Reklama

Wolbrom

czwartek, 23 wrzesień 2021 18:53

Poezja Norwida, Mickiewicza, Słowackiego w wolbromskiej bibliotece Wyróżniony

 

Do kraju tego...

Miejska Biblioteka Publiczna w Wolbromiu zaprasza na wieczór poezji śpiewanej do wierszy Norwida, Mickiewicza, Słowackiego oraz innych poetów zainspirowanych romantyzmem.

piątek, 24 września, godz. 17:00

WSTĘP WOLNY

niedziela, 19 wrzesień 2021 18:21

Czy gmina Wolbrom ma problem z komunikacją publiczną? Wyróżniony

 

Kto znajdzie rozwiązanie?

Radni PiS z Wolbromia chcą aby gmina przyłączyła się do Związku Komunalnego Gmin Komunikacja Międzygminna w Olkuszu. Przygotowali w tej sprawie nawet projekt uchwały, a pod stosowną petycją do burmistrza zebrali ponad tysiąc podpisów. Skąd taki pomysł?

We wspomnianej petycji datowanej na 7.09.2021 r., w imieniu mieszkańców miejscowości zlokalizowanych w północno-zachodniej części gminy Wolbrom – Lgoty Wolbromskiej, Dłużca, Domaniewic i Załęża zwracają się do burmistrza o podjęcie konkretnych, skutecznych działań, mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców tych miejscowości, polegających na zorganizowaniu (przywróceniu) transportu publicznego łączącego miejscowości Wolbrom, Lgota Wolbromska, Dłużec, Domaniewice, Załęże, Jaroszowiec, Klucze, Olkusz.

Jak czytamy: „Komercyjny przewoźnik, który obsługiwał dotychczas przedmiotową linię komunikacyjną zrezygnował z świadczenia na niej usług przewozowych, podając jako powód nierentowność przedsięwzięcia. Tym samym mieszkańcy zostali pozbawieni transportu publicznego na ważnej społecznie trasie, którą regularnie bądź doraźnie docierali do pracy, szkół ponadpodstawowych w Wolbromiu i Olkuszu, do lekarzy, na zakupy, do urzędów, na zajęcia pozalekcyjne i rekreacyjne dla młodzieży. Ponadto, osoby niedysponujące transportem prywatnym są obecnie pozbawione możliwości korzystania z oferty kulturalnej w pobliskich miastach, a część ludzi w podeszłym wieku oraz osoby niepełnosprawne została całkowicie uzależniona w zakresie możliwości przemieszczania się od dobrej woli rodziny lub – w przypadku jej braku – osób obcych, co jest praktycznym wykluczeniem ich z życia społecznego.”

Padają także argumenty proekologiczne, bowiem „konieczność posiadania i korzystania z kilku samochodów w rodzinie przyczynia się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza i zwiększa niebagatelnie koszty utrzymania rodzin.”

Burmistrz Adam Zielnik w odpowiedzi na petycję poddał w wątpliwość kwoty dofinansowania Związku Komunalnego Gmin Komunikacja Międzygminna w Olkuszu, które skłoniłyby tego przewoźnika do objęcia swym transportem miejscowości na terenie gminy Wolbrom. Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, budżet wolbromskiego samorządu musiałby wyasygnować na ten cel kwotę rzędu... 4, a nawet 5 mln zł rocznie, a nie 4 tys. miesięcznie – o czym piszą pomysłodawcy, czyli około... sto razy więcej! Jeśli wyliczenia te są właściwe, sprawa wydaje się nierealna.

Przypomnijmy, że UMiG Wolbrom dwukrotnie aplikował już o dofinansowanie uruchomienia komunikacji publicznej na terenie gminy do rządowego Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych (o czym pisaliśmy w 10 wydaniu Wieści z 28.05.2021 r.), ale do tej pory regulamin programu zakładał jedynie wsparcie finansowe odtworzenia zlikwidowanych linii komunikacji publicznej, a w przypadku gminy Wolbromia mielibyśmy do czynienia z utworzeniem ich całkiem od nowa. Ponieważ jednak mówi się o zmianach w tymże regulaminie, całkiem możliwie, że już niedługo problem zostanie pomyślnie rozwiązany.

 

sobota, 18 wrzesień 2021 15:19

Zgierz szczęśliwy dla łuczników DIANY Wyróżniony

 

Mamy Mistrza Polski!

W dniach 11-12 września na torach łuczniczych Boruty Zgierz odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w łucznictwie. Zawodnicy UKS DIANA Wolbrom uczcili obchody 50-lecia istnienia sekcji łuczniczej wspaniałymi wynikami. Podczas dwudniowych zmagań, przy pięknej pogodzie nasi łucznicy skutecznie rywalizowali z zawodnikami i zawodniczkami z całej Polski.

Największy sukces indywidualny w kategorii młodzików młodszych osiągnął zawodnik UKS Wiktor Wyrodek – zajął I miejsce i został Mistrzem Polski. Również nasi zawodnicy: Wiktor Wyrodek i Milenka Szczepara stanęli na I miejscu podium zwyciężając w mikstach. Indywidualnie Milenka zajęła 7 miejsce, a do podium zabrakło jej niewiele punktów. Dzielnie w zawodach walczył jeszcze jeden nasz zawodnik – Michał Struzik, który ostatecznie zajął VIII miejsce.

Cała wolbromska trójka na poszczególnych odległościach poprawiała znacząco swoje rekordy życiowe. Nasi zawodnicy swoimi wynikami potwierdzili, że regularny trening i praca naprawdę dają wspaniałe rezultaty.

W UKS DIANA trenują jeszcze inni zawodnicy, którzy dobrze rokują na przyszłość.

Zapraszamy dziewczynki i chłopców, którzy pragną przeżywać tak wspaniałe chwile jak ich bardziej doświadczeni koledzy, do zrobienia pierwszego kroku i zgłoszenia się do klubu. Treningi odbywają się we wtorek i czwartek w godz.16:00 - 18:00. Siedziba sekcji łuczniczej: Wolbrom, ul, Pod Lasem 1, przy Szkole Podstawowej nr 2.

czwartek, 16 wrzesień 2021 20:02

XIII Międzynarodowy Turniej Judo w Wolbromiu za nami Wyróżniony

 

11 i 12 września sala sportowa przy wolbromskim Domu Kultury wypełniona była po brzegi młodymi adeptami japońskiej sztuki walki – judo. W wielu klasyfikacjach zobaczyliśmy na matach ponad 400 zawodniczek i zawodników z 36 klubów i 5 państw. To ogromne przedsięwzięcie sportowe oraz logistyczne, które jest nie lada wyzwaniem dla Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo Wolbrom, założonego i prowadzonego przez Czesława Łaksę, któremu od lat dzielnie pomagają rodzice młodych zawodników, wolontariusze, wspierają sponsorzy oraz władze samorządowe. Podobnie jak poprzednie imprezy z tego cyklu, tak tę należy uznać za udaną i podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej sprawnego przeprowadzenia.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał starosta powiatu olkuskiego Bogumił Sobczyk, a w uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele zarządu powiatu olkuskiego, sekretarz Miasta i Gminy Wolbrom Waldemar Kolanko, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu Tomasz Kołodziej, dyrektor Zespołu Szkół w Wolbromiu Waldemar Smoter, dyrektor Domu Kultury Piotr Gamrot, przewodnicząca Rady Programowej UKS Judo Wolbrom Aneta Pokorska, prezes SumiRiko Poland Hidehito Ikeda oraz kierownik Działu Administracji SumiRiko Poland Tsuruko Haga. Zawody zostały objęte patronatem honorowym wicemarszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółkę, starostę powiatu olkuskiego Bogumiła Sobczyka oraz burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika.

Walki toczyły się na 3 matach w kilkudziesięciu kategoriach wiekowych i wagowych. Wolbromski turniej, jeden z największych w Małopolsce, to tak naprawdę trzy lub nawet cztery imprezy: Międzynarodowe Mistrzostwa Małopolski 2021 Juniorów, -ek i Juniorów, -ek Młodszych w Judo, Turniej Rankingowy Młodzików i Młodziczek w Judo, Międzynarodowy Turniej Dzieci w Judo o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom.

Poniżej podajemy medalistów w każdej z kategorii.

wtorek, 14 wrzesień 2021 11:45

Wszystko zgodnie z planem Wyróżniony

 

Wypełniając obietnicę daną Czytelnikom Wieści, monitorujemy postępy prac przy budowie nowoczesnego bloku mieszkalnego, który powstaje w Wolbromiu. To pierwsza tego typu inwestycja od pond 30 lat i pierwsza realizowana przez podmiot prywatny – spółkę BĘDKOWSKI NOVUM WOLBROM. Gdy robiliśmy zdjęcia 3 lipca br. przedstawicielom inwestora, wykonawcy oraz władz miasta, którzy wbijali symboliczne łopaty w grunt na obrzeżach osiedla Władysława Łokietka, wiele osób z niedowierzaniem przyjmowało podawane wtedy terminy zakończenia budowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że zostaną one dotrzymane, bowiem postęp prac jest zgodny z harmonogramem.

Minęło zaledwie dwa i pół miesiąca, a mury „wychodzą już z ziemi”. Budowlańcy są obecnie na poziomie parteru, a jak zapewnia Marian Będkowski – do końca roku budynek osiągnie stan surowy zamknięty. Mimo galopujących podwyżek na rynku materiałów budowlanych, ceny oferowanych mieszkań nie ulegają zmianie i są jednymi z najniższych w regionie. Metr kwadratowy mieszkania przy ul. Armii Krajowej można jeszcze kupić za 5.900 zł, choć z racji dużego zainteresowania, oferta kurczy się z każdym tygodniem. Z informacji uzyskanych w biurze spółki, pond 60% lokali znalazło już nabywców, którzy podpisali umowy i teraz czekają jedynie na pomyślne zakończenie inwestycji. A jest ono planowane na II kwartał 2023 roku.

- Chcemy, by ten blok był wizytówką Wolbromia – podkreśla po raz kolejny prezes zarządu spółki, komplementując przy okazji podejście władz samorządowych, które wydatnie przyczyniły się do szybkiego i sprawnego załatwienia wszelkich formalności. Dla rozwoju miasta to ważne przedsięwzięcie, które wychodzi naprzeciw wysiłkom burmistrza Adama Zielnika, dla którego priorytetami są zarówno rozwój infrastruktury technicznej, jak również zahamowanie niekorzystnego trendu demograficznego. Nowoczesne, wygodne i tanie w eksploatacji mieszkania powinny zainteresować zarówno młodych, którzy z Wolbromiem chcą wiązać swoje plany zawodowe, jak również seniorów szukających spokoju i chwil wytchnienia od zgiełku wielkich miast. Jeśli tak się stanie, a wiele na to wskazuje, inwestor jest gotowy do rozpoczęcia budowy kolejnych tego typu budynków.

Blok, który teraz powstaje, będzie miał 5 pięter, które pomieszczą 63 mieszkania: jedno-, dwu- i trzypokojowe, a na najwyższej kondygnacji – osiem apartamentów z tarasami. Komunikację między piętrami usprawni winda osobowa; do dyspozycji mieszkańców będzie 13 garaży podziemnych oraz 63 miejsca parkingowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie obiektu zaplanowano również dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Budynek będzie energooszczędny, z umieszczonymi na dachu panelami fotowoltaicznymi, zasilającymi w energię części wspólne (klatki i korytarze). Obiekt otaczać ma estetycznie urządzona zieleń, a całość, zgodnie z projektem, stworzy zamknięty i funkcjonalny układ architektoniczny.

Jak zapewniają przedstawiciele spółki NOWUM – także finansowa strona przedsięwzięcia jest bezpieczna, zarówno dla inwestora, jak dla nabywców mieszkań. Podpisana umowa z bankiem PKO BP gwarantującym depozyty na swoich rachunkach powierniczych powoduje, że zainteresowani zakupem mieszkania wszelkie sprawy załatwiają w tym właśnie banku. On także rozlicza się z wykonawcą po zakończeniu kolejnych etapów budowy. Po jej zakończeniu administrowaniem budynku zajmie się podmiot wybrany przez wspólnotę mieszkaniową.