Reklama

Racławice

 

Adrian Bernacki, reprezentant gospodarzy – Ziemi Racławickiej, zgłoszony przez Małopolską Izbę Rolniczą, z przytupem, niesiony słowami ludowej piosenki „Racławice Hop”, został Chłopem Roku 2024. Za nim znaleźli się weterani tych wyborów: Szymon Płusa – zgłoszony przez KGW Skarżysko Kościelne oraz Stanisław Budzeń – reprezentujący Łódzką Izbę Rolniczą. Imprezie patronowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Wojewoda Małopolski Jan Krzysztof Klęczar oraz Starosta Powiatu Miechowskiego Krzysztof Świerczek.

Ostatni majowy weekend na Miechowszczyźnie upłynął pod znakiem folk festiwalu. Na racławickich błoniach w sobotę odbył się II turniej KGW, zaprezentowały się zespoły ludowe i współczesne oraz gwiazdy muzyki Disco Polo. Kulminacją festiwalu były niedzielne, 27. Wybory Chłopa Roku.

Uczestników zmagań o tytuł Chłopa Roku oraz przybyłych powitał wójt Gminy Racławice – Janusz Kozioł. Wśród gości znaleźli się m.in.: wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, europoseł Adam Jarubas, poseł Arkadiusz Mularczyk, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Mirosław Dróżdż, starosta Miechowski Krzysztof Świerczek, wicestarosta Jerzy Pułka, z członkami Zarządu Powiatu – Piotrem Grządzielem, Janem Żebrakiem i Patrykiem Natkańcem, przewodniczący Rady Powiatu Jan Biesaga, włodarze gmin ziemi miechowskiej – Andrzej Banaśkiewicz, Marek Płonczyński, Lesław Blacha, Tomasz Kościelniak, Łukasz Dela, Jan Zbigniew Basa, szefowie instytucji rolniczych, komendanci służb.

Pretendenci do tytułu Chłopa Roku 2024 zmierzyli się w VI konkurencjach. Zaprezentowali strój regionalny i region, taniec regionalny, tradycyjną przyśpiewkę. Mieli również okazję wykazać się siłą, sprytem, wiedzą i orientacją. Niczym strongmani przetaczali opony, drużynowo przeciągali linę, z zawiązanymi na oczach chustami musieli pokonać „ślepy slalom”. W dodatkowej konkurencji KRUS-u odpowiadali na pytania z rolniczego BHP.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Monika Konewecka-Kozera (UG Racławice), Marta Gajos (przedstawicielka sołtysów), Anna Pietras (przedstawicielka młodego pokolenia).

Chłopskiemu świętu w Racławicach towarzyszyło wiele atrakcji m.in.: gastronomia, wesołe miasteczko, wystawy sprzętu rolniczego, loteria dobroczynności na rzecz miechowskiego Hospicjum. Można było zapoznać się z programem „Czyste Powietrze”, uzyskać od Stowarzyszenia Gmin Jaksa informacje o wsparciu unijnym dla przedsiębiorców, uczestniczyć w „Pikniku przy szklance mleka” z Krajową Radą Izb Rolniczych i Małopolską Izbą Rolniczą.

Wybory Chłopa Roku 2024 zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenia na Rzecz Dialogu, Współpracy i Rozwoju Racławice, Gminy Racławice oraz partnerów i fundatorów nagród, w tym Powiatu Miechowskiego.

(fot.: Krzysztof Capiga)

czwartek, 04 sierpień 2022 07:11

I Zjazd Miłośników Koni w Racławicach Wyróżniony

 

Kiedyś pracowały z ludźmi w polu i były obecne w niemal każdym polskim gospodarstwie. Teraz na wsi są rzadkością, uczestniczą przede wszystkim w sportowej rywalizacji i podczas rekreacji. Ale podziwiamy je nadal tak samo, jak nasi przodkowie. Dlatego trudno się dziwić, że zorganizowany 10 lipca Pierwszy Zjazd Miłośników Koni w Racławicach przyciągnął ponad 500 widzów. Wielkie brawa dla pomysłodawców i głównych organizatorów, a byli nimi: bracia Paweł i Tomasz Pełka z Racławic oraz Krystian Nocoń i Dariusz Bil.

Zjazd był przede wszystkim okazją do zaprezentowania tych pięknych czworonogów, zaprzęgów, a także strojów, w których występowali powożący. Mogliśmy więc podziwiać stroje ludowe, wojskowe, stylizacje nawiązujące do dawnych epok i te bardziej humorystyczne.

Impreza maiła jednak także charakter rywalizacji. Zaprzęgi miały do przejechania 520-metrowy tor z 20 przeszkodami, a zwyciężał ten, który zrobił najmniej błędów i minął linię mety w najkrótszym czasie. Do zawodów stanęło 16 załóg, które klasyfikowane były w kilku kategoriach. Komisji sędziowskiej przewodniczył Wojciech Ścisłowicz, obowiązki gospodarza toru pełnił Józef Matlon, a za pomiar czasu z pomocą fotokomórek odpowiadał Michał Mamak. Wśród zaproszonych gości wymienić należy: wójta gminy Racławice Adama Samborskiego, jego zastępcę Małgorzatę Sadowniczyk oraz dyrektor Małopolskiego Związku Hodowców Koni Teresę Pracuch.

Były też dodatkowe atrakcje. Podczas imprezy widzowie mogli podziwiać niesamowite konne akrobacje w wykonaniu Patrycji Kolby i obejrzeć wystawę owczarków niemieckich. Tradycyjne potrawy przygotowali uczestniczy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościejowie oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Kościejowie, Górach Miechowskich i Górce Kościejowskiej, a dokumentację całego przedsięwzięcia w postaci zdjęć i filmu zapewniły: Milena Wlazło i Agata Rak-Kowalska.

Tegoroczny zjazd należy uznać za niezwykle udany. Jest niemal pewne, że za rok błonia u stóp Kopca Kościuszki będą miały problem z pomieszczeniem wszystkich uczestników oraz widzów.

PEŁNA RELACJA w akualnym wydaniu Wieści Miechowskich.

 

 

Inwestor się wycofuje?

Wygląda na to, że protestujący przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej w Górach Miechowskich przekonali inwestora, by odstąpił od tego – ich zdaniem – złego pomysłu. Pismo, jakie otrzymali od jednego z dyrektorów Orange w grudniu ubiegłego roku zdaje się kończyć rozpoczętą prawie dwa lata temu procedurę. Dla wielu osób to pozytywne zaskoczenie, że potężna firma, dysponująca dużymi środkami i możliwościami, przychyla się do próśb i protestów zwykłych obywateli. A może to właśnie jest normalność, a tylko my przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że silniejszy może więcej?

Do widoku wież telekomunikacyjnych też zdołaliśmy się już przyzwyczaić. Rozsiane wzdłuż dróg, w miastach i na polach, stały się chyba stałym elementem naszego krajobrazu. Czy zawsze pięknym i pożądanym – to już inna sprawa.

zachować krajobraz

A właśnie szkodę dla krajobrazu Gór Miechowskich widzieli sprzeciwiający się kolejnemu masztowi mieszkańcy okolicznych sołectw. „Jest to jedno z ostatnich najpiękniejszych miejsc widokowych na Miechowsko - Działoszyckim Obszarze Chronionego Krajobrazu, a w bliskim sąsiedztwie jest obszar Natura 2000. Zabudowanie tego punktu tą konstrukcją jest fatalnym pomysłem niszczącym cenne dziedzictwo kulturowe jakim jest unikatowy krajobraz tego terenu” – czytamy w pismach skierowanych przez Ireneusza Trybulca do dyrektorów firmy telekomunikacyjnej. Choć jest on mieszkańcem sąsiedniego Grzymałowa, który położony jest już za granicami gminy Racławice, był wyrazicielem opinii wielu mieszkańców miejscowości położonych w sąsiedztwie planowanej inwestycji podpisanych pod protestem. Wyszedł bowiem ze słusznego założenia, iż granice gmin czy powiatów nie są przeszkodą dla fal elektromagnetycznych, a piękno i bogactwo naszej przyrody jest wartością nas wszystkich.

środa, 22 wrzesień 2021 19:49

Akcja pomocy dla Schroniska Psie Pole w Racławicach! Wyróżniony

 

Łączymy siły

Wielka akcja pomocy dla Schroniska Psie Pole w Racławicach

1 - 31 października 2021

 

Kochani, zwierzaki potrzebują naszego wsparcia, dlatego łączymy siły, bo grupa może więcej!

Pomóżmy im przetrwać zbliżającą się jesień i zimę, która co roku jest wyjątkowo trudna.

Wśród Was na pewno jest wielu szczęśliwych właścicieli futrzanego przyjaciela, który ma swój ciepły kąt i codziennie pełną miskę.

Zwierzakom ze schroniska brakuje wiele, ale chociaż częściowo możemy to zmienić.

Organizujemy wielką zbiórkę oraz zrzutkę!

Po zakończeniu akcji całość zawieziemy osobiście do Racławic.

Pomoc odbywa się w porozumieniu ze schroniskiem.

 

JAK MOŻNA POMÓC?

1️. Zbiórka rzeczy i karmy w kilku punktach (kolejność od najpotrzebniejszych):

? dobrej jakości mokra karma dla psów seniorów, kociąt i szczeniąt

? środki czystości (domestos, płyny do podłóg i szyb)

? dobrej jakości karma mokra i sucha dla psów i kotów

? mleko dla szczeniąt

? odżywki dla psów

? przysmaki dla zwierzaków

? akcesoria dla kotów (drapaki, legowiska, budki, wędki, myszki, piłeczki)

? gryzaki, zabawki

? czyste koce, ręczniki, prześcieradła, legowiska

? podkłady higieniczne, ręczniki papierowe

? środki czystości (do mycia podłóg i ścian)

? budy dla psów (od dużych do bardzo małych)

 

GDZIE MOŻNA PRZYNIEŚĆ WYMIENIONE RZECZY?

✅ ul. Podzamcze 34b, Miechów - Ecowatt (otrzymasz gadżet firmowy)

✅ Rynek 13, Miechów - Bobas & Junior (otrzymasz zabawkę dla dziecka)

✅ ul. Ogrodowa 1a, Sędziszów - AGROS Hudyka (otrzymasz gadżet firmowy)

✅ ul. Floriańska 27, Kraków – Cegielnia pub & club (otrzymasz darmowego drinka)

✅ ul. Szewska 14, Kraków – RIN music club (otrzymasz darmowego drinka)

 

WIELKA ZRZUTKA

2️. Zbiórka funduszy na zrzutka.pl:

https://zrzutka.pl/5tt9a9

Planujemy zebrać kwotę 5000 zł, za którą kupimy to, czego nie uda się skompletować podczas zbiórek stacjonarnych.

Nie masz możliwości, ani czasu niczego przynieść? Wpłać na zrzutkę nawet niewielką kwotę!

Ze zrobionych zakupów wkleimy paragon/fakturę.

 

DODATKOWO

3️. Indywidualna pomoc od firm:

Ecowatt przeznaczy 50 zł z każdej opłaconej instalacji fotowoltaicznej w październiku

 

CHCESZ POMÓC BARDZIEJ?

4️. Adoptuj: https://schroniskopsiepole.pl/adoptuj-zwierzaka/

Nie masz możliwości pomóc? Udostępnij wydarzenie i zaproś znajomych!

Połącz siły razem z nami!

 

środa, 14 kwiecień 2021 17:00

Remont Willi Walerego Sławka w Janowiczkach

Na terenie gminy Racławice, w Janowiczkach, znajduje się Willa Walerego Sławka, która została wybudowana w latach 1934-1935 przez przyjaciół sławnego polityka. Obecnie trwa jej remont, którego celem jest przywrócenie obiektu do dawnej świetności i oddanie w użytkowanie na potrzeby lokalnej społeczności.

Remont willi Walerego Sławka w Janowiczkach przeprowadzany jest w dwóch etapach.

W ramach I etapu prowadzona była modernizacja energetyczna budynku, w ramach której budynek został ocieplony tynkiem termoaktywnym. Ocieplone również zostały ściany fundamentowe, strop i dach. W ramach remontu wymienione zostały okna i drzwi zewnętrzne a dach uzyskał nowe pokrycie. Budynek zyskał centralne ogrzewanie zasilane z kondensacyjnego pieca gazowego zasilanego gazem płynnym. Ciepła woda użytkowa uzyskiwana jest z kolektorów oraz dodatkowo z pieca gazowego w miesiącach zimowych. Zmodernizowana została instalacja elektryczna oraz oświetlenie poprzez zastosowanie systemu LED.

Ta część remontu realizowana została w ramach projektu „Podniesienie efektywności energetycznej obiektów publicznych jako element systemowego podejścia do ochrony środowiska naturalnego w powiatach: proszowickim, bocheńskim i miechowskim”.

Na jego wykonanie gmina Racławice uzyskała dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej 4 Regionalna polityka energetyczna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w wysokości ponad 393 tys. zł. Koszt zadania wyniósł 665.408,01 zł.

Pierwszy etap realizowała firma: Zakład Ogólnobudowlany i Instalacji Elektrycznych – Paweł Kozieł, z Orłowa

 W ramach II etapu prowadzony jest remont budynku obejmujący:

1) Remont zewnętrzny budynku: remont elewacji, remont schodów zewnętrznych, remont balkonów;

2) remont wewnętrzny budynku: renowacja drzwi, remont łazienek, montaż stolarki drzwiowej, remont ścian i sufitów, remont podłóg i wykonanie posadzek, pozostałe roboty remontowe i wykończeniowe

oraz remont dojścia i dojazdu do budynku, w rezultacie którego powstał ciąg komunikacyjny o nawierzchni z kostki betonowej.

Ten etap remontu willi prowadzony jest ze środków własnych gminy, a jego koszt ma wynieść 378.128,73 zł. Zakończenie robót planowane jest w I kwartale b.r. Ten etap wykonuje firma „OPTIMAX” Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane K. Mysza z Trzebini.

 

Kim był Walery Sławek?

Walery Sławek urodził się 2 listopada 1879 r. w Strutynce. Wywodził się z mało zamożnej rodziny szlacheckiej herbu Prus na Podolu. Był czwartym dzieckiem w swojej rodzinie. Jego dwie starsze siostry zmarły na gruźlicę; przeżyła jedynie młodsza. Ojciec Bolesław pracował w pobliskiej cukierni, która należała do Józefa Mikołaja Potockiego. Niektórzy historycy doszukują się pokrewieństwa między rodziną Walerego Sławka a rodem Ignacego Paderewskiego.

Młody Walery uczęszczał do gimnazjum, po czym ukończył Szkołę Handlową im. Leopolda Kronenberga w Warszawie. W latach 1896-97 Sławek był słuchaczem tzw. Uniwersytetu latającego – nieformalnej instytucji kształcenia wyższego. Po zakończeniu edukacji został zatrudniony w łódzkim biurze Horodiczka i Stamirowski. Na początku roku 1900 Walery Sławek za pośrednictwem Adama Bujno, został członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Z upływem czasu stawał się znaczącym graczem politycznym na polskiej arenie. Aktywnie uczestniczył w ruchach niepodległościowych zajmując się kolportażem bibuły. Jako młody polityk często podróżował do Petersburga w celu nawiązywania znajomości i kontaktów politycznych. Właśnie tam poznał Józefa Piłsudskiego. Wtedy kariera polityczna Walerego Sławka nabrała niesamowitego tempa. Za życia zdążył pełnić wiele funkcji polityczno - militarnych tj. Szefa Sekcji Spraw Politycznych Oddziału VI Informacyjnego Sztabu Generalnego WP, trzykrotnie premiera II Rzeczpospolitej czy prezesa Związku Legionistów Polskich. Nieskalany polityk 2 kwietnia, w niedzielę 1939 r., popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę. Zostawił list pożegnalny, w którym pisze:

Odbieram sobie życie, nikogo proszę nie winić 2/IV.1939. W. Sławek

Spaliłem papiery o charakterze prywatnym, a także wręczone mi w zaufaniu. Jeśli nie wszystkie, to pokrzywdzonych proszę o wybaczenie. Bóg Wszystkowidzący może mi wybaczy moje grzechy i ten ostatni.”

Walery Sławek był prawą ręką Józefa Piłsudskiego oraz zasłużonym polskim politykiem. Za swą służbę dla Rzeczpospolitej odebrał wiele orderów odznaczeń i wyróżnień. Oto najważniejsze: Order Orła Białego (1935), Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Niepodległości z Mieczami (1930), Krzyż Walecznych – czterokrotnie, Odznaka Pamiątkowa Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych (12 maja 1936), Order Świętych Maurycego i Łazarza (Włochy), Order Zbawiciela (Grecja), Order Korony (Jugosławia), Order Karola III (Hiszpania), Order Krzyża Orła I klasy (Estonia, 1934).