Reklama
Małopolska
Z okazji Walentynek zrób coś dla siebie – zbadaj piersi!
Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak piersi – tak mówią statystyki, stanowi blisko jedną czwartą zachorowań. Dlatego z okazji Walentynek pomyśl o sobie. Zadbaj o siebie i zapisz się na bezpłatną mammografię. Narodowy Fundusz Zdrowia raz na dwa lata refunduje to badanie.
- Z bezpłatnej mammografii mogą korzystać kobiety między 45 a 74 rokiem życia. Niestety według najnowszych statystyk NFZ badanie wykonuje tylko jedna na trzy Polki. To bardzo smutne, ponieważ czym później wykryta choroba, tym trudniejsze leczenie i gorsze rokowania. Dlatego szczerze namawiam wszystkie panie: badajcie się! – mówi Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.
Aby wykonać mammografię, wystarczy wcześniej zarejestrować się poprzez stronę https://rejestracja.mojamammografia.pl/ , za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, albo telefonicznie – 58 767 34 44.
Badanie trwa około pięciu. Większość pacjentek uważa, że jest ono całkowicie bezbolesne, tylko przez chwilę towarzyszy mu dyskomfort.
- W naszych mammobusach dysponujemy nowoczesnym sprzętem, dzięki czemu jakość wykonywanych zdjęć rentgenowskich jest wysoka. Wyniki są dostępne online już po około 7-14 dniach. Na badanie wystarczy zabrać ze sobą dowód tożsamości – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust sp. z o.o., podmiotu leczniczego, który jest największym realizatorem Programu Profilaktyki Raka Piersi w Polsce – wykonuje 30% wszystkich przesiewowych badań mammograficznych.
W najbliższym czasie mammobusy przyjadą m.in. do:
-
10.02.2025 Michałowice przy Urzędzie Gminy, Pl. Piłsudskiego 1
-
11.02.2025 Charsznica przy Ośrodku Zdrowia, ul. Miechowska 52
-
10.02.2025 Miechów Intermarche, Marii Konopnickiej 30A
-
11.02.2025 Klucze przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, ul. Zawierciańska 30
-
13.02.2025 Brzeszcze przy Stadionie "Górnik" Brzeszcze, ul. Ofiar Oświęcimia 68
-
14.02.2025 Jordanów przy Urzędzie Miasta, ul. Rynek 1
-
18.02.2025 Kamienica przy Urzędzie Gminy, Kamienica 420
-
19.02.2025 Gorlice przy Osir ul. Sportowa 9
-
17.02.2025 Kalwaria Zebrzydowska przy OSP, Al. Jana Pawła II 3
-
18.02.2025 Laskowa przy OSP, ul. Laskowa 700
Lista wszystkich terminów i miejsc, do których przyjadą mammobusy, znajduje się na stronie internetowej NFZ: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/
Witamy pierwszych Małopolan urodzonych w 2025 roku!
Dokładnie minutę po północy na świat przyszli Emilia i Artur – pierwsze noworodki w Małopolsce w 2025 roku. W Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie urodziła się Emilia, a Artur – w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Niedługo później przyszły na świat pierwsze w tym roku małopolskie bliźnięta: Wanda i Hanna, urodzone w NZOZ Szpitalu im. R. Czerwiakowskiego w Krakowie. Młodych Małopolan i ich rodziców odwiedzili z gratulacjami i upominkami marszałek Łukasz Smółka i Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Choć w chwili narodzin dzieliło ich kilkadziesiąt kilometrów, zgrali się co do minuty! Pierwsze dzieci urodzone w Małopolsce: Artura, który przyszedł na świat w Limanowej i urodzoną w Tarnowie Emilię powitano w tej samej chwili: zaledwie minutę po północy!
„Najszybszego” Małopolanina i jego rodziców: panią Sylwię i pana Dawida odwiedził marszałek Łukasz Smółka, by w imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego przekazać gratulacje i najlepsze życzenia.
„Najszybszą” Małopolankę i jej rodziców: panią Magdalenę i pana Andrzeja odwiedziła natomiast Marta Malec-Lech z zarządu województwa. Podczas spotkań, pełnych wzruszeń i serdecznych życzeń, dzieci i rodzice otrzymali upominki.
Na pierwsze małopolskie bliźnięta urodzone w Nowym Roku również nie trzeba było długo czekać. Wanda i Hanna, córeczki pani Martyny i pana Rafała z Wieliczki, przyszły na świat w Krakowie niecałe dwie godziny później – odpowiednio o 01:55 i 01:59. Bliźniaczkom i ich rodzicom życzenia i gratulacje przekazał marszałek Łukasz Smółka.
- Serdecznie gratulujemy rodzicom dzieci, które przyszły na świat w pierwszym dniu Nowego Roku. Naszym małym Małopolanom: Emilii, Arturowi, Wandzie i Hannie życzymy wszystkiego, co najlepsze, przede wszystkim zdrowia, a ich rodzicom – pociechy z dzieci i satysfakcji z ich wychowania – powiedział marszałek Łukasz Smółka.
- To taka miła wiadomość na początku roku – narodziny Małopolan. To daje nadzieję, a dla rodziców wielką radość. Gratuluję rodzicom Emilii, Artura, Wandy i Hanny. Życzę im wszelkiej pomyślności i spełnienia w wyjątkowej roli, jaką jest bycie rodzicem – dodała Marta Malec-Lech.
Przypomnijmy, że prócz upominków i gratulacji, pierwsi Małopolanie urodzeni w Nowym Roku otrzymają od samorządu województwa „wyprawkę”. Zostanie ona przekazana w formie pomocy finansowej na rzecz Gminy Tarnów, Gminy Limanowa oraz Gminy Wieliczka – na wsparcie zadania własnego z obszaru pomocy społecznej, w związku z narodzinami pierwszych dzieci oraz pierwszych bliźniąt w Województwie Małopolskim. Pierwsi Małopolanie otrzymają wsparcie w wysokości 10 tys. zł, a pierwsze małopolskie bliźnięta otrzymają pomoc w wysokości 20 tys. zł. Uchwałę w tej sprawie przyjęto podczas XIV sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego.
(Biuro Prasowe UMWM)
Podsumowanie zdarzeń w ruchu drogowym w okresie świątecznym
Długi, świąteczny weekend, na drogach powiatu olkuskiego przebiegł w miarę spokojnie. W ciągu pięciu dni policjanci odnotował 18 kolizji drogowych – na szczęście żadne z nich nie było poważne i nikt nie został ranny. Zgłoszenia dotyczyły głównie szkód parkingowych i interwencji związanych z uszkodzeniem ogrodzeń przy posesjach. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców.
22 grudnia w Olkuszu, na Alei 1000-lecia zatrzymano kierującego Fordem, który miał około 1,8 promila alkoholu. Natomiast 23 grudnia policjanci z Wolbromia interweniowali wobec 59-latka, który kierował Peugeotem i doprowadził do kolizji drogowej z zaparkowanym samochodem osobowym marki Suzuki Swift. Kierowca miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Obu mężczyznom policjanci zatrzymali prawo jazdy.
W trakcie kontroli drogowych policjanci zwracali szczególną uwagę na prędkość, stan techniczny pojazdów oraz to czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach. Zadaniem policjantów było także zapewnienie płynnego i bezpiecznego ruchu na drogach dojazdowych do miast oraz na głównych ciągach komunikacyjnych przebiegających przez nasz powiat.
W województwie małopolskim wstępny bilans tegorocznych wyjazdów świątecznych pokazuje, że w okresie od 22 do 26 grudnia 2023 roku doszło do 16 wypadków drogowych – bez ofiar śmiertelnych, 17 osób zostało rannych. W czasie prowadzonych działań policjanci wyeliminowali z ruchu ponad 50 nietrzeźwych kierujących, u których badanie trzeźwości wykazało powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Rok temu, podczas Świąt Bożego Narodzenia doszło do 6 wypadków, również bez ofiar śmiertelnych, siedem osób zostało rannych.
Dobiega końca 28. Summer Jazz Festival Krakow
Ponad 100 koncertów w dwa miesiące!
Tego lata Kraków był, i jeszcze przez kilka dni będzie, sceną dla m.in.: Marcusa Millera, Jana Garbarka i Triloka Gurtu, Michela Camilo, Markusa Stockhausena, Roby Lakatosa, czy kultowego składu Yellowjackets. Fani muzyki mieli okazję usłyszeć też czołówkę polskiego jazzu z Włodzimierzem Nahornym, Krzesimirem Dębskim, Michałem Urbaniakiem, Leszkiem Możdżerem, Markiem Napiórkowskim i Dorotą Miśkiewicz na czele.
Na zakończenie festiwalu organizatorzy przygotowali wyjątkową serię koncertów.
Na początek cyklu, 30 lipca, muzyczne katharsis zagwarantują nam ekstatyczne dźwięki saksofonu Jana Garbarka.
Następnego dnia w nastrój zadumy wprowadzi nas Grażyna Auguścik z Jarkiem Besterem, którzy w mistycznym wnętrzu gotyckiego kościoła zaprezentują własne interpretacje melodii ludowych Oskara Kolberga oraz pieśni maryjnych.
1 września, w 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej wraz z Markusem Stockhausenem, Olgą Pasiecznik, Dominikiem Wanią, Leszkiem Możdżerem i Chórem Filharmonii Krakowskiej wybrzmi projekt „The Bell for Peace”.
Ostatni dzień cyklu, 2 września, poświęcony będzie zmarłemu 10 lat temu Jarkowi Śmietanie, wielkiemu gitarzyście i niekwestionowanemu autorytetowi muzycznemu w świecie polskiego jazzu. W Radio Kraków zagrają przyjaciele i wieloletni członkowie zespołów Jarka.
Obecnie Letni Festiwal Jazzowy to największy tego typu festiwal w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie, na którym często występują wszystkie najjaśniejsze gwiazdy polskiego jazzu oraz blisko 100 międzynarodowych gwiazd, m.in.: Pat Metheny, Chick Corea, Herbie Hancock, Stanley Clarke, Bobby McFerrin, Al Jarreau, Art Farmer, Jean-Luc Ponty, Lenny White, Lee Konitz, Branford Marsalis, Arturo Sandoval, Joe Lovano, Maria Schneider, John Scofield, Randy Brecker, Billy Cobham, Richard Bona, Kurt Elling, Pharoah Sanders, Mike Stern, John Abercrombie, Nigel Kennedy, Kenny Garrett, Al Di Meola, Yellowjackets, Robert Glasper i Charles Lloyd.
Festiwal z roku na rok poszerza swój zasięg, stopniowo wprowadzając wydarzenia nie tylko w The Cellar, ale także w innych miejscach – Filharmonii Krakowskiej, Operze Krakowskiej, Radiu Kraków, Centrum Manggha, ICE Kraków, Centrum Kijów, we wszystkich krakowskich klubach jazzowych oraz plenerowe na krakowskim Starym Mieście. Od 2001 roku w każdą pierwszą niedzielę lipca odbywa się całodzienna impreza o nazwie The New Orleans z udziałem tysięcy widzów Parady Nowego Orleanu.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal wspierają też: Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie, Instytut Cervantesa w Krakowie, Włoski Instytut Kultury w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Fereralnej Niemiec w Krakowie. A także: Program Drugi Polskiego Radia, TVP3 Kraków, Mezzo TV, Jazz Forum, Ruch Muzyczny, PWM, Tygodnik Powszechny, New York City Jazz Record, NDR Magazine, London Jazz.
LIFE EKOMAŁOPOLSKA – projekt na dobry klimat dla nas i przyszłych pokoleń Wyróżniony
Wzrost wykorzystania lokalnego potencjału ze źródeł odnawialnych, poprawa efektywności energetycznej budynków oraz szeroko zakrojone działania edukacyjne i informacyjne to główne cele i działania projektu LIFE EKOMALOPOLSKA, realizowanego przez województwo małopolskie w latach 2021-2030.
– Małopolska konsekwentnie realizuje i rozwija projekty mające na celu poprawę jakości środowiska. Projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA doskonale wpisuje się w strategię działań, dzięki którym mamy nadzieję przekazać kolejnym pokoleniom region, w którym będą wieść bezpieczne i szczęśliwe życie – mówi wicemarszałek małopolski Józef Gawron.
DOBRY KLIMAT, TANIA I CZYSTA ENERGIA?
MAMY NA TO PLAN!
Do najważniejszych działań projektu należy zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, geotermia czy pompy ciepła. W partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie przygotowywana jest mapa potencjału odnawialnych źródeł energii dla Małopolski. Będzie ona dostępna w formie funkcjonalnej aplikacji, połączonej z kalkulatorem, który ułatwi dokonanie świadomego wyboru inwestycji OZE w konkretnej lokalizacji. Aplikacja zasugeruje najbardziej odpowiedni wybór technologii, oszacuje koszty inwestycyjne i operacyjne oraz dostarczy informacji o możliwych źródłach finansowania.
W ramach LIFE EKOMAŁOPOLSKA przygotowywany jest cykl szkoleń dla instalatorów odnawialnych źródeł energii i uczniów szkół technicznych. Dzięki temu mieszkańcy Małopolski będą mieli łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanych specjalistów.
Aplikacja OZE oraz bezpośredni dostęp do instalatorów i monterów ułatwi wybór najlepszej dla danej lokalizacji technologii OZE, co przyczyni się do większej liczby takich instalacji w Małopolsce.
W ramach LIFE EKOMAŁOPOLSKA powstają także koncepcje projektów inwestycyjnych w zakresie szkół i budynków użyteczności publicznej przyjaznych dla klimatu (produkujących własny prąd, wykorzystujących wodę deszczową, itp.). Projekty tę będą mogły uzyskać dofinansowanie z dostępnych środków finansowych (krajowych i unijnych). Aby zachęcić mieszkańców do wyboru przyjaznych dla klimatu technologii, wzorcowa rolę w tym zakresie zapewni sektor użyteczności publicznej.
POWIATOWI EKSPERCI BLISKO MIESZKAŃCA
Kluczowym elementem projektu są doradcy ds. klimatu i środowiska, działający aktywnie w 18 małopolskich powiatach i 3 miastach na prawach powiatu. Doradcy udzielają porad i konsultacji, pomagają w wypełnieniu wniosków o dofinansowanie oraz realizują działania informacyjno-edukacyjne. Jednym z takich działań jest cykliczna akcja #drzewodlaklimatu, realizowana w ramach obchodów Małopolskiego Dnia dla Klimatu. Jak dotąd dzięki zaangażowaniu Małopolan w całym regionie przybyło ok. 30 000 drzew. Bieżące informacje nt. wydarzeń organizowanych przez doradców dostępne są na stronach internetowych starostw powiatowych.
TRZEBA ZROZUMIEĆ PROBLEM,
BY ZNALEŹĆ JEGO ROZWIĄZANIE
Kluczowym elementem projektu są zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjno-informacyjne. Ich zadaniem jest zwrócenie uwagi na korzyści płynących nie tylko z wymiany źródła ogrzewania czy montażu instalacji OZE, ale także oszczędzania wody i energii, wybierania ekologicznego transportu czy zwiększania powierzchni zielonych. Oferta edukacyjna LIFE EKOMAŁOPOLSKA obejmuje warsztaty i spotkania zarówno dla uczniów i nauczycieli, jak przedsiębiorców czy rolników. Przykłady dobrych rozwiązań, które mogą być realizowane przez każdą grupę społeczną, dostępne są na stronie internetowej: klimat.ekomalopolska.pl.
– To ważne, by mieć świadomość, że warunki życia dla przyszłych pokoleń tworzymy nie tylko decydując się na poważne inwestycje, jak montaż OZE czy termomodernizację domu, ale także poprzez codzienne dobre nawyki – mówi wicemarszałek małopolski Józef Gawron. – Każda nasza decyzja: to czy wybieramy rower, czy samochód, torbę wielorazową czy plastikową jednorazówkę oraz jak dbamy o zieleń wokół nas – buduje przyszłość naszą i najbliższych pokoleń.
Informacje o aktualnych wydarzeniach, jak również efekty realizowanych działań zamieszczane są na bieżąco na stronie internetowej klimat.ekomalopolska.pl oraz mediach społecznościowych Ekomałopolska dla klimatu.
Projekt LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”
(LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) jest dofinansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.