Reklama
Wyświetlenie artykułów z etykietą: Lifestyle
Z życzeniami u stuletniego Jana Tabaka z Imbramowic
Tak się jakoś składa, że panowie rzadziej niż panie dożywają bardzo sędziwego wieku, nie dotyczy to jednak pana Jana Tabaka z Imbramowic, który 26 maja br. obchodził swoje setne urodziny. Z życzeniami dla dostojnego Jubilata pospieszyli przedstawiciele lokalnego samorządu, na czele z wójtem Romanem Żelaznym i przewodniczącym RG Przemysławem Czapnikiem. Miło nam donieść, że uroczy senior ma się znakomicie, co więcej – wciąż troszczy się o młodszą o 15 lat żonę, która jest leżąca i wymaga stałej opieki.
Pan Jan Tabak urodził się w Imbramowicach, jako syn Jana i Anieli z Kulisów, którzy dochowali się trzech synów i dwóch córek. Chociaż pracował zawodowo w wielu miejscach, jego największą miłością była praca na pięciohektarowym gospodarstwie należącym do jego rodziny.
– Rodzice zniechęcali mnie do żeniaczki bardzo długo i gonili od dziewczyn. Najważniejsza była praca, a tej nigdy nie brakowało w dość ubogim gospodarstwie. Nie mieliśmy ani stodoły, ani chlewa, ani porządnego domu, zostałem więc gospodarzem – udawało się dzięki ciężkiej pracy obrabiać pole, ale i wybudować dom i zabudowania gospodarcze, gdzie znalazła kąt cała rodzina. Hodowaliśmy krowy, konie, owce, uprawialiśmy pole, musiałem dorabiać w różnych miejscach, zawsze chętnie pomagałem innym… – opowiada pan Jan, który mimo niełatwego życia zdaje wciąż nie rozstawać się z optymizmem i pogodą ducha.
Kiedy zdecydował się na małżeństwo miał już ponad 40 lat. Poślubił młodszą o 15 lat Alinę Pawlik, z którą doczekali się dwóch córek.
– Tato był prawdziwą złotą rączką, umiał zrobić wszystko i był bardzo pracowity. Od nas też wymagał sporo – kiedy były żniwa, trzeba było robić dokąd praca nie była skończona – nawet w najgorszy upał, w samo południe, kiedy inni schodzili do cienia. Dbał o każdy kłos, ale nigdy nie pracował w niedzielę, szanując Dzień Pański, bo zawsze był bardzo religijny. W dzieciństwie bardzo lubiłam z nim spacerować – wędrowaliśmy po polach, a on zachwycał się urodą naszej pięknej okolicy – wspomina córka Renata.
Kiedy dzieci dorosły, wyjechały na studia, założyły rodziny i mieszkają poza Imbramowicami, państwo Tabakowie radzą sobie sami, wspomagani na co dzień przez dochodzącą opiekunkę oraz dojeżdżające córki i wnuki.
Znakomitą kondycję zawdzięcza pan Jan prawdopodobnie właśnie ciężkiej pracy, życiu w ruchu i pogodnemu usposobieniu, bo zapytany o receptę na długowieczność nie potrafi wskazać innej przyczyny. Nigdy nie stosował specjalnej diety – do dziś je to, co jadał przez całe życie i wciąż świetnie radzi sobie z codziennym funkcjonowaniem. - Na 80-te urodziny kupiliśmy tacie rower i jeszcze długo potem nim jeździł – wspomina pani Renata.
Tradycją jest, że dostojnych stulatków odwiedzają z życzeniami lokalni samorządowcy – tym razem kwiaty, tort urodzinowy i mnóstwo serdeczności zawieźli do Stulatka z Imbramowic wójt Roman Żelazny, przewodniczący Rady Gminy Przemysław Czapnik, sołtyska wsi Imbramowice Agata Gorgoń oraz kierowniczka USC Edyta Karlik. Nie zabrakło także przedstawiciela KRUS, kierownika placówki w Wolbromiu Grzegorza Tomsi, który osobiście dostarczył jubilatowi decyzję o zwiększeniu świadczeń należnych osobom po ukończeniu 100 lat.
Przyłączamy się do najlepszych życzeń dla Jubilata – zdrowia i wiele miłości od najbliższych!
(info.: UG w Trzyciąż)
Amanda i Karolina walczą o tytuł Polskiej Miss Nastolatek 2025
Amanda Trawińska z Kąpiel Wielkich (gmina Wolbrom), zdobywając tytuły Polskiej Miss Nastolatek Publiczności Województwa Małopolskiego oraz Polskiej Miss Nastolatek Telewidzów Województwa Małopolskiego, wywalczyła awans do finału prestiżowego konkursu Polska Miss. Zieloną kartę uprawniającą do udziału w ogólnopolskim ćwierćfinale tej rywalizacji zdobyła także Karolina Górnicka z Wolbromia.
W rywalizacji pełnoletnich pań tytuł Polskiej Miss Województwa Małopolskiego zdobyła Milena Ożogowska z Charsznicy.
Polska Miss jest młodym konkursem, który jednak – jak zapewniają organizatorzy – od razu stał się jednym z najważniejszych i najbardziej popularnych wydarzeń w kraju. To jedyny w Polsce konkurs piękności oparty w większości o konkursy regionalne. Współpracując z renomowanymi partnerami i sponsorami jest wstanie zagwarantować wyjątkowe widowisko z wyjątkowymi uczestniczkami.
Trzymamy więc kciuki za nasze dziewczęta!
Samotność mnie dusi i przytłacza – mówią seniorzy dzwoniący pod numer Telefonu Zaufania dla Osób Starszych
Brak kontaktów społecznych i wsparcia emocjonalnego to codzienność wielu starszych osób. Często nie mają z kim porozmawiać o codziennych sprawach ani podzielić się swoimi zmartwieniami. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy wiedzieli, gdzie mogą znaleźć zrozumienie i życzliwe słowo. Takim miejscem jest Telefon Zaufania dla Osób Starszych, gdzie pod numerem 22 635 09 54 od poniedziałku do piątku czekają psycholodzy, gerontolodzy i przeszkoleni konsultanci. Wysłuchają, dodadzą otuchy i pomogą znaleźć rozwiązania w trudnych sytuacjach.
W Polsce funkcjonują różne formy wsparcia dla osób starszych, takie jak domy pomocy, ośrodki dziennego pobytu czy programy aktywności seniorów. Mimo że ich liczba rośnie, instytucje te często koncentrują się na opiece medycznej, materialnej czy kulturalnej, pomijając równie istotny aspekt, jakim jest wsparcie emocjonalne. Tymczasem wiele starszych osób, zwłaszcza po 80. roku życia, zmaga się z dojmującym poczuciem osamotnienia.
– Terminy „samotność” i „osamotnienie” często używane są zamiennie. Samotność to stan,
w którym świadomie decydujemy się na przebywanie w odosobnieniu – i czasem każdy z nas tego potrzebuje. Osamotnienie jednak to coś zupełnie innego – wiąże się z cierpieniem wynikającym z niechcianej samotności. Brak relacji z drugim człowiekiem oznacza niezaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb – potrzeby kontaktu, która jest kluczowa dla zachowania równowagi psychicznej. Długotrwałe osamotnienie nie jest naturalnym stanem i może prowadzić do zaburzeń zachowania i silnego stresu. To bardzo trudne doświadczenie, które starszej osobie odbiera poczucie bezpieczeństwa. Wynika to z rozmów ze starszymi osobami, które dzwonią na numer Telefonu Zaufania. Słyszymy, że nie wychodzą z domu, czują się całkowicie opuszczeni i bezsilni – mówi psycholog, jeden z konsultantów Telefonu Zaufania dla Osób Starszych.
Samotność towarzyszy co czwartej starszej osobie
Większość dorosłych Polaków (89%) deklaruje, że swój czas wolny najbardziej lubią spędzać w towarzystwie innych osób, najczęściej rodziny (1). Tymczasem seniorzy, osoby powyżej 75 roku życia, są drugą grupą najczęściej odczuwającą samotność często lub permanentnie (2). Potwierdzają to także wyniki raportu „Samotność wśród osób 80+”, według którego aż 26% osób starszych jest osamotnionych, a ponad 13% z nich w ogóle nie wychodzi z domu (3).
– Lubimy być blisko innych osób. Towarzystwo rodziny, czy bliskich przyjaciół daje nam poczucie bezpieczeństwa i spokój. Co więc w sytuacji, kiedy nie mamy nikogo? Dla osamotnionych seniorów relacje rodzinne i przyjacielskie są równie ważne, mimo że wokół nich jest znacznie mniej bliskich osób. Nasz raport „Samotność wśród osób 80+” wykazał, że seniorzy czują się niepotrzebni, zbędni, rośnie w nich poczucie wykluczenia. 61% osób starszych, które mierzą się z samotnością, mówi, że czują się nieważne, a 70% nie ma obok kogoś, komu mogłyby zaufać. 59% seniorów w wieku 80 lat i więcej podkreśla, że potrzebują porozmawiać o tym, jak się czują. Dlatego inicjatywy takie jak Telefon Zaufania dla osób starszych są niezwykle istotne – zapewniają wsparcie i wysłuchanie, z szacunkiem i bez oceniania – wyjaśnia Joanna Mielczarek, członek zarządu i dyrektor operacyjna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Jakie wsparcie może otrzymać senior dzwoniący na Telefon Zaufania?
W Telefonie Zaufania dla Osób Starszych dyżurują specjaliści z doświadczeniem w pracy z osobami starszymi, którzy oferują wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb rozmówców. To przestrzeń, w której samotna osoba może znaleźć troskę i zrozumienie. Każda rozmowa traktowana jest z pełną uważnością, a udzielane wsparcie pomaga złagodzić uczucie smutku i osamotnienia. Możliwość otwartego wyrażenia swoich myśli pozwala spojrzeć na trudną sytuację z dystansu, co ułatwia jej lepsze zrozumienie i odnalezienie drogi do rozwiązania.
Katarzyna Nicolaou, koordynatorka Telefonu Zaufania, podkreśla, że najczęściej konsultanci odbierają telefony od osób starszych, które zmagają się z głęboką samotnością. –To osoby, które rzadko opuszczają swoje domy i nie mają z kim podzielić się swoimi myślami czy codziennymi przeżyciami. Dla nich rozmowa z konsultantem na infolinii staje się jedyną okazją, by opowiedzieć, jak minął dzień, co się wydarzyło, a także po prostu usłyszeć życzliwy głos. Zdarzają się również trudniejsze przypadki, gdy samotność przeradza się w depresję lub poważniejsze problemy emocjonalne. W takich sytuacjach kierujemy rozmówców do odpowiednich instytucji, które oferują profesjonalną pomoc terapeutyczną. Choć rozmowa telefoniczna nie zastąpi terapii, daje poczucie ulgi i pomaga złagodzić uczucie izolacji. Do Telefonu Zaufania dla osób starszych dzwonią również osoby chore, a także te, które borykają się z trudnościami życiowymi, takimi jak utrata bliskiej osoby czy problemy finansowe. Dla nich rozmowa z konsultantem staje się szansą na podzielenie się swoimi obawami, otrzymanie wsparcia i poczucia, że nie są pozostawione same sobie w obliczu swoich problemów.
Przekaż swoje 1,5 procent podatku na Telefon Zaufania
Prowadzenie i rozwój Telefonu Zaufania dla Osób Starszych jest możliwe dzięki wpłatom z 1,5% podatku. W 2023 roku konsultanci spędzili około 440 godzin na dyżurach, odpowiadając na telefony osamotnionych seniorów, oraz dodatkowe 100 godzin wspierając opiekunów osób z chorobą Alzheimera. W 2024 roku liczba ta podwoiła się – infolinia działała już przez ponad 1000 godzin, a dyżury mogło pełnić jednocześnie kilku specjalistów. Z każdym miesiącem liczba połączeń rośnie, co pokazuje, jak bardzo potrzebna jest taka forma wsparcia.
Każdy podatnik może pomóc w dalszym działaniu Telefonu Zaufania, przekazując 1,5% swojego podatku na Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Przy składaniu corocznego zeznania podatkowego należy podać numer KRS 0000160750 w odpowiedniej rubryce formularza.
Telefon Zaufania dla osób starszych (22 635 09 54) dostępny jest przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 17:00 do 20:00. Dodatkowo w środy, w godzinach od 14:00 do 16:00, dyżur jest dedykowany wyłącznie osobom dotkniętym chorobą Alzheimera oraz ich opiekunom. Telefon Zaufania jest anonimowy i dostępny dla seniorów w całej Polsce.
* * *
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych, samotnych. Dzięki Stowarzyszeniu seniorzy stają się widoczni w społeczeństwie. Stowarzyszenie swoje działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, polegającym na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych w ramach Programu „Obecność”, dzięki którym budują się relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu oraz na innych inicjatywach.
…..............................................................
1. CBOS, Więzi społeczne, Wrzesień 2024
2. CBOS, Kto jest najbardziej narażony na samotność, Listopad 2024
3. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, Samotność wśród osób 80+, Warszawa 2023
Pierwszy Rajd Rowerowy udany!
Sporym sukcesem okazał się pomysł zorganizowania 7 września Rajdu Rowerowego z udziałem burmistrza Wolbromia, który wyruszył o godzinie 10:00 znad zalewu. 104 uczestników - od najmłodszych po seniorów - przejechało kilkunastokilometrową trasę, asekurowanych przez policję straż miejską i strażaków. Wielkie brawa dla pomysłodawcy - Bogusława Starzyka, który zapowiada, że impreza wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń sportowo-rekreacyjnych naszej gminy.
Zapraszamy na: Wolbromski Rajd Rowerowy
Rowerzystów w wieku od 10 do 110 lat zachęcamy do wzięcia udziału w Wolbromskim Rajdzie Rowerowym, który odbędzie się w dniu 7 września od godz. 10:00. Trasa rozpocznie się i zakończy na parkingu przy Zalewie Wolbromskim i będzie miała długość ok. 10 km.
Szczegółowych informacji na temat rajdu udziela organizator – Bogusław Starzyk pod nr tel. 505 332 293.
Czynny udział w rajdzie zapowiada Radosław Kuś – Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom.
Urodziny stowarzyszenia "MIEJSCE DO WZRASTANIA - 18.05.2024 r.
URODZINY STOWARZYSZENIA
MIEJSCE do WZRASTANIA
18 maja 2024 r.
WYDARZENIA W PARKU PRZY UL. KRAKOWSKIEJ
11:00 – ZAJĘCIA KREATYWNE Z KASIĄ
12:00 – KONCERT KOLEKTYWU BLISKO
13:00 – DZIECIĘCE KSIĄŻKI PO ANGIELSKU Z MAGDĄ
14:00 – SPACER PRZYRODNICZY Z MAĆKIEM
15:00 – WARSZTATY UWAŻNEJ ZABAWY Z KAROLINĄ
WYDARZENIA W LOKALU PRZY UL. PIŁSUDSKIEGO 53
13:00 – WYKŁAD W RAMACH TYGODNIA GODNEGO PORODU „KOKTAJL HORMONÓW”
15:30 – POGADANKI Z CIOCIAMI PAIDEIOWYMI
17:00 – DYSKUSJA O EDUKACJI
System rezerwacji online, czyli jak sprawnie umawiać wizyty (artykuł sponsorowany)
System rezerwacji online to narzędzie niezbędne w sektorze usługowym. Potrzebny jest wszędzie tam, gdzie ważną częścią prowadzenia biznesu są spotkania z klientami czy też realizacja wizyty na miejscu. Dlaczego korzystanie z nowoczesnego systemu rezerwacji staje się normą w wielu różnych branżach? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.
System rezerwacji – oszczędność czasu i pieniędzy
Odpowiedni program do umawiania wizyt lub spotkań z klientami to klucz do sukcesu. Właściwe narzędzie, takie jak np. system rezerwacji online PROminder, pozwala zaoszczędzić nie tylko cenny czas, ale również pieniądze. Przykład?
Wspomniany wyżej PROminder, wyposażony jest w kalendarz online, który w sposób automatyczny podpowiada najbliższe wolne terminy spotkań. W ten sposób firmy oszczędzają czas, znacznie skracając proces zapisywania klientów na wizyty bądź spotkania. Ponadto program samodzielnie potwierdza wizytę SMS-em, a przed spotkaniem wysyła klientowi automatyczną wiadomość z przypomnieniem. W ten sposób firmy minimalizują liczbę okienek i mogą zarobkować tak, jak zostało to zaplanowane.
Jak system do rezerwacji działa w różnych branżach?
Jeśli rozważasz wdrożenie inteligentnego systemu rezerwacji, warto wybrać rozwiązanie, które w prosty sposób dostosujesz do specyfiki prowadzonej działalności. Przykładem jest PROminder, który działa w taki właśnie sposób – możesz dodawać zatrudnionych w swojej firmie specjalistów i własne nazwy usług. Ponadto system pozwala na wpisywanie do kalendarza zarówno spotkań, jak i innych obowiązków, a także przerw i urlopów.
W jakich sektorach system do umawiania wizyt jest popularny? Nietrudno się domyślić, że z takiego rozwiązania korzystają nowoczesne gabinety lekarskie, kliniki i przychodnie. Oczywiście znajduje on zastosowanie nie tylko w branży medycznej. Inteligentny system rezerwacji online to kluczowe narzędzie w sektorze beauty. Korzystają z niego salony kosmetyczne, fryzjerskie, makijażu i nie tylko.
Wolbrom dołączył do programu Gmina Przyjazna Seniorom
Spotkaniem w Karczmie „Klimtówka” 19 marca, Gmina Wolbrom zainaugurowała przystąpienie do Ogólnopolskiej Karty Seniora, która upoważnia osoby po 60 roku życia do zniżek w ponad 3500 punktach całej Polski, w tym m.in. w sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury. To autorski program Stowarzyszenia MANKO, które od 25 lat podejmuje wiele inicjatyw, mających na celu poprawę jakości życia, zdrowia i bezpieczeństwa seniorów. Środki na jego prowadzenie pozyskuje od gmin partnerskich, sponsorów, składek członkowskich i darowizn.
- Nie jesteśmy jedyna gminą, w której, według danych statystycznych, żyje coraz więcej osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Prawie co czwarty obywatel Gminy Wolbrom, to osoba powyżej tej granicy i procent ten co roku wzrasta, przy jednocześnie malejącej liczbie mieszkańców – streściła naszą sytuację demograficzną Marta Statuch – dyrektor Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej. Rodzi to wiele wyzwań dla władz samorządowych, które powinny coraz więcej wysiłku wkładać we wdrażanie programów socjalnych, zdrowotnych, kulturalnych, sprzyjających zdrowemu starzeniu.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Gmina Wolbrom przystąpiła do projektu Ogólnopolskiej Karty Seniora, realizującego nowoczesną politykę senioralną. Polega ona na tworzeniu warunków sprzyjających aktywizacji seniorów na wielu płaszczyznach i pozwoli postrzegać naszą małą ojczyznę, jako miejsce przyjazne seniorom.
O niektórych inicjatywach w tym obszarze, podejmowanych przez UMiG w Wolbromiu, mówił w swym wystąpieniu burmistrz Adma Zielnik. Przypomniał o uruchomieniu Dziennego Domu Seniora w byłej siedzibie sądu grodzkiego przy ul. Żwirki i Wigury, który okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Kolejny tego typu obiekt planowany jest w budynku byłej harcówki na stadionie, natomiast była szkoła w Porębie Dzierżnej ma w przyszłości pełnić częściowo funkcję domu pomocy społecznej. Typowa tego typu placówka ma powstać także w nieczynnej szkole w Porębie Górnej. - Tego typu potrzeby rosną także u nas, dlatego nieodzowne jest abyśmy tego typu obiekt posiadali – przekonywał w swym wystąpieniu burmistrz. Informował także o planach powiększenia Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Skalskiej o pomieszczenia zajmowane obecnie przez MOPS, który w całości zostanie przeniesiony na stadion.
Jak przekonywał, Gmina Wolbrom rozumie rosnące potrzeby seniorów i ma kompleksowy plan ich zaspokojenia. Jego punktami są m.in. wdrażane już programy: Korpus Wsparcia Seniorów, czyli tzw. „opaski bezpieczeństwa” oraz Opieka Wytchnieniowa, skierowana do opiekunów osób z niepełnosprawnościami (umożliwia czasowe umieszczenie osób z niepełnosprawnościami w całodobowym domu pomocy społecznej, co daje czas na odpoczynek ich opiekunom).
Szeroki zakres działalności Stowarzyszenia MANKO przedstawił w swoim, ilustrowanym slajdami i prezentacjami multimedialnymi wystąpieniu, jego prezes – Łukasz Salwarowski. Jak informował, zajmuje się ono szeroko pojętą aktywizacją oraz edukacją starszej części naszego społeczeństwa. Oprócz Ogólnopolskiej Karty Seniora, która wydawana jest bezpłatnie w 250 samorządach (gminach, miastach, powiatach), które przystąpiły do Programu Gmina Przyjazna Seniorom (posługuje się nią już ponad 550 tys. osób po sześćdziesiątce), organizacja wydaje magazyn „Głos Seniora”, organizuje międzynarodowe Senioralia w Krakowie, a także wiele kampanii społecznych, jak np.: „Szkoła Przyjazna Seniorom”, „Stop Manipulacji – nie daj się oszukać”, „Bezpieczny Senior”, „Stylowi Seniorzy”, „Senior Działkowiec”, „Senior w ruchu”, „Zażywaj leki bezpiecznie”, „Patriotyczny Głos Seniora”.
- Dlaczego to robimy? Bo wiemy, że największym problemem osób starszych jest samotność, która powoduje wycofanie, alienację, zanik więzi społecznych, spadek aktywności ruchowej oraz wiele innych negatywnych skutków – wyjaśniał gość. Dużo miejsca w działalności stowarzyszenia zajmują programy i kampanie prozdrowotne, promujące ruch, sport, turystykę i rekreację dla osób w każdym wieku. wszystkie są realizowane przez współtworzenie, zachęcające samych seniorów, jak i samorządy do włączenia się w ich realizację.
* * *
W Małopolsce tytuł Gmina Przyjazna Seniorom posiada 45 samorządów, w tym m.in.: Olkusz, Klucze, Bolesław, Bukowno, Trzebinia, Jerzmanowice - Przeginia, Krzeszowice, Miechów, Słomniki.
* * *
Lista wszystkich 3500 punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora znajduje się na stronie internetowej www.oks.glosseniora.pl. Niemal każdego dnia dołączają nowe firmy, które deklarują współpracę z Głosem Seniora i tym samym wprowadzają rabaty dla posiadaczy Karty (OKS). W dniu inauguracji programu „Klimtówka” także przystąpiła do programu, oferując seniorom 5% rabatu w restauracji i hotelu.
Lodówka społeczna w Wolbromiu!
W Polsce marnuje się blisko 4,8 mln ton żywności rocznie, za 60% całości wyrzucanego jedzenia odpowiadają konsumenci. Tak nie musi być. Każdy z nas, małymi krokami- zmianą nawyków i codziennej rutyny, może to zmienić. Jedną z możliwości są tzw. LODÓWKI SPOŁECZNE. Jedna z nich niebawem pojawi się w Wolbromiu. Zlokalizowana będzie na ul. Krakowskiej 1, w sąsiedztwie Biblioteki Miejskiej, w miejscu ogólnie dostępnym.
Zasada jest prosta – produkty, których nie jesteśmy w stanie zużyć, posiłki których nie jesteśmy w stanie zjeść – wkładamy do lodówki, aby mógł z nich skorzystać ktoś w potrzebie. Warunek jest jeden – żywność musi być świeża i w terminie ważności.
Jeden gest, wiele korzyści: nie marnujemy jedzenia, pomagamy potrzebującym, dbamy o środowisko.
Setne urodziny Pani Danuty i Pani Władysławy
W minionym tygodniu, dwie mieszkanki Gminy Miechów obchodziły setne urodziny. Ten wyjątkowy jubileusz świętowała Pani Danuta Szczepka z Miechowa i Pani Władysława Kopeć z Celin Przesławickich.
Dostojne Jubilatki, które przekroczyły magiczne 100 lat, odwiedził burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski, życząc obu Paniom zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz kolejnych lat pełnych ciepła i radości w gronie najbliższych. Wraz z Katarzyną Borecką – zastępcą kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Miechowie, burmistrz wręczył Pani Danucie i Pani Władysławie pamiątkowe listy gratulacyjne, upominki i kwiaty.
Pani Władysława Kopeć swoje setne urodziny obchodziła 18 stycznia w Celinach Przesławickich. W rodzinnej miejscowości mieszka do dziś. Doczekała się pięciorga wnucząt i jedenastu prawnucząt.
Pani Danuta Szczepka urodziła się 19 stycznia 1924 roku i przez ponad 70 lat mieszkała w Szczepanowicach, a obecnie jest mieszkanką Miechowa. Ma jedenaście wnucząt i siedemnaście prawnucząt.
Urodzinowe spotkania przebiegły w serdecznej atmosferze. Były okazją do wspomnień, a także rozmów z rodziną Jubilatek. Mimo zacnego wieku Panie cieszą się dobrą pamięcią i pogodą ducha, a na co dzień otoczone są wsparciem najbliższych osób.
Szanowne Jubilatki – życzymy Wam przede wszystkim dużo zdrowia, niech każdy dzień upływa Wam w spokoju i radości.
(UGiM w Miechowie)