Reklama

Powiat olkuski

czwartek, 18 kwiecień 2024 05:19

Trzy zgłoszenia o niewybuchach w ciągu dnia Wyróżniony

 

8 kwietnia policjanci z Komisariatu Policji w Kluczach trzykrotnie interweniowali w sprawie odnalezionych niewybuchów – w Chechle i Kluczach. Pociski artyleryjskie o różnej wielkości, od 10 do 30 cm, pochodziły najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. W związku z licznymi zgłoszeniami o odnalezionych niewybuchach policja apeluje o rozwagę i zachowanie szczególnych środków ostrożności.

 

Pierwsze zgłoszenie o niewybuchu przyjęto około godziny 15:30. Pocisk został znaleziony w Chechle, przy punkcie widokowym Dąbrówka, w rejonie masywu leśnego. Kolejne na ulicy Rodackiej w Chechle, w pobliżu opuszczonej posesji. Trzecie zgłoszenie w Kluczach – przy punkcie widokowym, niedaleko masywu leśnego. Przechodzień odnalazł kilka sztuk pocisków artyleryjskich pochodzących z czasów II wojny światowej. Miejsca znalezisk zostały zabezpieczone przez policjantów przed dostępem osób postronnych. O zdarzeniu powiadomiono saperów w celu neutralizacji pocisków.

Olkuska Policja napomina, aby kategorycznie samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk. Kiedy odnajdziemy pocisk pod żadnym pozorem nie zmieniamy jego położenia, nie dotykamy ani nie rozbrajamy go. Nie wolno również odkopywać pocisków czy wrzucać ich do ogniska. Niezachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, niewłaściwe postępowanie ze znaleziskiem i brak świadomości o niebezpieczeństwie może prowadzić do nieszczęścia, a nawet śmierci. Dlatego też takie miejsce należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a zwłaszcza dzieci. Należy niezwłocznie o tym fakcie powiadomić służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Osoby przekazujące zgłoszenie/zawiadomienie powinny podać dyżurnemu:

- opis przedmiotu (długość, średnica);

- dokładne miejsce i data wykrycia;

- dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.

 

Wczoraj (10.04 br.) terenie Gminy Wolbrom doszło do dwóch poważnych zdarzeń drogowych, w którym dwie osoby zostały ranne. Jedna z nich w stanie ciężkim została przetransportowana do szpitala Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym; druga – karetką pogotowia.

 

Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 13:40 w Domaniewicach. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, kierujący Fiatem zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna był zakleszczony w pojeździe i wymagał pomocy strażaków i policjantów. Trafił do szpitala w Olkuszu. Przeprowadzone przez policjantów na miejscu zdarzenia badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu.

 

Do kolejnego wypadku doszło po godzinie 15:30 na drodze wojewódzkiej nr 794 w Kąpielach Wielkich. Jak ustalono, kierująca Volkswagenem, z nieustalonych przyczyn zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z tirem. Kobieta została zakleszczona w pojeździe. Strażacy przy użyciu specjalistycznego sprzętu wydobyli 50-latkę. Kierująca, z poważnymi obrażeniami ciała, została przetransportowana do szpitala Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Na drodze trwały utrudnienia. Policjanci i strażacy wyznaczyli objazdy m.in. przez Kąpiołki i Strzegową.

 

Dokładne przyczyny i okoliczności obu wypadku wyjaśnia policja.

środa, 10 kwiecień 2024 10:57

OLKUSZ. Kto zasiądzie w Radzie Powiatu? Wyróżniony

 

Na 23 radnych Rady Powiatu w Olkuszu, których wybraliśmy 7 kwietnia, ośmiu reprezentować będzie KW Prawo i Sprawiedliwość. Sześciu radnych będzie mieć KWW Pewna Przyszłość, czterech KKW Koalicja Obywatelska, troje KWW OdNowa, a dwóch KKW Trzecia Droga.

Spośród wszystkich kandydatów, którzy starali się o mandat radnego powiatowego, najwięcej głosów uzyskał Piotr Gamrot (PiS), który zdobył poparcie aż 3315 wyborców. Dwa kolejne wyniki także należą do kandydatów z tej partii - Jacek Osuch zdobył 2278 głosów, a Rafał Czeladzki 1467.

W sumie na kandydatów PiS głosowało 13.641 wyborców (29,64%), na osoby startujące z list KWW Pewna Przyszłość 10.864 wyborców (23,60%). Koalicję Obywatelską poparło 8.009 mieszkańców powiatu olkuskiego (17,40%), Trzecią Drogę 7.093 (15,41%), a KWW OdNowa 6.419 (13,95%).

Frekwencja na poziomie całego powiatu wyniosła 55,29%. Najwyższa była w Gminie Trzyciąż (62,33%), najniższa w Gminie Klucze (51,85%). W Gminie Wolbrom wyniosła 55,98%, w Gminie Olkusz 55,56%, w Gminie Bolesław 54,66%, a w Gminie Bukowno 53,11%.

 

Skład RADY POWIATU w OLKUSZU

 

okręg n1 1 (Olkusz)

Rafał Czeladzki – 1467 głosów (PiS)

Jacek Osuch – 2278 głosów (PiS)

Józef Stach – 610 głosów (PiS)

Miłosz Pałka – 602 głosy (Trzecia Droga)

Roman Kwaśniewski – 1001 głosów (KO)

Zdzisława Szczygieł – 862 głosy (KO)

Jan Orkisz – 794 głosy (OdNowa)

Bogumił Sobczyk – 1280 głosy (Pewna Przyszłość)

Piotr Kajda – 614 głosów (Pewna Przyszłość)

Wojciech Ozdoba – 776 głosów (Pewna Przyszłość)

 

okręg nr 2 (Klucze)

Marcin Woźniak – 875 głosów (PiS)

Andrzej Osuch – 552 głosy (KO)

Kamil Wołek – 767 głosów (Pewna Przyszłość)

 

okręg nr 3 (Wolbrom, Trzyciąż)

Piotr Gamrot – 3315 głosów (PiS)

Piotr Grysak – 791 głosów (PiS)

Adam Sypień – 322 głosy (PiS)

Robert Kozłowski – 598 głosów (OdNowa)

Wanda Klimek – 748 głosów (OdNowa)

Barbara Haberka – 872 głosy (Pewna Przyszłość)

 

okręg nr 4 (Bolesław, Bukowno)

Grzegorz Nocoń – 692 głosy (PiS)

Tomasz Bargieł – 682 głosy (Trzecia Droga)

Mirosław Siudyka – 643 głosy (KO)

Mirosław Gajdziszewski – 952 głosy (Pewna Przyszłość)

 

poniedziałek, 08 kwiecień 2024 07:25

Wyniki wyborów samorządowych w MiG Wolbrom Wyróżniony

 

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że wybory na burmistrza MiG Wolbrom wygrał Radosław Kuś (4989 głosów), drugie miejsce zajął Adam Zielnik (2937 głosów), trzecie Sławomir Rosiek (1336 głosów), a czwarte Marek Ciepał (502 głosy). Radosław Kuś zdobył więc 51,1% ważnie oddanych głosów, zatem zwyciężył w pierwszej turze.

Wyniki głosowania do Rady Miejskiej w Wolbromiu:

W okręgu nt 1 mandaty radnych uzyskali: Sławomir Rosiek, Radosław Kuś, Tomasz Płaszczyk, Dawid Misztal, Adam Zielnik, Zbigniew Kolanko i Ewa Kazimierska.

W okręgu nr 2 radnymi zostali wybrani: Zbigniew Pacia, Anna Łabuda, Ireneusz Mudyń, Ernest Mikuła, Zdzisław Pasich, Czesław Gbyliczek, Marek Ciepał.

W okręgu nr 3: Iwona Nocoń, Agata Kamionka, Monika Krzywańska, Beata Kiwior, Bartłomiej Żurek, Weronika Januszek i Łukasz Marczewski.

 

środa, 03 kwiecień 2024 17:13

OSP Strzegowa - wsparcie z różnych źródeł Wyróżniony

 

Wiadomo, że wsparcie i dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych płynie przede wszystkim od władz samorządowych oraz od wojewódzkich i centralnych szczebli administracji państwowej. Nie można jednak zapominać, że pomoc świadczą także lokalni przedsiębiorcy. Dowodem na to jest specjalistyczny sprzęt i wyposażenie, jakie ochotnicy ze Strzegowej mogli zakupić dzięki ich ofiarności.

 

23 marca, w miejscowej remizie, prezes OSP Jan Witek oficjalnie zaprezentował: defibrylator – ratujący życie podczas zaburzenia rytmu serca, sygnalizator bezruchu – który alarmuje w sytuacji, gdy ratownik podczas akcji nie wykonuje ruchów przez określony czas, ubrania specjalne Scantex, elementy umundurowania i drobny sprzęt ratowniczy. Środki finansowe na te potrzebne zakupy pochodziły z dotacji samorządu powiatowego, gminnego, ze środków własnych jednostki oraz pomocy ze strony, pochodzącego z tego sołectwa przedsiębiorcy, Mariana Będkowskiego.

W skromnym spotkaniu uczestniczyli członkowie zarządu jednostki oraz były radny Rady Miejskiej, a obecnie kandydat w wyborach do Rady Powiatu – Adam Opiłka.

Spotkanie było okazją do porozmawiania o działalności jednostek OSP na terenie Gminy Wolbrom, ich problemach i planach na przyszłość.