Reklama

Kozłów

wtorek, 16 maj 2023 18:26

Warsztaty o wolontariacie w Kozłowie Wyróżniony

 

10 maja w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kozłowie odbyły się warsztaty na temat wolontariatu. Warsztaty przeprowadził Kacper Idzik, koordynator wolontariatu przy Hospicjum im. bł. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie.

 

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas szóstych. Młodzież podczas warsztatów starała się odpowiedzieć na szereg pytań, między innymi: „Na czym polega wolontariat?”, „Jakie cechy powinien mieć wolontariusz?”, „Czy każdy może być wolontariuszem?”. Podczas spotkania szóstoklasiści dodatkowo dowiedzieli się na czym polega wolontariat hospicyjny oraz w jaki sposób można się zaangażować na rzecz hospicjum. Warsztaty z pewnością przyczynią się do lepszego poznania pracy wolontariusza oraz zachęcą uczniów do angażowania się w szkolne, jaki i pozaszkolne akcje wolontaryjne.

poniedziałek, 13 marzec 2023 09:16

Posiadanie chartów wymaga zezwolenia

 

Pod koniec lutego miechowscy kryminalni uzyskali informację o możliwej, nielegalnej hodowli rasowych chartów lub ich mieszańców w gminie Kozłów. Policjanci udali się na wskazaną posesję, gdzie psy miały być trzymane.

Na miejscu funkcjonariusze natrafili w budynku mieszkalnym oraz na terenie posesji na cztery psy. Wygląd zwierząt wskazywał na to, że jest to rasa psów, na których hodowlę wymagana jest odpowiednia zgoda organów samorządowych. Ich właściciele wiedzieli o takim obowiązku, a mimo to nie zrealizowali go. Podejrzenia policjantów, co do rasy psów potwierdził biegły kynolog, były to 3 charty i jeden mieszaniec tej rasy. Mężczyznom zostały przedstawione zarzuty z art. 52 ustawy Prawo Łowieckie, mówiące o hodowaniu lub trzymaniu bez zezwolenia chartów rasowych, lub ich mieszańców.

Przypomnijmy, że hodowanie albo utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia właściwego miejscowo starosty i od uzyskania takiego zezwolenia powinien zacząć każdy, kto chce posiadać tę rasę psa. W przeciwnym razie narażamy się na odpowiedzialność karną – posiadanie psów tej rasy bez zezwolenia zagrożone jest karą pozbawienia wolności do roku.

(na podst. KPP w Miechowie)

niedziela, 22 styczeń 2023 19:14

Noworoczny turniej „Skrzatów” Akademii Champions Kozłów Wyróżniony

 

Zgodnie z zapowiedziami po sukcesie turnieju „Żaków” zorganizowanym w listopadzie 2022 roku przyszedł czas na międzyklubowe rozgrywki „Skrzatów”. Młodzi piłkarze pięciu zespołów mogli zmierzyć się ze sobą na hali sportowej w Charsznicy.

Turniej miał miejsce 14 stycznia na charsznickiej hali sportowej. W tym miejscu do rywalizacji przystąpili młodzi piłkarze (rocznik 2016/2017) 6 drużyn: Akademii Champions Miechów (w dwóch składach), Piliczanki Pilica, Iwanowickiej Akademii Futbolu, Akademii Sportu Słomniki oraz Akademii Champions Kozłów. Łącznie w turnieju wzięło udział 80 młodych uczestników, głodnych gry w piłkę nożną i chęci sportowej rywalizacji ze swoimi rówieśnikami. Jak zawsze w przypadku tego typu imprez zwycięzcami byli wszyscy, niemniej sam turniej dostarczył wielu niezapomnianych emocji zarówno młodym piłkarzom, jak i ich najwierniejszym kibicom, którymi rzecz jasna byli rodzice. Mecze rozgrywane były na dwóch równoległych boiskach. Każdy mecz trwał 20 minut, co oznaczało, że wszystkie drużyny spędziły na boisku niespełna 2 godziny.

Akademia Champions Kozłów pragnie podziękować nie tylko uczestnikom, ale także Starostwu Powiatowemu Miechowa oraz Urzędowi Gminy w Kozłowie, niezawodnie dbającym o to, by każdy uczestnik został uhonorowany pamiątkowym medalem, a drużyna pucharem. Medale wręczali przedstawiciele wspomnianych instytucji, a prywatnie również wielcy entuzjaści sportu – wicestarosta Paweł Osikowski oraz wójt Jan Zbigniew Basa. Jak w przypadku poprzedniego turnieju o bazę gastronomiczną zadbał GOK Kozłów na czele z dyrektor Elżbietą Kopeć. Niemniej ważną rolę odegrali w tej kwestii również rodzice kozłowskich zawodników, którzy przygotowali wiele słodkich przekąsek.

Dzięki staraniom Akademii Champion Kozłów, zarówno młodzi piłkarze, jak i ich kibice mogli przeżyć kolejne niezapomniane i pełne przepięknych emocji przedpołudnie. Warto dodać, iż Akademia Champions Kozłów działa od 4 miesięcy, a w swych szeregach ma 40 zawodników w 3 różnych kategoriach wiekowych. Dla dwóch z tych grup zorganizowano już międzyklubowe turnieje. Następna w kolejce jest grupa „Orlików”, która zapewne również chciałaby sportowo zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami. Pozostaje nam tylko czekać i obserwować dalsze inicjatywy Piłkarskiej Akademii Champions Kozłów.

piątek, 05 listopad 2021 17:36

Niezwykłe spotkanie z alpakami Wyróżniony

 

Uczniowie klasy 7a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kozłowie, w ramach zajęć z koła biologicznego, udali się do Gospodarstwa Hodowlanego AS Alpaki, gdzie mieli okazję zobaczyć z bliska ciekawe zwierzęta rodem Ameryki Południowej.

Siódmoklasiści wraz z Malibu i Karmelkiem wybrali się na poranny spacer. Dzięki obserwacji w plenerze uczniowie poznali budowę zewnętrzną oraz pochodzenie alpak, a także zdobyli mnóstwo ciekawych informacji na temat hodowli tych zwierząt. Dzieci dowiedziały się, że alpaki to ssaki z rodziny wielbłądowatych, które pochodzą z dalekiej Ameryki Południowej. Ich przysmakami są trawa i marchewka. Wełna tych zwierząt występuje w szerokiej gamie kolorów i jest wykorzystywana do produkcji czapek, rękawiczek, szalików, swetrów, kołder oraz poduszek. Ponadto uczniowie mogli nakarmić zwierzęta, pogłaskać je oraz przytulić. Dodatkowo pani Ania, właścicielka gospodarstwa, pokazała nam plantację lawendy.
Malibu i Karmelek, z pewnością zostaną na długo w pamięci uczniów 7a!

piątek, 08 październik 2021 12:25

Przeżyli ze sobą 50 lat Wyróżniony

 

29 par małżeńskich w sobotę 2 października w Kozłowie obchodziło Złote Gody. Ich jubileusz uczczono mszą św. i okolicznościowym spotkaniem w Gminnym Ośrodku Kultury okraszonym gratulacjami, życzeniami, wręczeniem medali, tortem i artystycznym występem młodzieży.

Medale prezydenckie „Za długoletnie pożycie małżeńskie” otrzymali:

Józef i Weronika Baranek

Józef Marcin i Janina Stanisława Bogusz

Kazimierz i Weronika Bzdzion

Bogusław i Stefania Maria Dziwosz

Marian Mieczysław i Wiesława Ewa Gądek

Marian Imieliński i Irena Imielińska

Edward Antoni i Krystyna Maria Janas

Jerzy Jan Janus i Maria Franciszka Janus

Marian i Celina Kowal

Andrzej i Irena Krupa

Zbigniew Władysław i Grażyna Zenona Kucharzyk

Marian i Józefa Kuzdak

Józef Tadeusz i Maria Magiera

Wiesław Henryk i Maria Otwinowska

Wit i Anna Peruń

Wit Pilawski i Władysława Pilawska

Zbigniew i Zofia Stanisława Piłat

Stefan Karol i Halina Pluta

Zdzisław i Zofia Podsiadło

Józef i Irena Barbara Prusek

Jan Władysław i Teresa Ptak

Krystian Wiesław i Marianna Rutecka

Janusz Waldemar i Marianna Sito

Jan i Halina Stanisława Solarz

Bronisław Witold i Alfreda Irena Tkaczewska

Roman i Honorata Wesołowska

Henryk Andrzej i Dobrosława Elżbieta Więcławek

Józef i Zofia Zawadzka

Wacław Tadeusz i Halina Stanisława Ziebro

(fot.: Krzysztof Capiga)