Reklama

Charsznica

poniedziałek, 23 maj 2022 07:48

Marsz Pieszy z Ogrodzieńca do Morska Wyróżniony

 

W sobotę, 21 maja, Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy zorganizował Marsz Pieszy z Ogrodzieńca do Morska, w którym uczestniczyło 21 osób.

Trasa wytyczona przez: Bzów, Kromołów i Skarżyce, o długości 18 km, nie była wymagająca, tak więc jej pokonanie zajęło uczestnikom niespełna pięć godzin, a niezwykle malownicze i ciekawe widokowo miejsca zachęcały do pozostania w nich na dłużej.

Punktem kulminacyjnym marszu był zamek Bąkowiec w Morsku, gdzie na uczestników czekał posiłek regeneracyjny w postaci pieczonej kiełbasy.

 

sobota, 09 kwiecień 2022 09:07

Charsznica. Ekstremalna Droga Krzyżowa Wyróżniony

 

1 kwietnia o 21:00 z parafii Matki Bożej Różańcowej w Charsznicy, około 70 osób ruszyło na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Wymarsz poprzedzony został mszą święta z koncelebrą miechowskiego dziekana, ks. Franciszka Siarka oraz proboszcza Charsznicy – ks. Mariusza Kwaśniewskiego iks. Sławomira Stębelskiego. Trasa wyniosła 42 kilometry i składała się z 14 stacji. Pątnicy zmagali się z wiejącym silnie wiatrem oraz opadami śniegu.

Trasa wiodła przez okoliczne wioski i parafie, a stacje znajdowały się przy przydrożnych kaplicach i figurach. Pielgrzymi podążali przez Miechów-Charsznicę, Ciszówkę, Witowice, Szarkówkę (gdzie w kaplicy znajdują się relikwie św. Feliksa – patrona rodziców wyczekujących potomstwa, kobiet w ciąży oraz dzieci). Było to miejsce na modlitwę i krótki odpoczynek, a mieszkanki przygotowały kawę, herbatę i poczęstunek. Kolejna stacja znajdowała się na pograniczu Szarkówki i Swojczan, kolejne stacje zlokalizowane były w Swojczanach, Wierzbiu, Tczycy, na granicy tczycko-swojczańskiej (pod tą figurą „dziedziczka Swojczan zakopała wianek, dzięki temu swojczańskie pola przez niemal 100 lat omijały klęski gradu i inne), dalej wiodła przez Charsznicę, Uniejów Parcelę, Uniejów Rędziny, Uniejów Kolonię, Chodów i zakończyła się przy kościele w Charsznicy.

Drogę Krzyżową, w ramach ogólnopolskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, zorganizował ksiądz Sławomir Stębelski z Charsznickiej parafii.

Do celu, między godziną 6 a 10, dotarła duża część uczestników Drogi. Na pątników czekały słodycze od lokalnego cukiernika oraz gorąca herbata w pomieszczeniu KSM.

środa, 06 kwiecień 2022 20:23

Dobro jest w Małopolsce... w Charsznicy również Wyróżniony

 

Ogłoszony jesienią ubiegłego roku internetowy plebiscyt „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” przyniósł potrójny sukces Gminie Charsznica. Podczas uroczystej gali „Fundusze z Kulturą”, zorganizowanej w dniu 30.03.2022 w Operze Krakowskiej, wręczone zostały 54 pamiątkowe statuetki. Trzy z nich, z rąk wicemarszałka małopolski Łukasza Smółki, odebrał przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Uchto.

Nagrodzone zostały projekty: „Rewitalizacja obszaru zdegradowanego w Miechowie-Charsznicy”, „Wymiana źródeł ciepła na paliwo gazowe” oraz „Renowacja i konserwacja Sanktuarium w Uniejowie Parceli”.

Plebiscyt został rozstrzygnięty drogą internetowego głosowania podczas którego Małopolanie wybierali swoich faworytów w poszczególnych powiatach. Wójt Gminy Charsznica wraz z administracją oraz Rada Gminy składają podziękowanie wszystkim którzy wzięli udział w plebiscycie, dając tym samym wskazówkę, które inwestycje wywierają najbardziej pozytywny wpływ na nasze otoczenie i budują świadomość istnienia Funduszy Europejskich w naszej codzienności oraz ich właściwego wykorzystania.

Podczas uroczystej gali nie zabrakło gestów solidarności z Ukrainą, zarówno jeśli chodzi o repertuar wieczoru jak i akcję zbiórki artykułów szkolnych i papierniczych przeznaczonych na wyprawki szkolne dla najmłodszych uchodźców, którzy zamieszkali w Małopolsce. Gmina Charsznica wsparła tę szczytną inicjatywę.

Podczas sesji Rady Gminy Charsznica w dniu 31.03.2022 zostały zaprezentowane statuetki oraz listy gratulacyjne, a następnie przekazane wójtowi gminy Janowi Żebrakowi.

wtorek, 08 marzec 2022 09:16

Uchodźcy z Ukrainy w Charsznicy Wyróżniony

 

4 marca w Charsznicy odbyło się spotkanie z uchodźcami z Ukrainy, w którym uczestniczyło blisko 200 osób – prawie wyłącznie matki z dziećmi. Przybyli do Polski różnymi drogami – samodzielnie, z pomocą rodziny i znajomych oraz pociągiem LHS do Olkusza. Tymczasowy pobyt i wyżywienie znaleźli w hotelu „Planeta”, a kilka rodzin także w prywatnych domach.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele miejscowego samorządu, z wójtem Janem Żebrakiem na czele. Możliwości różnorakiej pomocy uchodźcom przedstawili: dyr. PZOZ Irena Czerkas, dyr. GOPS Magda Zegarek, dyr. Gminnej Oświaty Agata Ciepała, dyr. GOK Szymon Kubit, sekretarz gminy Barbara Beliczyńska, szef Zarządzania Kryzysowego Piotr Pacia, a rolę tłumacza wzięła na siebie pracownica UG w Charsznicy Żenia Peroń.

W oczach i na ustach uchodźców była ogromna wdzięczność dla naszej życzliwości i pomocy. Większość z nich uciekła z Sum, Zaporoża, Mariupola, a nawet z miejscowości na północ od Kijowa, zajętych obecnie przez wojska rosyjskie.

- To nie tylko ich wojna. Jeżeli wygra Ukraina, to wygra też Polska. Jeżeli oni przegrają, to i my będziemy przegrani – uważa wójt Jan Żebrak.

poniedziałek, 13 wrzesień 2021 09:32

Konkurs na Najcięższą Polską Główkę Kapusty rozstrzygnięty Wyróżniony

 

12 września w Charsznicy rozstrzygnięto IV konkurs na „Najcięższą Polską Główkę Kapusty”, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy oraz Bejo Zaden Poland. Konkurs, jak co roku, cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród miejscowych plantatorów i miał zasięg ogólnopolski. W tym roku zwyciężył Adam Wolny – plantator, któremu udało się wyhodować kapustę o wadze ponad 14 kilogramów!

W tegorocznej edycji pula nagród była dość wysoka. Na laureatów trzech pierwszych miejsc, oprócz okolicznościowej statuetki i dyplomu, których fundatorem był GOK w Charsznicy, czekały bony na 15 tys., 12,5 tys. i 10 tys. nasion kapusty oraz 600 kg opakowanie granulowanej saletry wapniowo-potasowej Unika Calcium BB firmy Yara, 500 kg granulowanej saletry wapniowej z borem Yara Liva Nitrabor BB oraz 500 kg granulowanej saletry wapniowej Yara Liva Tropicote BB – ufundowane przez Bejo Zaden Poland.

Komisja konkursowa, w składzie: Szymon Kubit, Marcin Durman i Mateusz Kania, dokonała ważenia zgłoszonych do konkursu 13 kapust, w wyniku czego wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – Adam Wolny, kapusta o wadze 14,05 kg (odmiana Novoton)

II miejsce – Przemysław Peroń, kapusta o wadze 13,75 kg (odmiana Novoton)

III miejsce – Jerzy Peroń, kapusta o wadze 13,55 kg (odmiana Novoton)

Pozostałe lokaty zajęli:

Urszula Stachowicz – 13,37 kg (Novoton)

Jakub Garus – 12,75 kg (Menzania)

Ryszard Kruszec – 12,45 kg (Jaguar)

Jakub Kruszec – 12,10 kg (Jaguar)

Mateusz Nowak – 11,90 kg (Kilaplon)

Joanna Nowak – 11,70 kg (Kilaplon)

Marcin Garus – 10,75 kg (Menzania)

Ewa Janus – 10,65 kg (Kilaplon)

Kacper Garus – 10,00 kg (Menzania)

Grzegorz Janus – 9,80 kg (Kilaplon)

 

Wszystkim uczestnikom organizatorzy dziękują za udział w konkursie i zapraszają na kolejną edycję za rok.

Przypomnijmy – regulamin nie określa sposobów i metod wyhodowanej na potrzeby konkursu główki kapusty. Jedynym kryterium branym pod uwagę jest jej waga (bez korzenia) wraz z liśćmi wierzchnimi, które muszą być zdrowe, zielone i nie podgnite.

(GOK Charsznica)