Reklama
Wyświetlenie artykułów z etykietą: Kultura i Sztuka
"Czapelanka" obchodziła 110 urodziny
W niedzielę, 14 listopada, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gołcza "Czapelanka" obchodziła jubileusz 110 lat działalności. Pierwszym punktem uroczystości była msza święta, odprawiona w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Czaplach Wielkich w intencji obecnych i byłych członków zespołu, po czym wszyscy sympatycy orkiestry, melomani, rodzice muzyków oraz przedstawiciele władza samorządowych udali się do sali widowiskowej Ulina Park, gdzie "Jubilatka" dała wspaniały koncert.
Były też kwiaty i podziękowania dla wszystkich, którzy wspierają i wspierali orkiestrę na przestrzeni długich lat działalności.
Zapraszamy do naszej GALERII na fotorelację z uroczystości.
Muzyczne wieczory z Kulturką
Po prostu lubią grać...
Dom Kultury w Wolbromiu przyzwyczaił nas, że gwiazdy estrady goszczą na jego scenie systematycznie. Widzowie mają niemal co tydzień okazję obcować z artystami wykonującymi różne rodzaje muzyki, z aktorami kabaretu i teatru. Czy brakowało małych, kameralnych występów amatorskich twórców? Być może, ale począwszy od 25 października zaległości te zaczynają być odrabiane.
Tego dnia, w Restauracji „Kulturka” wystąpiły dwa amatorskie zespoły rockowe: Hadron z Dąbrowy Górniczej (i nie tylko) i Stondwave z Charsznicy. Członkowie tej drugiej grupy (przynajmniej niektórzy) są znani lokalnym fanom rockowych klimatów, gdyż od paru lat można ich usłyszeć na lokalnych scenach, a grają całkiem nieźle...
Tak piszą o sobie: „Gramy razem od lipca 2018 roku. Nasz styl określamy mianem blues/rock, ale jesteśmy otwarci na każdy inny rodzaj muzyki. Wykonujemy wyłącznie kompozycje autorskie do tekstów w języku polskim. Wszystko, co tworzymy, staramy się, aby brzmiało świeżo i ciekawie. Jesteśmy grupą przyjaciół, którzy znają się nie tylko ze sceny. Nie mamy wielu osiągnięć, ale też nie startujemy w konkursach. Po prostu lubimy grać”.
A grają: Mateusz Kania – gitara, śpiew, Piotr Żebrak – gitara, Szymon Kubit – bas, Tomasz Kubit – instr. klawiszowe, Marcin Durman – perkusja, śpiew.
A skąd pochodzi Hadron? To nie jest już takie proste. Bo wokalistka Angelika Ewald z Andrychowa, gitarzysta Daniel Bagiński z Dąbrowy Górniczej, więc próby mają... w połowie drogi, czyli w Bieruńskim Ośrodku Kultury. Skład uzupełniają: Andrzej Adamczyk – bas i Maksymilian Bagiński – perkusja.
Czekamy na kolejny kameralny koncert w „Kulturce”.
Dzień Seniora i Miechowska Jesień z Kulturą
Występy artystyczne zespołów senioralnych, spotkanie poetycko - muzyczne, to propozycje tegorocznego programu Miechowskiej Jesieni z Kulturą i Dnia Seniora.
Rada Seniorów w Miechowie, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sportu zapraszają na Dzień Seniora oraz Miechowską Jesień z Kulturą, które odbędą się w weekend 23 i 24 listopada. Dla mieszkańców i gości oraz uczestników święta zaprezentują się m.in. lokalne grupy senioralne i soliści.
Serdecznie zapraszamy!
WYSTAWA – Miechów na szlaku kolejowym
Miechowskie Towarzystwo 1163 Roku oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej zapraszają na otwarcie wystawy planszowej „1934 – Miechów na szlaku kolejowym. 90 lat istnienia dworca kolejowego w Miechowie oraz linii kolejowej” w dniu 29 listopada 2024 r.
Wydarzenie będzie miało dwuczęściowy charakter. Pierwsza część – uroczyste otwarcie ekspozycji planszowej odbędzie się w przejściu na perony dworca kolejowego w Miechowie i rozpocznie o godzinie 16:00. Część druga, ciekawy wykład tematyczny, będzie miała miejsce w Domu Generała – siedzibie Muzeum Ziemi Miechowskiej przy ul. Warszawskiej 1 i rozpocznie się o godzinie 17:00.
Ekspozycja planszowa opowiada o okolicznościach powstania odcinka kolei na trasie Kraków – Miechów, jej znaczeniu na linii Kraków – Warszawa oraz oddziaływaniu, jakie miało to bezpośrednie połączenie dla całego powiatu miechowskiego – zarówno w okresie międzywojennym, jak i w dekadach późniejszych.
Na planszach zaprezentowanych zostanie wiele ciekawostek oraz archiwalnych fotografii pochodzących ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także mieszkańców Miechowa i okolic, którzy po raz kolejny chętnie odpowiedzieli na apel muzealników i podzielili się posiadanymi dokumentami, znacznie przyczyniając się do urozmaicenia i wzbogacenia ekspozycji.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
XI Małopolskie Impresje Poetyckie Osób z Niepełnosprawnościami, Wolbrom 2024 – edycja ogólnopolska
Piękna, przyjemna, pożyteczna
Tegoroczna, XI edycja Małopolskich Impresji Poetyckich Osób z Niepełnosprawnościami Wolbrom 2024, miała odmienną formę i większy zasięg. Uczestnicy z całej Polski musieli przygotować film, na którym recytują lub czytają wybrany wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera, a zadaniem instruktora było namalowanie obrazu do prezentowanego utworu poety. Tak przygotowane prace konkursowe należało przesłać pocztą na adres organizatora, czyli Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej.
Do poetycko - plastycznych zmagań zgłosiły się 34 placówki (WTZ, ŚDS, DPS, OREW, szkoły specjalne), nadsyłając w sumie 52 nagrania i 50 obrazów. Wybór nie był więc łatwy.
Laureatów poznaliśmy na spotkaniu 31 października w Lgocie Wolbromskiej, gdzie pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przygotowali wystawę prac plastycznych nadesłanych na konkurs i gdzie mogliśmy także obejrzeć na ekranie rzutnika multimedialnego nagrodzone recytacje. Wcześniej, jedna z organizatorek impresji, instruktor terapii zajęciowej Karina Strózik, przybliżyła nam życiorys wybitnego, a nieco zapomnianego w dzisiejszych czasach, poety Młodej Polski. Odczytała też werdykt jury, a kierownik WTZ Sebastian Sierka przekazał podziękowania dla sponsorów i patronów wydarzenia; zachęcał także do czytania poezji.
- Jest mi niezmierni miło być świadkiem tego, jak bardzo zaangażowane są osoby z niepełnosprawnością, jak bardzo zaangażowani jesteście wy, w tak ważne wydarzenie. Cieszę się, że możecie się wykazywać swoimi talentami teraz już na arenie ogólnopolskiej – mówiła Urszula Marcinkowska, przewodnicząca zarządu koła PSONI w Wolbromiu, zwracając się do osób biorących udział w podsumowaniu konkursu i wernisażu wystawy.
Impresje poetyckie są autorskim projektem WTZ w Lgocie Wolbromskiej, który wpisał się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych adresowanych do ośrodków i szkół dla osób z niepełnosprawnościami. Jak podkreślał Sebastian Sierka, konkurs ten rozsławia nasze koło w Małopolsce, a od tego roku także w całym kraju.
Fundatorem nagród w tegorocznej edycji było Nadleśnictwo Olkusz Lasy Państwowe, a patronat sprawowały następujące instytucje: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Stowarzyszenie Teatralno - Literackie w Olkuszu, Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu, Magazyn Ośrodków Terapii Zajęciowej WóTeZet oraz Wieści Wolbromskie.
Laureaci XI Małopolskich Impresji Poetyckich Osób z Niepełnosprawnościami, Wolbrom 2024
Kategoria: recytacja wiersza
miejsce I – Marek Gałuszka (ŚDS Olsztyn)
miejsce II – Paweł Siewierski (ŚDS Sędziszów Małopolski)
miejsce III – Michał Parzyszek (WTZ Ryki)
wyróżnienie – Andrzej Pietrzyk (ŚDS Bochnia)
Kategoria: odczyt wiersza
miejsce I – Patrycja Pałuska (WTZ Dobre Miasto)
miejsce II – Ewa Pitala (ŚDS Konary)
miejsce III – Mirosław Lipski (WTZ Klucze)
wyróżnienie – Agnieszka Dura (WTZ Radwanowice)
Oprócz powyższych nagród jury przyznało wyróżnienie specjalne dla uczestniczki z WTZ w Dąbrowie Tarnowskiej – Natalii Dryły, która utwór Kazimierza Przerwy-Tetmajera zaprezentowała posługując się językiem migowym.
Kategoria: plastyczna interpretacja wiersza
miejsce I – Małgorzata Wojtasik (WTZ Ryki)
miejsce II – Agnieszka Gatlik (WTZ Harbutowice)
miejsce III – Jolanta Rzymkowska (DPS Bobrek)
wyróżnienia – Michalina Gindelman (ŚDS Mielęcin), Anna Kaliś-Czarnik (ŚDS Sędziszów Małopolski), Jolanta Tarasiuk (ŚDS Konary).
Z uwagi na bogatą różnorodność nadesłanych obrazów, przyznano dodatkowe wyróżnienia, które otrzymali: Justyna Banaś (OREW Przybiernów), Natalia Zborowska (WTZ Olkusz), Adriana Piwowarczyk (WTZ Klucze), Samuel Paremuzyan (ŚDS Kolbark) i Szczepan Zięba (CWiTONIR Klucze).
Jubileusz Stowarzyszenia Przyjaciół Imbramowic „Dłubnia u źródeł”
18 lat z pożytkiem
Od 18 lat w Imbramowicach działa Stowarzyszenie Przyjaciół Imbramowic „Dłubnia u źródeł” – pierwsza i jak dotychczas jedyna na terenie gminy Trzyciąż oraz jedna z zaledwie 22 na terenie powiatu olkuskiego organizacja pozarządowa o statusie Organizacji Pożytku Publicznego. W ostatnią sobotę, 19 października, w Imbramowicach odbył się uroczysty Jubileusz, który był doskonałą okazją do podsumowań i refleksji nad pożytkami płynącym z działalności Stowarzyszenia.
Szczególna rola w środowisku
Stowarzyszenie Przyjaciół Imbramowic „Dłubnia u źródeł” pełni w środowisku gminy Trzyciąż szczególną rolę w budowaniu i umacnianiu tożsamości lokalnej, w poprawie jakości uczestnictwa lokalnej społeczności w kulturze, we włączaniu społecznym seniorów oraz w wychowaniu obywatelskim i patriotycznym młodego pokolenia mieszkańców wsi. Przeglądając obszerną dwutomową kronikę można poznać szerokie spektrum organizowanych przez Stowarzyszanie wydarzeń – od zajęć wakacyjnych dla dzieci szkolnych do aktywności edukacyjno - integracyjnych dla seniorów, realizowanych w formach stacjonarnych i wyjazdowych oraz zróżnicowanych inicjatyw międzypokoleniowych.
Konsekwentnie realizowanym celem Stowarzyszenia jest dokumentowanie i upowszechnianie dorobku kulturowego pokoleń mieszkańców źródliskowego obszaru Doliny Dłubni, w szczególności wsi i parafii Imbramowice. Aktywność w tym zakresie zaowocowała już czterema pionierskimi, unikatowymi wydawnictwami regionalnymi poświęconymi kolejno: walorom przyrodniczo krajobrazowym Doliny Dłubni, miejscowym wydarzeniom Powstania Styczniowego, tradycjom kulinarnym u źródeł Dłubni oraz 800-letniej spuściźnie kulturowej Klasztoru Norbertanek w Imbramowicach. Spektakularne było też zarejestrowanie w roku 2015 lokalnej potrawy – Imbramowskiej kapusty na żurze – na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Przywrócona do życia „Organistówka”
Dzięki działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Imbramowic do życia został przywrócony historyczny, objęty ewidencją wojewódzkiego konserwatora zabytków budynek dawnej „Organistówki” w Imbramowicach. Został on wybudowany na przełomie XIX/XX wieku jako mieszkanie dla organisty parafii Imbramowice i pełnił tę funkcje do lat 50-tych XX wieku. Następnie służył jako sala katechetyczna, a po przywróceniu religii w szkole pozostawał nieużytkowany, stopniowo popadając w ruinę. Z inicjatywy Stowarzyszenia został zrewitalizowany i adaptowany dla celów publicznych. Obiekt w swej nowej roli zyskał akceptację w lokalnym środowisku jako ośrodek życia społecznego i kulturalnego.
27 projektów, pół miliona dotacji
Działając wyłącznie społecznie, w niewielkiej grupie zapaleńców, Stowarzyszanie opiera swoją aktywność na własnej pracy i dotacjach z programów grantowych. Przez cały okres działalności udało mu się pozyskać ponad pół miliona dotacji ze źródeł zewnętrznych na dedykowane działania projektowe na rzecz lokalnego środowiska. Wsparcie uzyskano z wielu źródeł, na łączną liczbę 27 projektów, w tym między innymi z Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Województwa Małopolskiego, Funduszy Norweskich czy LGD „Nad Białą Przemszą”. Dodatkowo status organizacji pożytku publicznego uprawniający Stowarzyszenie do odpisu 1,5% podatku dochodowego, stanowi – pomimo stosunkowo małej skali – wymierną pomoc dla codziennej działalności. Zaangażowanie odpisu jako wymaganego w projektach wkładu własnego pozwala nawet kilkunastokrotnie pomnożyć jego wartość!
Cykliczne inicjatywy własne
Jakkolwiek dofinansowanie projektów stanowi wartość nie do przecenienia, to jednak trwałość Stowarzyszenia Przyjaciół Imbramowic zasadza się na cyklicznych inicjatywach własnych. Utrwalone tradycją jest w Imbramowicach wspólne kolędowanie czy śpiewanie pieśni patriotycznych, które od kilku lat wpisuję się również w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”. W roku 2024 w Imbramowicach zainicjowano Orszak Trzech Króli. Klub Aktywnych Kobiet stale organizuje stoiska promocyjno - degustacyjne na imprezach regionalnych, w tym na wszystkich dotychczasowych edycjach Święta Ziemniaka Gminy Trzyciąż, począwszy od pierwszego wydarzenia w 2007 roku. Imbramowskie produkty lokalne były prezentowane na wydarzeniach promocyjnych poza terenem własnej gminy, w tym z wielkim powodzeniem na Pustyni Błędowskiej podczas „Święta Małopolskiej Jury” w czerwcu 2024.
Jubileuszowe spotkanie
Jubileuszowe spotkanie w Imbramowicach zgromadziło blisko 60 osób, co unaocznia siłę oddziaływania Stowarzyszenia Przyjaciół Imbramowic na tworzenia lokalnej wspólnoty. Rozpoczęła go msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Benedykta Opata. W homilii ks. proboszcz Zbigniew Szewczyk zaakcentował wartości i postawy na rzecz dobra wspólnego. Swoim udziałem uroczystość zaszczycili oficjalni goście: Roman Żelazny – wójt gminy Trzyciąż, Piotr Grysak – radny powiatu olkuskiego, Grzegorz Makowski – radny gminy Trzyciąż, Beata Czekaj – sołtys Imbramowic, Agnieszka Paluch – sołtys Małyszyc, Tomasz Pęchalski – prezes OSP w Imbramowicach. Nie zabrakło członków założycieli, za sprawą których Stowarzyszanie powstało. Licznie przybyli członkowie Klubu Seniora w Imbramowicach, który Stowarzyszenie prowadzi nieprzerwanie od 2008 roku. W organizacji wydarzenia zaznaczył się wkład Aktywnych Kobiet. Nie zabrakło urodzinowego tortu, regionalnych smakołyków, prezentów i zabawy przy muzyce na żywo serwowanej przez związanych ze Stowarzyszeniem artystów oraz życzeń wytrwałości w realizacji zakładanych celów, co najmniej do srebrnego Jubileuszu 25-lecia.
E.D.
„Miłość i polityka” – znakomita komedia z plejadą polskich gwiazd z ulubionych seriali. Już 11 listopada w wolbromskim Domu Kultury!
Świat przedstawiony we francuskiej komedii, to duże pieniądze, wpływowi ludzie i wielkie tajemnice. Spektakl przenosi widza do miejsca, gdzie miłość, władza i pieniądze stanowią stawkę w nieustannej walce. Nie brakuje więc dynamicznej akcji, zaskakujących wydarzeń i dobrego humoru.
Minister Bertrand Guéraud kocha ojczyznę i żonę, ale jeszcze bardziej rajcują go pieniądze. By dorobić się fortuny, prowadzi podejrzane interesy i notorycznie łamie prawo. Przez lata pławi się w luksusach i prowadzi życie jak z bajki. Nie spodziewa się, że w jednej sekundzie cały jego świat może lec w gruzach. A wszystko za sprawą teczki z kompromitującymi go materiałami, która trafiła w niepowołane ręce. Jak wysoką cenę będzie w stanie zapłacić, żeby uniknąć skandalu? Do czego posunie się, by prawda nie wyszła na jaw? Chyba nikt nie spodziewa się, jak zakończy się ta pełna zwrotów akcji historia.
Znakomita komedia z plejadą polskich gwiazd odsłania prawdę o ludzkich namiętnościach i pokazuje, jak świat polityki wygląda od kuchni. A przy tym – bawi do łez. Skandalem byłoby jej nie zobaczyć!
W bohaterów komedii wcielili się znani i lubiani, m.in. z seriali telewizyjnych:
Melania Grzesiewicz / Marysia Wieczorek
Anna Oberc
Mariusz Drężek / Jacek Kopczyński
Łukasz Nowicki
Krystian Wieczorek
Kiedy? Poniedziałek, 11 listopada 2024 r. godz. 17:00
Gdzie? WOLBROM – Dom Kultury ul. Leśna 2
Bilety:
Punkt sprzedaży biletów: Kasa Dom Kultury Wolbrom, tel. 32 706 53 74
oraz on-line na:
Kupbilecik https://bil.et/mj48n/
Biletyna https://bilety.io/Gjdrh
eBilet https://sklep.ebilet.pl/46443371157258693
Zamówienia grupowe – tel. 531-531-001, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Potrójny jubileusz Stanisława Stacha
11 października miechowska Galeria „U Jaksy” gościła jednego z czołowych przedstawicieli współczesnej polskiej sztuki, założyciela i dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, pomysłodawcę Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” – Stanisława Stacha. Artysta zaprezentował kilkadziesiąt swoich obrazów z kilku okresów, w jakich tworzył na przestrzeni długich i płodnych lat pracy. Był to jeden ze 130 wernisaży krajowych i 100 międzynarodowych w których brał udział.
Gdy dodamy jeszcze, że Stanisław Stach ma na swym koncie ponadto ponad 60 wystaw indywidualnych, będziemy mieli w miarę pełny obraz pracy tego ciekawego, różnorodnego i... pełnego humoru artysty. Jak sam dodawał, oprócz 50 lat pracy twórczej i 70 lat życia, w tym roku obchodzi także jubileusz 40 lat małżeństwa. Ma więc aż trzy powody do świętowania.
Obecna na wernisażu prof. Joanna Banek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie miała ze sobą List Gratulacyjny Związku Polskich Artystów Plastyków, skierowany do Jubilata. Obok gratulacji i życzeń koleżanki i koledzy mieli także podziękowania za ogromny wkład w rozwój i upowszechnianie kultury oraz za piękne, malarskie dzieła, propagujące najwyższe wartości. „Życzymy satysfakcji z wszelkich osiągnięć i nieustannej wiary, że mądrość, piękno i dobro posiadają magiczną moc, a wierność muzie sztuki daje szczęście i spełnienie” – czytamy w tym dokumencie.
- Praca twórcza to jest taki dar boży i nałóg, bez którego nie możesz się obejść i to dotyczy zarówno literata, muzyka czy plastyka. Człowiek ucieka do tego nałogu, pracuje i on go wciąga. I to jest wielka przygoda, kiedy wszystko inne idzie na bok, a człowiek się realizuje ponieważ szuka swojej drogi. Jaj jej jeszcze nie znalazłem... – próbował odpowiedzieć na pytanie dyrektora Galerii „U Jaksy” Pawła Olchawy nasz bohater. Jak zwierzał się podczas rozmowy, tworzy seriami, cyklami, po których ucieka w inne rejony swej wyobraźni, szukając nowej drogi wyrażenia emocji. Możemy je poznać oglądając jego obrazy, rysunki, grafikę.
Wernisaż gościł także artystkę z innej dziedziny sztuki – skrzypaczkę, która w miechowskiej galerii wystąpiła po raz pierwszy. Aleksandra Wagstyl jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, muzykiem krakowskiej Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i pedagogiem. Zaprezentowała fragmenty muzyki ze znanych filmów, głównie tanga, co bardzo spodobało się przybyłej tego wieczoru, wiernej galerii publiczności.
Wielkie brawa i życzenia dla olkuskiego artysty. Można tylko zapytać dlaczego podobny wernisaż nie odbył się, póki co, w jego rodzinnym mieście...?
* * *
Stanisław Stach urodził się w Olkuszu w 1954 roku. Studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1978-1983 w pracowni litograficznej Włodzimierza Kunza.
W trakcie kariery artystycznej zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: dwukrotnie pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Biennale Rysunku w Wielkiej Brytanii, wyróżnienia na Konkursie Małych Form Artystycznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wyróżnienia na Biennale Pasteli w Nowym Sączu, wyróżnienia na Triennale Akwareli w Lublinie, drugą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Spychalskiego w Poznaniu, nagrodę na II Biennale Malarstwa i Grafiki ZPAMiG w Katowicach. Czterokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie. Uhonorowany odznaczeniami państwowymi i związkowymi, w tym Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym i Srebrnym Medalem „Gloria Artis” w dziedzinie sztuk wizualnych – Plastyka, Srebrną i Złotą Odznaką Honorową Małopolski – Krzyżem Małopolskim, Medalem Polonia Minor w Krakowie, Złotą Paletą od Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie.
Kasia i jej „Chmurka o wielkim sercu”
16 października, w ZS Szkole Podstawowej nr 2 w Wolbromiu odbyła się uroczystość wręczenia głównej nagrody w konkursie pt. „Moja pierwsza książka” im. Juliana Ruska. Konkurs został przeprowadzony w ubiegłym roku szkolnym, a nagrodą główną była możliwość publikacji swojej pierwszej książki. Nasza trzecioklasistka Kasia Dela (kl. 3b wych. M. Szczygieł) oczarowała komisję konkursową swoją historią o „Chmurce o wielkim sercu” i to właśnie ona została pierwszą w historii naszej szkoły uczennicą, której książka została wydana.
Kasia w towarzystwie mamy, pani Magdaleny Deli, odebrała wydrukowane egzemplarze z rąk organizatorów konkursu: Michała Ruska, dyrektor Barbary Wróbel oraz pań nauczycielek, które pomogły w organizacji konkursu w szkole. Naszej uczennicy w tej wielkiej chwili towarzyszyli również koledzy i koleżanki z klas 1-3, którzy z wielką radością i zaciekawieniem przyjęli jej sukces. Książki Kasi zostaną przekazane do lokalnych bibliotek, aby każdy czytelnik mógł poznać ciekawe perypetie pomocnej Chmurki.
W roku szkolnym 2024/2025 odbędzie się II edycja konkursu. Będą mogli wziąć w niej udział uczniowie klas 1-3 szkół znajdujących się na terenie miasta i gminy Wolbrom. Konkurs ma zachęcać dzieci do spróbowania swoich sił w pisaniu i odkrywać talenty młodych mieszkańców naszej gminy. Warunkiem uczestnictwa będzie samodzielne stworzenie, napisanie historii i przekazanie jej do organizatorów. Pozostałe szczegóły będą udostępnione już wkrótce. Zachęcamy wszystkie dzieci do spróbowania swoich sił w pisaniu: „Jaka będzie twoja pierwsza książka, zależy od Ciebie...”
Kasiu, Kasieńko! Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Ci talentu i wielkiego serca, które pokazałaś tworząc tą książkę. Mamy nadzieję, że „Chmurka o wielkim sercu” to twoja pierwsza i nie ostatnia publikacja, i że dalej z uśmiechem będziesz spełniać swoje marzenia.
Pani Aniu i Panie Michale! Dziękujemy za Państwa zaangażowanie w organizację konkursu, a tym samym pomoc w odkrywaniu talentu dzieci z naszej małej społeczności. Dziękujemy za ufundowanie nagrody i za logo konkursu, które mamy nadzieję, że za jakiś czas będzie rozpoznawalne w każdej szkole i bibliotece na terenie naszej gminy. Dzięki Państwa zaangażowaniu „Moja pierwsza książka” im. Juliana Ruska dopiero rozpoczyna swoją historię.
Organizatorki konkursu
Laureaci konkursu na REPORTAŻ MIECHOWSKI
Podczas inauguracji 2. edycji Festiwalu Książki w Miechowie, rozstrzygnięto konkurs na REPORTAŻ MIECHOWSKI, zorganizowany przy współpracy z redakcją Wieści Miechowskich. Jury w składzie: Ryszard Nasada, Olgerd Dziechciarz i Wojciech Szota, postanowiło przyznać nagrodę główną, w wysokości 500 zł, Lenie Obtułowicz za pracę pt. "Błysk w prądzie. Autobusowa miechowska odyseja". Dwa wyróżnienia odebrały: Ewa Klimczyk za pracę pt. "Nie(zwykła) Kadrówka" oraz Anna Sroka za pracę bez tytułu. Nagrodzone i wyróżnione prace będą opublikowane w najbliższych wydaniach Wieści Miechowskich.
W tym dniu rozstrzygnięto także dwa inne konkursy: fotograficzny oraz na zaprojektowanie zakładki do książki. Nagrody wręczali: prezes Fundacji Stawiamy na Rozwój Ewa Majewska-Dudek oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Mirosław Dróżdż.