Miejscem zmagań młodych sportowców było boisko przy Zespole Szkolno Przedszkolnym na osiedlu Wł. Łokietka, a patronat nad impreza objął burmistrz MiG Wolbrom Adama Zielnik. Warto zauważyć, że o puchar i nagrody walczyły także dziewczęta, dla których utworzono osobną kategorię.

Sportowej walki i mile spędzonych chwil na świeżym powietrzu życzyli piłkarzom: wiceprezes WSM Jan Kaczor, sekretarz MiG Wolbrom Waldemar Kolanko oraz dyrektor ZS-P Stanisław Tomasz Kołodziej. Sędzią głównym zawodów był nauczyciel wychowania fizycznego i były piłkarz Przeboju - Tomasz Wójcicki, a zmagania na boisku śledzili koledzy młodych piłkarzy, rodzice oraz mieszkańcy osiedla ze swoich okien. Walka była zacięta ale fair play. Zwycięskie drużyny odebrały puchary, a wszyscy uczestnicy - drobne upominki. Najważniejsza była jednak dobra zabawa!

Oto klasyfikacja końcowa i wyniki poszczególnych spotkań:

Turniej Dzikich Drużyn
o Puchar Prezesa Wolbromskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
– 12.06.2021 r.

kategoria dziewcząt
1. Łokietki
2. Hipopotamy
3. Vipy
mecze:
Łokietki – Hipopotamy 1:1
Łokietki – Vipy 4:0
Vipy – Hipopotamy 0:3

kategoria chłopców młodszych, klasy IV-VI
1. Boczek w Dżungli
2. Spocone Buldogi
3. Czarne Orły
mecze:
Czarne Orły – Boczki w Dżungli 0:2
Czarne Orły – Spocone Buldogi 0:5
Boczki w Dżungli – Spocone Buldogi 3:0

kategoria chłopców starszych, klasy VII-VIII
1. Dziki w Malinach
2. Asy z A klasy
3. Dizle
mecze:
Dziki w Malinach – Asy z A klasy 3:0
Dizle – Asy z A klasy 0:1
Dizle – Dziki w Malinach 1:2

 

wtorek, 08 czerwiec 2021 12:47

UMiG w Wolbromiu wznawia bezpośrednią obsługę interesantów Wyróżniony

 

Od 14 czerwca Urząd Miasta i Gminy Wolbrom wznawia bezpośrednią obsługę mieszkańców.

Obowiązywać będą jednak nadal rygory sanitarne, w tym m.in. noszenie maseczek, dezynfekcja rąk przy wejściu i na korytarzach, zachowanie dystansu 1,5 m, przebywanie w pomieszczeniu biurowym tylko jeden osoby.

Burmistrz zachęca, w sytuacjach gdy jest to możliwe, do komunikowania się z UMiG drogą telefoniczną lub elektroniczną.

 

piątek, 04 czerwiec 2021 20:07

XXVI Ogólnopolski Turniej OYAMA Karate w Kata Wyróżniony

 

Sukces organizacyjny i sportowy

29 maja w hali sportowej ZSP w Wolbromiu na os. WŁ. Łokietka odbył się XXVI Ogólnopolski Turniej OYAMA Karate w Kata, w którym wystartowało 137 zawodniczek i zawodników z 18 klubów. Rywalizacja odbywała się w dwóch konkurencjach: kata i kata z bronią na trzech polach prezentacji. Poziom współzawodnictwa sportowego był wysoki i wyrównany. Najlepszymi zawodnikami uznano: Martynę Siwy (Sosnowiec) i Grzegorza Furgalińskiego (Wolbrom).

Grzegorz Furgaliński jest utytułowanym zawodnikiem, wielokrotnym Mistrzem Polski. Tym razem również wykazał się opanowaniem i piękną techniką.

Dużą radość sprawiła sobie, rodzicom i trenerowi Aleksandra Miska, zdobywając złoty medal w kategorii młodziczki. Ola jest bardzo ambitna i pracowita, kilka razy otarła się o strefę medalową na MP.

Wyniki Jurajskich Karateków OYAMA Karate:

Grzegorz Furgaliński - I miejsce w kata

Grzegorz Furgaliński - I miejsce w kobudo

Grzegorz Furgaliński - Najlepszy Zawodnik Turnieju

Aleksandra Miska - I miejsce

Alicja Ślęzak - II miejsce

Jan Tracz - II miejsce

Kinga Kowal - III miejsce w kata

Kinga Kowal - III miejsce w kata

Sławomir Borówka, Paweł Glanowski, Antoni Siwiecki, Jakub Wróbel, Nina Adamek, Natalia Chmiest, Emilia Smoter, Miłosz Wożniak – po bardzo ładnych prezentacjach odpadli z rywalizacji.

Wszystkim gratulujemy zdobytych medali i podjętego wyzwania. Jak tłumaczy prezes Jurajskiego Klubu Oyama Karate sensei Kazimierz Skalniak 4 dan – sukces wymaga wiedzy i doświadczenia, żeby zwyciężać, należy wyciągać wnioski z porażek. Trzeba być cierpliwym i pracować dalej. Oryginalne medale i puchary wręczali: hanshi Jan Dyduch, shihan Andrzej Pierzchała i Waldemar Kolonko – sekretarz UMiG Wolbrom. Trofea przygotowała firma SUTEMI z Wadowic. Zawody dofinansował zarząd OYAMA PFK i UMiG Wolbrom. Opiekę medyczną zapewniło Centrum Medyczne WOL-MED w Wolbromiu.

Organizatorem turnieju był Jurajski Klub OYAMA Karate z sensei Kazimierzem Skalniakiem 4 dan na czele, który przygotował również młodych sportowców do zawodów, wspólnie z sensei Kingą Skalniak 1 dan. Honorowy Patronat nad turniejem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik oraz hanshi Jan Dyduch OYAMA PFK.

fot.: Marta Skalniak