Reklama

Kozłów

piątek, 05 listopad 2021 17:36

Niezwykłe spotkanie z alpakami Wyróżniony

 

Uczniowie klasy 7a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kozłowie, w ramach zajęć z koła biologicznego, udali się do Gospodarstwa Hodowlanego AS Alpaki, gdzie mieli okazję zobaczyć z bliska ciekawe zwierzęta rodem Ameryki Południowej.

Siódmoklasiści wraz z Malibu i Karmelkiem wybrali się na poranny spacer. Dzięki obserwacji w plenerze uczniowie poznali budowę zewnętrzną oraz pochodzenie alpak, a także zdobyli mnóstwo ciekawych informacji na temat hodowli tych zwierząt. Dzieci dowiedziały się, że alpaki to ssaki z rodziny wielbłądowatych, które pochodzą z dalekiej Ameryki Południowej. Ich przysmakami są trawa i marchewka. Wełna tych zwierząt występuje w szerokiej gamie kolorów i jest wykorzystywana do produkcji czapek, rękawiczek, szalików, swetrów, kołder oraz poduszek. Ponadto uczniowie mogli nakarmić zwierzęta, pogłaskać je oraz przytulić. Dodatkowo pani Ania, właścicielka gospodarstwa, pokazała nam plantację lawendy.
Malibu i Karmelek, z pewnością zostaną na długo w pamięci uczniów 7a!

piątek, 08 październik 2021 12:25

Przeżyli ze sobą 50 lat Wyróżniony

 

29 par małżeńskich w sobotę 2 października w Kozłowie obchodziło Złote Gody. Ich jubileusz uczczono mszą św. i okolicznościowym spotkaniem w Gminnym Ośrodku Kultury okraszonym gratulacjami, życzeniami, wręczeniem medali, tortem i artystycznym występem młodzieży.

Medale prezydenckie „Za długoletnie pożycie małżeńskie” otrzymali:

Józef i Weronika Baranek

Józef Marcin i Janina Stanisława Bogusz

Kazimierz i Weronika Bzdzion

Bogusław i Stefania Maria Dziwosz

Marian Mieczysław i Wiesława Ewa Gądek

Marian Imieliński i Irena Imielińska

Edward Antoni i Krystyna Maria Janas

Jerzy Jan Janus i Maria Franciszka Janus

Marian i Celina Kowal

Andrzej i Irena Krupa

Zbigniew Władysław i Grażyna Zenona Kucharzyk

Marian i Józefa Kuzdak

Józef Tadeusz i Maria Magiera

Wiesław Henryk i Maria Otwinowska

Wit i Anna Peruń

Wit Pilawski i Władysława Pilawska

Zbigniew i Zofia Stanisława Piłat

Stefan Karol i Halina Pluta

Zdzisław i Zofia Podsiadło

Józef i Irena Barbara Prusek

Jan Władysław i Teresa Ptak

Krystian Wiesław i Marianna Rutecka

Janusz Waldemar i Marianna Sito

Jan i Halina Stanisława Solarz

Bronisław Witold i Alfreda Irena Tkaczewska

Roman i Honorata Wesołowska

Henryk Andrzej i Dobrosława Elżbieta Więcławek

Józef i Zofia Zawadzka

Wacław Tadeusz i Halina Stanisława Ziebro

(fot.: Krzysztof Capiga)

 

poniedziałek, 29 marzec 2021 11:47

Tragedia w gminie Kozłów Wyróżniony

Nie żyje 10-letni chłopiec

27 marca około 21:40 miechowscy policjanci dostali zgłoszenie o pobiciu na terenie Kozłowa. Pomoc wezwała sąsiadka 35-letniej kobiety, gdy zobaczyła ją leżącą przed domem z obrażeniami ciała. W mieszkaniu poszkodowanej znajdowała się dwójka nieprzytomnych dzieci, jej 13-letni syn i 10-letni kolega syna.

Na miejsce przybyli policjanci, załoga pogotowia ratunkowego i strażacy. Niestety 10-latek zmarł i pomimo wysiłków ratowników nie odzyskał funkcji życiowych. 13-latek w ciężkim stanie został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Krakowie. Natomiast ranna kobieta trafiła do szpitala w Miechowie.

Trudna lekcja historii

5 lutego w Kozłowie miała miejsce uroczystość otwarcia i udostępnienia do zwiedzania wystawy „Ukradzione dzieciństwo”, poświęconej losom polskich dzieci w okresie drugiej wojny światowej i bezpośrednio po niej. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie prezentowana jest w wielu miejscowościach na terenie całej Polski. Kozłów jest pierwszą gminą powiatu miechowskiego, gdzie zagościła. Poprzednio można było ją zwiedzać na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Gościem specjalnym był Janusz Rudnicki, mieszkaniec pobliskiego Sędziszowa, który podzielił się z zebranymi gorzkimi wspomnieniami swego dzieciństwa, które poznało grozę niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen, traumę po utracie rodziców i zagubienie czasów młodości. Długa i przejmująca opowieść bezpośredniego świadka tamtych wydarzeń oglądanych oczami dziecka, przypomniała tragiczne losy naszego narodu i była trudną, choć ciekawą lekcją historii.