Reklama

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Turystyka

poniedziałek, 09 październik 2023 12:08

Wolbrom na Europejskim Szlaku Kulturowym „Romea Strata”

 

Przez Gminę Wolbrom będzie przebiegał fragment nowego, międzynarodowego szlaku „Romea Strata”, który może ucieszyć miłośników wędrowania oraz osoby zainteresowane pielgrzymowaniem. 13 września 2023 r. zakończył się właśnie pierwszy – kluczowy etap znakowania Europejskiego Szlaku Kulturowego „Romea Strata”.

 

Wzdłuż prowadzącego przez teren Miasta i Gminy Wolbrom 18,23 km odcinka zamontowano 28 znaków kierunkowych Romea Strata. Trasa Europejskiego Szlaku Kulturowego „Romea Strata” prowadzi z Estonii przez Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Austrię, Słowenię i Włochy aż do Rzymu. Na terenie Polski szlak został podzielony na 51 odcinków, a jego początek ma miejsce na granicy z Litwą w Ogrodnikach i dociera na Most Przyjaźni do Cieszyna – Czeskiego Cieszyna.

Serdeczne podziękowania składamy władzom Gminy i Miasta Wolbrom – Panu Burmistrzowi Adamowi Zielnikowi za pomoc, życzliwość i wsparcie powstania tego szlaku na terenie Miasta i Gminy Wolbrom. Wielkie podziękowania składamy Panu Tadeuszowi Ramsowi – pracownikowi Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom za ogromną pomoc w wytyczeniu i waloryzacji szlaku, prace terenowe, konsultacje i wreszcie oznakowanie szlaku – mówi kierownik projektu, dr Franciszek Mróz, z Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Jak wskazuje, „Romea Strata” była ważną trasą europejską, pokonywaną przez pielgrzymów, którzy ruszając z Europy Środkowo-Wschodniej pielgrzymowali do Rzymu: od Morza Bałtyckiego przemierzając Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy i Austrię docierali do północno-wschodnich Włoch, przekraczając granicę w miejscowości Tarvisio i kierując się na południe docierali do Rzymu – do grobów Apostołów św. Piotra i św. Pawła. Była to podróż wiary, ale również kultury, która prowadziła pielgrzymów przez Europę. „Romea Strata” była zarówno szlakiem pielgrzymkowym, jak i kulturowym oraz handlowym – traktem wykorzystywanym do celów komercyjnych, jak handel bursztynu, soli, żelaza czy jedwabiu (www.romeastrata.org).

Inicjatywę wyznaczenia szlaku „Romea Strata”, podjęcie współpracy z władzami regionów i lokalnymi społecznościami oraz oznakowania szlaku, podjęło się Europejskie Stowarzyszenie Romea Strata (Associazione Europea Romea Strata) z siedzibą w Akwilei. Działania Stowarzyszenia są zgodne z rezolucją Rady Europy CM/Res (2013) 67, a jego jednym z głównych celów jest promowanie kandydatury szlaku do uzyskania certyfikatu „Europejskiego Szlaku Kulturowego Rady Europy” pod nazwą „Romea Strata”.

W 2019 r. Rada Europejskiego Stowarzyszenia Romea Strata (AERS) podjęła decyzję o włączeniu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie do Stowarzyszenia, jako członka założyciela. Od tego momentu pracownicy Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (obecnie Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji) podejmują stałą współpracę i konsultacje z Associazione Europea Romea Strata. W ramach Zespołu Badawczego „Europejskie Szlaki Kulturowe. Przestrzeń – historia – dziedzictwo kulturowe i religijne”, w Instytucie Prawa, Ekonomii i Administracji UP w Krakowie prowadzone są badania naukowego dotyczące geograficznych i historycznych aspektów związanych z tym ważnym szlakiem pielgrzymkowym.

Zapraszamy do zapoznania się z poglądową maoką szlaku, a także zachęcamy do śledzenia strony https://www.romeastrata.org/ na której mogą Państwo uzyskać szczegółowe informacje!

Na zdjęciu: dr Franciszek Mróz z Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Tadeusz Rams z UMiG w Wolbromiu podczas znakowania nowego szlaku.

Dział: Wolbrom
Etykiety

 

W 2007 roku na Dolnym Śląsku zrodził się ruch muzeów domowych. Jego formuła jest bardzo szeroka i elastyczna. Ma na celu znajdowanie i pokazywanie dziedzictwa kulturowego, ukrytego w prywatnych domach, świetlicach wiejskich, parafiach i placówkach samorządowych. W praktyce polega na odnajdowaniu osób, które gromadzą kolekcje, zapraszaniu ich na różne spotkania, organizowaniu wymiany informacji i doświadczeń. Obecnie odbywa się to już na skalę międzynarodową.

 

Najważniejsze nagrody w branży turystycznej – Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej zostały przyznane. Jednym z laureatów tegorocznej edycji konkursu została „Juromania – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej” – wyjątkowy projekt realizowany we współpracy województw małopolskiego i śląskiego, przy ogromnym zaangażowaniu jurajskich samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury. Koordynatorem wydarzenia jest Związek Gmin Jurajskich.

Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej to szczególny projekt wyłaniający najlepsze produkty turystyczne oraz rekomendujący je turystom z kraju i z zagranicy. Jest stałym elementem promocji Polski jako państwa atrakcyjnego turystycznie.

Certyfikaty przyznawane są przez Kapitułę powołaną przez Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, w skład której wchodzą wybitni eksperci z zakresu turystyki, marketingu, budowy i promocji produktów turystycznych, a także przedstawiciele środowisk akademickich oraz mediów. Swoją opinię na temat najlepszego produktu turystycznego, za pośrednictwem Narodowego Portalu Turystycznego, mogą wyrazić także Internauci.

W tegorocznej edycji konkursu „Juromania – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej” została nagrodzona podwójnie: Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2021 roku oraz Certyfikatem Najlepszego Produktu Turystyczny 2021 według Internautów.

Ponadto, Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2021 roku otrzymało Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie, a Ekspozycja „Podziemny Olkusz” otrzymała Certyfikat Specjalny.

Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne zostaną objęte specjalnym programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej.

(na podst.: Biuro Prasowe UMWM)

Dział: Powiat olkuski
Etykiety

Stanisław Lem większość swojego życia spędził w Krakowie. To w mieście literatury nad Wisłą napisał swoje największe dzieła: „Solaris”, „Dzienniki gwiazdowe”, czy „Opowieści o pilocie Pirxie”. Wakacyjna aura za oknem zachęca do spacerów. Jak połączyć aktywność z odkrywaniem miejsc, w których mieszkał i które odwiedzał Stanisław Lem? Pobierz aplikację ClippGO! i podążaj śladami pisarza!

Na Wiślną 12, czyli do siedziby „Tygodnika Powszechnego” trafił podobno przypadkiem, bo jako młody pisarz „zachorował na pisanie wierszy” – związany z redakcją pozostał na wiele lat. Często przechadzał się ulicą Długą, gdzie odwiedzał sklepiki ze słodyczami. Zaopatrywał się tam w chałwę i marcepan, a po swoje ulubione kremówki jeździł do cukierni w Hotelu Cracovia. Przy Śląskiej 3, w pierwszym krakowskim mieszkaniu rodziny Lemów, powstawały jego pierwsze utwory... Trwający właśnie Rok Lema to najlepszy czas, by odkryć historię krakowskich adresów związanych z życiem i twórczością pisarza. Już teraz możesz poznać miejsca, które tworzyły prywatną mapę Krakowa Stanisława Lema. Wystarczy, że pobierzesz aplikację mobilną ClippGO! i… ruszysz w miasto!

Dział: Kraków
wtorek, 29 czerwiec 2021 07:14

Sieć ścieżek konnych północnej Małopolski

 

Mamy szlaki turystyczne piesze, mamy trasy rowerowe i stale budowane są nowe, ale ścieżek dla miłośników turystyki konnej, w naszej części Małopolski nie ma. A rekreacja w siodle jest coraz popularniejsza i dobrze byłoby wytyczyć kierunki i tereny, po których mogłaby się bezpiecznie odbywać, przygotować niezbędną infrastrukturę i oznakowanie. Tym oczekiwaniom wychodzi naprzeciw projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą”, który obejmuje teren powiatów olkuskiego i miechowskiego.

Projekt „Sieć ścieżek konnych północnej Małopolski” właśnie zgłoszony został do programu Małopolska Gościnna. W ramach zadania przeprowadzona zostanie inwentaryzacja obszaru objętego projektem pod kątem zasobów turystyki konnej oraz bazy gastronomiczno - noclegowej.
Zaplanowano wytyczenie tras turystycznych dla organizacji wycieczek i rajdów konnych, stworzenie 3 stanic konnych, będących miejscem odpoczynku i wytchnienia jeźdźców oraz koni, które zostaną usytuowane w pobliżu najciekawszych, choć nie zawsze znanych szerokiemu gronu odbiorców, atrakcji turystycznych. Projekt zakłada przeprowadzenie akcji promocyjnej oraz wydanie przewodnika w formie aplikacji mobilnej, a także mapy zawierające proponowany przebieg rajdów konnych oraz atrakcji turystycznych północnej części Małopolski.
Planowane ścieżki konne przebiegać będą przez najciekawsze miejsca powiatów olkuskiego i miechowskiego, w tym m.in. Rezerwat przyrody Biała Góra, Pustynię Błędowską, Dolinę Wodącej czy zalew w Tczycy. Termin realizacji projektu: 01.06.2021 – 31.12.2021r.
Jak informują pomysłodawcy, wśród których jest znany w regionie propagator sportów i rekreacji w siodle Jacek Soska, planowane przedsięwzięcie ma na celu rozszerzenie wachlarza świadczonych usług o te związane z turystyką konną na obszarze powiatów olkuskiego i miechowskiego, gdzie – mimo sporego zainteresowania tego typu aktywnym wypoczynkiem – brakuje takich miejsc.
Dyrektor biura LGD „Nad Białą Przemszą” Barbara Nowakowska-Mossór chwali pomysł. Uważa, że dobrze byłoby w ten sposób połączyć znane atrakcje turystyczne dwóch sąsiednich powiatów. Informuje o przychylnym podejściu do tej inicjatywy wójta gminy Klucze Norberta Bienia, ale liczy także na wsparcie Lasów Państwowych, Parków Krajobrazowych oraz innych instytucji działających na tym terenie.
- Mamy świadomość, że rynek usług turystycznych – mocno osłabiony przez pandemię COVID-19 – potrzebuje wsparcia. Dlatego w tej edycji konkursu Małopolska Gościnna przewidzieliśmy blisko 3 miliony złotych na dofinansowanie projektów turystycznych realizowanych przez organizacje pożytku publicznego. Liczymy na ciekawe, nowatorskie pomysły, które wzmocnią wizerunek Małopolski jako atrakcyjnego i przede wszystkim bezpiecznego kierunku turystycznego, a także będą promować mniej znane rejony naszego regionu – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz. Wydaje się, że inicjatywa wytyczenia ścieżek konnych bardzo dobrze wpisuje się w założenia tegorocznego naboru.
Kolejna edycja „Małopolski Gościnnej” – konkursu, w którym projekty mogą składać organizacje pożytku publicznego działające w obszarze turystyki oraz krajoznawstwa i angażujące się w promocję turystyczną Małopolski – to szansa na realizację ciekawych przedsięwzięć turystycznych. Konkurs przewiduje wsparcie realizacji projektów z zakresu tworzenia, aktywizacji i promocji produktów i ofert turystycznych, w tym w zakresie turystyki rowerowej oraz ekoturystyki, poprawy standardu infrastruktury turystycznej oraz kształtowania przestrzeni turystycznej regionu, rozwoju oferty wydarzeń i przedsięwzięć środowiska branży turystycznej oraz podnoszenia kompetencji przedsiębiorców i osób pracujących w sektorze turystyki.

Dział: Małopolska
Etykiety

Do końca października ma być gotowe

W wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Utworzenie pętli rowerowej oraz infrastruktury turystycznej na obszarze Powiatu Olkuskiego jako zintegrowanego produktu turystycznego (teren Gminy Wolbrom)” przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego została zawarta umowa z Firmą KRY-KOP Krystian Barczyk. Część pierwsza zmówienia kosztować będzie 3.690.000,00 zł brutto, zaś druga - 99.698,88 zł brutto. Termin wykonania: koniec października br.

Zadanie na terenie gminy Wolbrom obejmuje wybudowanie między innymi 23,7 kilometrowej trasy ścieżki rowerowej, która łączyłaby się ze ścieżką wokół Zalewu Wolbromskiego, gdzie łączna długość ścieżek dla wrotkarzy wyniosłaby około 2400 m, natomiast dla biegaczy 3 kilometry.

Zgodnie z opracowaną koncepcją zagospodarowania, obszar opracowania o powierzchni 42 tys. m2 został podzielony na trzy tereny: o profilu społecznym - strefa aktywności pasywnej, aktywności lądowej i aktywności wodnej.

Dział: Wolbrom
Etykiety
niedziela, 12 maj 2019 18:53

Centrum Turystyki i Rekreacji w Łobzowie

W budynku remizy...

28 kwietnia w Łobzowie, w budynku miejscowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, oddano do użytku Centrum Turystyki i Rekreacji. Nowa placówka powstała kosztem 1.998.362,97 zł brutto. Na zadanie „Rozbudowa budynku remizy OSP wraz ze zmianą sposobu użytkowania części pomieszczeń na Centrum Turystyki i Rekreacji w Łobzowie” gmina Wolbrom otrzymała dotację w wysokości 350 tys. zł przyznaną przez zarząd województwa małopolskiego.

Po udzieleniu błogosławieństwa i poświęceniu pomieszczeń obiektu przez dziekana, ks. Zbigniewa Lutego, nastąpiła ceremonia oficjalnego otwarcia placówki.
Do asysty w przecięciu wstęgi burmistrz Adam Zielnik poprosił: wicewojewodę małopolskiego Zbigniewa Starca, dyrektor LGD „Nad Białą Przemszą” Barbarę Nowakowską-Mossór, radnego Rady Miejskiej Zdzisława Pasicha, sołtys Leokadię Maślisz, prezesa WZWKGKiM Andrzeja Ducha, prezesa OSP Aleksandra Maślisza oraz przewodniczącą KGW Barbarę Wołkowską.
Następnie burmistrz zaprosił licznie zgromadzonych w sali konferencyjnej gości do obejrzenia prezentacji dotyczącej powstania Centrum Turystyki oraz inwestycji drogowych wykonanych na terenie wolbromskiej gminy w 2018 roku.

Dział: Wolbrom
Etykiety
środa, 08 sierpień 2018 16:02

Małopolskie Spotkania z Folklorem

Miechów wielu kultur

Miechów to jedno z trzech małopolskich miast - obok Myślenic i Zawoi, do którego 15 lipca zawitały zagraniczne zespoły w ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.
W tym roku festiwal odbywał się już po raz piąty.  Mieszkańcy znów mogli podziwiać barwne stroje zespołów, które przyjechały do Miechowa z różnych stron świata – gościły tu grupy z Rosji, Kolumbii, Rumunii oraz Indonezji, które zaprezentowały swoje rodzime tańce, pieśni i obrzędy. Na festiwalowej scenie, obok zagranicznych grup wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy”. Na zakończenie festiwalu na scenie zaprezentował się zespół „Woda na Młyn”.
Ideą festiwalu jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu, przy jednoczesnym ukazaniu piękna różnorodności kultur etnicznych z całego świata. Odkrywanie różnic, innych zwyczajów, doświadczanie odmienności kultur innych krajów jest kluczowe dla rozwoju tożsamości i identyfikacji etnicznej, a także do poznania wartości własnego regionu.
Festiwal folklorystyczny, organizowany wspólnie z Województwem Małopolskim, na stałe już wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Miechowa.

Dział: Miechów
Etykiety