Reklama

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Kultura i Sztuka

niedziela, 28 sierpień 2022 16:32

Drugi audiobook z twórczością Janiny Bergander

 

30.08.2022 r. to dzień, w którym ukazuje się drugi audiobook z twórczością Pani Janiny Bergander. Publikacja nosi tytuł „Tylko westchnienie zostaje, jak pamięć rzeczy minionych”. Utwory w niej zawarte pochodzą z tomików „Ostatnia odsłona” oraz „Mozaika ze wspomnień tkana”.

Zbiór utworów jest przywołaniem obrazów Miechowa z czasów młodości Autorki. Oczyma Pani Janiny zobaczyć możemy przestrzenie, które ulatują z pamięci starszych pokoleń, a dla młodych mogą być zupełnie nieznane. Pani Janina pisze o codziennych radościach dzieciństwa, ale w zbiorze nie brakuje również patriotycznych treści.

W najnowszej publikacji głosu użyczyli: Krzysztof Górecki, Maciej Słota, Jadwiga Pasek i Justyna Szlosek. Wszystkie te osoby związane są ściśle z Miechowem, poprzez swoje pochodzenie, miejsce zamieszkania, więzi rodzinne, pracę zawodową.

Audiobook powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Self, a współfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Wielkie podziękowania należą się Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie, w której to przestrzeniach (w budynku mieszczącym się na os. Wł. Sikorskiego) stowarzyszenie mogło gościć lektorów. To dzięki Szkole Podstawowej nr 2 narodził się pomysł udźwiękowienia twórczości Pani Janiny Bergander, w jej murach bowiem pomysłodawcy audiobooka mieli okazje spotkać osobiście czcigodną Autorkę.

W dniu 23.08.2022 r. w sali Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” odbyło się przedpremierowe odsłuchanie audiobooka. W spotkaniu wzięli udział lektorzy, przedstawiciele instytucji kultury, samorządu, urzędu marszałkowskiego oraz inni goście, którym bliskie są działania Stowarzyszenia Self. Szczególnym gościem był prof. Marek Bergander – syn Pani Janiny, który podzielił się z obecnymi refleksją na temat życia i twórczości swojej mamy.

Odsłuchanie audiobooka nabrało charakteru międzynarodowego, bowiem wraz z prof. Berganderem przybyła w nasze progi prof. Sarken Kapayeva z East Kazakhstan State Technical University, która nie szczędziła słów uznania dla twórczości Autorki, jaki i pracy włożonej

w stworzenie audiobooka.

Oczekując na produkcję płyt, zapraszamy do odsłuchania najnowszego audiobooka pt. „Tylko westchnienie zostaje, jak pamięć rzeczy minionych” na stronie Facebook lub kanale YouTube Stowarzyszenia Self.

Premiera 30.08.2022 r. godzina 18:00.

 

Link:

 

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Self-105966468656565

 

https://youtu.be/rBZJWI_GT6k

 

Dział: Miechów
Etykiety

 

18 sierpnia wieczorem w Porębie Dzierżnej skradziono cenną drewnianą rzeźbę z XIX wieku św. Jana Nepomucena. Rzeźba była posadowiona w kapliczce stojącej przy bocznej drodze biegnącej za podwórkami posesji (na tzw. Zagumniu).

Ktokolwiek mógłby pomóc w jej odzyskaniu lub posiada jakiekolwiek wiedzę na ten temat proszony jest o kontakt z wolbromską policją. Dodatkowo – sołtys wsi ufundował nagrodę w wysokości 5 tys. zł dla osoby, której informacje przyczynią się do odzyskania zabytkowej figury.

Dział: Wolbrom
poniedziałek, 22 sierpień 2022 09:48

Festyn Rodzinny POŻEGNANIE LATA

 

W tym roku tradycyjnych Dni Wolbromia nie organizowano, ale w sobotę 20 sierpnia odbył się Festyn Rodzinny Pożegnanie Lata. Szereg atrakcji, skierowanych głównie do najmłodszych, przygotowano w parku miejskim. Gry, zabawy, konkursy, dmuchańce, malowanie twarzy i festiwal kolorów, parkowa biblioteka oraz przejażdżki na kucykach - to tylko niektóre propozycje dla naszych pociech. Na scenie zobaczyliśmy lokalnych wykonawców: panie z KGW, Pracowni Artystyczno-Tanecznej "Kwadrance", Studia Efendi Clue oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Wolbromiacy". Gwiazdami tego dnia były zespoły InoRos, Mirami oraz Pectus.

Wcześniej nad Zalewem Wolbromskim przygotowano blok imprez pod wspólną nazwą "Bezpieczeństwo nad wodą", w których wzięły udział jednostki OSP z terenu gminy. Parada wozów bojowych głównymi ulicami miasta robiła wrażenie, wzbudzając podziw i zachwyt przechodniów.

Nawet pogoda w tym dniu stanęła na wysokości zadania i kilka kropel deszczu, które spadły na uczestników festynu, dało oczekiwane wytchnienie po upalnych, sierpniowych dniach.

Zdjęcia z festynu - w naszej GALERII.

 

Dział: Wolbrom

 

25 artystów z 6 krajów uczestniczyło w XXIII Międzynarodowym Plenerze Malarskim "Barwy Małopolski", który zorganizowany został w dniach 1-13 sierpnia w Miechowie. Wernisaż wystawy prezentującej jego efekty miał miejsce 12 sierpnia w Galerii "U Jaksy" i zgromadził spore grono miłośników sztuki, w tym gości - m.in. wicemarszałka Łukasza Smółkę, wicestarostę powiatu miechowskiego Pawła Osikowskiego i burmistrza Miechowa Dariusza Marczewskiego. Oprawę muzyczną zapewnił Vanesti Quartet w składzie: Ada Kwaśniewicz, Aldona Trybulec, Anna Klimczyk i Roksana Sadowska.

Wystawę poplenerową można zwiedzać do połowy września.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

Dział: Miechów

 

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wracają Dożynki Gminy Miechów. W tym roku Gminne Święto Plonów odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia, a jego gospodarzem będą wspólnie sołectwa: Strzeżów Pierwszy i Strzeżów Drugi.

13 lipca w Urzędzie Gminy i Miasta w Miechowie odbyło się spotkanie dotyczące organizacji tego wydarzenia, w którym z burmistrzem Dariuszem Marczewskim uczestniczyli: starostowie dożynkowi Urszula Motyka i Janusz Soczówka, sołtys Strzeżowa Pierwszego Andrzej Czekaj, członek rady sołeckiej Marek Krzyżek oraz Jolanta Midro – sołtys Strzeżowa Drugiego, wraz z Jarosławem Czekajem – radnym Rady Miejskiej. Obecni byli również przedstawiciele Jaksic – sołtys Danuta Pawlik i Zenon Czekaj – przewodniczący Rady Miejskiej w Miechowie. Centrum Kultury i Sportu w Miechowie, odpowiedzialne za organizację tej uroczystości, reprezentowała dyrektor Sylwia Suchecka.

Urszula Motyka – starościna, jest mieszkanką sołectwa Jaksice, które w przyszłym roku będzie organizatorem Święta Plonów. Pani Urszula wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 40 ha, w którym prowadzona jest hodowla trzody chlewnej oraz uprawa zbóż.

Janusz Soczówka – starosta, jest przedstawicielem mieszkańców sołectwa Strzeżów Pierwszy. Na terenie rodzimej miejscowości, ponad 40 lat prowadził gospodarstwo rolne, gdzie dominującym kierunkiem była produkcja zwierzęca i roślinna. Mimo wielu codziennych zajęć w swoich gospodarstwach, starostowie znajdują także czas na prace społeczne.

Podczas spotkania omówiono formę i przebieg uroczystości dożynkowych. Święto Plonów rozpocznie się mszą św. o godzinie 14:00, która odprawiona zostanie w kościele Świętego Krzyża w Siedliskach. Dalsza część uroczystości – obrzęd dożynkowy oraz występy artystyczne odbywać się będą na placu przy Karczmie „Siedlisko” w Strzeżowie Pierwszym. Jako gwiazda wieczoru, dla mieszkańców i gości wystąpi zespół Classic.

Dożynki to święto wszystkich mieszkańców gminy, a szczególnie rolników, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Już dziś, poprzez udział w zaplanowanej uroczystości, zapraszamy do wspólnego kultywowania pięknych wiejskich tradycji oraz wyrażenia szacunku dla pracy rolnika.

Szczegółowy program wydarzenia już wkrótce na plakatach.

Dział: Miechów

 

1 lipca, pierwsza dyrektor Galerii "U Jaksy" w Miechowie - Krystyna Olchawa, obchodziła 50-lecie pracy twórczej. Wernisaż jej wystawy pt. "Dźwięki natury" był okazją do uhonorowania tej zasłużonej artystki i animatorki kultury Złotą Odznaką Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolski. Aktu dekoracji dokonał wicemarszałek Łukasz Smółka. Z życzeniami i kwiatami dla Jubilatki pospieszyli także: starosta Jacek Kobyłka, burmistrz Dariusz Marczewski, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, szefowie zaprzyjaźnionych galerii w Nowym Targu i Olkuszu. Specjalny prezent odebrała od swego męża - Kazimierza Olchawy - założyciela i redaktora naczelnego Gazety Miechowskiej. Był to jedyny obraz, jaki w życiu namalował, na którym uwiecznił... swą żonę. Gościem wyjątkowym uroczystości był prof. Wincenty Kućma - Honorowy Obywatel Miechowa, twórca wielu rzeźb i monumentów, w tym pomnika Macieja Miechowity na placu obok Bazyliki Grobu Bożego.

Wernisaż uświetnił koncert muzyczny w wykonaniu altowiolistki Martyny Dziechciarz i akompaniującego jej na pianinie Michała Dziewiora.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

 

Dział: Miechów
wtorek, 07 czerwiec 2022 19:11

Śpiewali i grali dla Ukrainy

 

Dona nobis pacem – ta łacińska sentencja, którą na język polski można przetłumaczyć jako „Udziel nam pokoju”, była mottem koncertu, jaki 29 maja odbył się w Bazylice Grobu Bożego. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. M.K. Ogińskiego w Miechowie swą grą i śpiewem chcieli wyprosić u Stwórcy pokój za naszą wschodnią granicą. Przy okazji zorganizowali też zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci uciekających przed wojną w Ukrainie.

„Dona nobis pacem”, to także tytuł pierwszego utworu, autorstwa Mary Lynn Lightfoot, który zabrzmiał tego wieczoru w miechowskiej bazylice. Przejmująco wykonał go chór szkolny pod dyrekcją Joanny Sznajder, wprowadzając przybyłych słuchaczy i gości, wśród których byli starszy wizytator Centrum Edukacji Artystycznej regionu małopolskiego i świętokrzyskiego Wiesław Dziedziński oraz wiceburmistrz Andrzej Banaśkiewicz, w podniosły, poważny, ale też pełen nadziei nastrój. Drugim utworem wykonanym przez chór była, nagrodzona Oscarem, słynna ballada „Over The Rainbow” Harolda Arlena.

W dalszej części koncertu wystąpili uczniowie: Amelia Trela, Grzegorz Kaletka, Julia Kornaś, Dawid Sikorski, Wiktor Gądek, Krzysztof Motyka, Alan Uchto, Sandra Wieczorek, Daria Kołodziej, Tomasz Nowak i Aneta Nowak – grając na fortepianie, skrzypcach, trąbce, saksofonie, klarnecie, ksylofonie, a nawet kościelnych organach. Mogliśmy usłyszeć m.in. kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, Georga Philippa Telemanna, czy Viktora Kosenko.

Warto pochwalić cenną inicjatywę grona pedagogicznego i uczniów miechowskiej szkoły muzycznej, którzy na miarę swych możliwości i talentów, starali się pomóc potrzebującym. Gdyby wszyscy brali z nich przykład, świat byłby z pewnością lepszy...

Dział: Miechów
Etykiety
poniedziałek, 06 czerwiec 2022 22:19

Jubileusz 750-lecia lokacji wsi Zadroże

 

5 czerwca radni gminy Trzyciąż zebrali się na uroczystej sesji, by uczcić rocznicę 750-lecia lokacji wsi Zadroże. Podjęto specjalną uchwałę i wysłuchano prelekcji Jacka Sypienia – autora monografii wsi. Rada Gminy obradowała w sali gimnastycznej miejscowej szkoły podstawowej, w obecności sołtysów, dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy oraz przybyłych mieszkańców. Wszyscy mogli także zwiedzić wystawę „Zadroże w starej fotografii” i podziwiać prace malarskie byłej nauczycielki – Józefy Rech.

Pierwsze wzmianki o wsi Zadroże można znaleźć w dokumencie z 2 marca 1257 roku, w którym książę Bolesław Wstydliwy dokonał nadań dla klasztoru klarysek przeniesionego z Zawichostu do Grodziska koło Skały. Książę obiecał wypłacać na jego utrzymanie pewne sumy z dochodów olkuskich kopalni ołowiu i przekazywał klasztorowi wsie – Milune (czyli Milonki), Zadroże i Wielmożę. Natomiast w kwietniu 1271 roku przeorysza klasztoru klarysek w Grodzisku Świętosława dała Janowi z Radoszowa prawo lokacji lub raczej reorganizacji na prawie niemieckim od dawna istniejącej wsi Zadroże. Osadnicy dostali 18 lat zwolnienia z podatków i danin, a gdyby mieszkańcy zechcieli trudnić się handlem i jeździć na jarmarki, będą zwolnieni z opłat celnych w księstwach krakowskim i sandomierskim. Wspomniany Jan Radosz z Radoszowa został pierwszym sołtysem wsi dostał dodatkowy nadział ziemi oraz prawo do założenia karczmy i jatki mięsnej.

Tak zaczyna się długa, bogata i ciekawa historia Zadroża. Autor monografii, podczas półgodzinnej prelekcji na sesji, zdołał jedynie wspomnieć o kilku ciekawych jej momentach, zwrócił uwagę na kontekst historyczny, zaprezentował kilka najciekawszych dokumentów, które udało mu się odnaleźć w archiwach. Dziękował miejscowym strażakom, pracownikom Urzędu Gminy oraz mieszkańcom, którzy podczas organizowanych spotkań przynosili pamiątki rodzinne i uzupełniali oficjalną historię ustnymi przekazami rodzinnymi. Okazuje się, że zostało zgromadzonych tak wiele cennych materiałów, że wystarczyłoby do napisania drugiej części historii wsi – od roku 1945 do dnia dzisiejszego. Z racji bowiem szczupłości miejsca oraz napiętych terminów, monografia „Czas wspomnień” doprowadzona jest do zakończenia drugiej wojny światowej. Krótki jej fragment odczytał na sesji przewodniczący Rady Gminy Lucjan Gajda, a wójt Roman Żelazny wspominał, znany z opowieści rodziców, jubileusz 700-lecia Zadroża, która to uroczystość zainspirowała go do podjęcia starań uczczenia kolejnej okrągłej rocznicy lokacji jego rodzinnej wsi.

Podjęta jednomyślnie uchwała została podpisana i przekazana sołtysowi Zadroża – Tadeuszowi Kowalskiemu. Odebrał on także z rąk wójta i przewodniczącego Rady Gminy pierwszy egzemplarz monografii wsi oraz okolicznościowy medal. Trafiły one także na ręce wszystkich radnych, sołtysów oraz zaproszonych gości.

Po zakończeniu sesji na placu szkolnym odprawiona została msza święta pod przewodnictwem proboszcza parafii pw. św. Marcina – ks. Romana Patyka, w której uczestniczył m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Po jej zakończeniu i wystąpieniach zaproszonych gości dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy Domu Ludowym poświęconej pamięci uczestników walk o wolność oraz ofiarom hitlerowskiego terroru z czasów drugiej wojny światowej oraz wmurowanio „kapsułę czasu”.

W bloku artystycznym wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zadrożu, miejscowa orkiestra dęta „Zodiak” oraz panie z KGW „Zadrożanki”. Gwiazdą wieczoru był zespół „Magic Band”, a biesiadę ludową poprowadził zespół „Barwa”.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

 

Dział: Trzyciąż