Reklama

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Samorząd

piątek, 29 listopad 2024 20:11

Dotacje na prace przy zabytkach w Gminie Wolbrom!

 

Urząd Miasta i Gminy Wolbrom informuje o możliwości uzyskania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze Miasta i Gminy Wolbrom.

 

Dotacja może zostać przeznaczona na:

1. sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich;

2. przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych;

3. wykonanie dokumentacji konserwatorskiej;

4. opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich;

5. wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego;

6. sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz;

7. zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku;

8. stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku;

9. odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki;

10. odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50% oryginalnej substancji tej przynależności;

11. odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;

12. modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności;

13. wykonanie izolacji przeciwwilgociowej;

14. uzupełnienie narysów ziemnych dzieł architektury obronnej oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych;

15. działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu;

16. zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru, o którym mowa w pkt 7-15;

17. zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.

 

Dotacja może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych (lub do 100% w wyjątkowych przypadkach).

 

Wymagane załączniki:

1. Dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do władania lub dysponowania zabytkiem.

2. Dokumentacja fotograficzna – co najmniej 5 kolorowych zdjęć w formie wydruku lub elektronicznej, przedstawiających główne elementy zabytku.

3. Stanowisko służb ochrony zabytków:

- Pozwolenie konserwatorskie jest wymagane w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków, obejmujące zakres prac wymieniony w punktach 7-17.

- Opinia konserwatorska jest wymagana w przypadku obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków lub/oraz obejmująca zakres prac wymieniony w punktach 1-6.

4. Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót budowlanych – w przypadku prac wymagających takiej dokumentacji.

5. Kosztorys planowanych prac – zarówno konserwatorskich, jak i budowlanych

6. Wpis obiektu do rejestru zabytków ruchomych w przypadku prowadzenia prac przy zabytku ruchomym.

 

Wnioski można składać do 15 stycznia każdego roku!

 

Uchwała Rady Miejskiej, dokumenty oraz formularze znajdują na stronie BiP UMiG w Wolbromiu.

 

Razem zadbajmy o nasze wspólne dziedzictwo!

Dział: Wolbrom
Etykiety
piątek, 29 listopad 2024 20:06

Gmina Gołcza „Liderem Zaufania Mieszkańców”

 

Gmina Gołcza uzyskała certyfikat „Lider Zaufania Mieszkańców”. 18 listopada wójt Lesław Blacha odebrał licencję jakości potwierdzającą pozytywny wynik badania standardów obsługi klienta usług publicznych. Gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Jakości „Lider Zaufania Mieszkańców” odbyła się w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Celem programu było przeprowadzenie badania marketingowego z wykorzystaniem metody „tajemniczego klienta”, a następnie wyróżnienie i certyfikowanie tych podmiotów, które wyróżniają się jakością obsługi interesanta i profesjonalizmem w budowaniu relacji na rynku, np. poprzez nowoczesną komunikację marketingową. Jury badało uczestników konkursu anonimowo np. odwiedzając jednostki, telefonując do nich, pisząc e-maile. Jurorzy oceniali także m.in. dostępność dla mieszkańców niezbędnych informacji o ofercie urzędu, treść i jakość strony internetowej. W skład jury wchodzili naukowcy oraz jurorzy specjalizujący się w tematyce marketingu i komunikacji.

Dział: Gołcza
Etykiety
niedziela, 24 listopad 2024 20:07

"Czapelanka" obchodziła 110 urodziny

 

W niedzielę, 14 listopada, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gołcza "Czapelanka" obchodziła jubileusz 110 lat działalności. Pierwszym punktem uroczystości była msza święta, odprawiona w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Czaplach Wielkich w intencji obecnych i byłych członków zespołu, po czym wszyscy sympatycy orkiestry, melomani, rodzice muzyków oraz przedstawiciele władza samorządowych udali się do sali widowiskowej Ulina Park, gdzie "Jubilatka" dała wspaniały koncert.

Były też kwiaty i podziękowania dla wszystkich, którzy wspierają i wspierali orkiestrę na przestrzeni długich lat działalności.

Zapraszamy do naszej GALERII na fotorelację z uroczystości.

Dział: Gołcza
piątek, 22 listopad 2024 18:31

Dzień Seniora i Miechowska Jesień z Kulturą

 

Występy artystyczne zespołów senioralnych, spotkanie poetycko - muzyczne, to propozycje tegorocznego programu Miechowskiej Jesieni z Kulturą i Dnia Seniora.

 

Rada Seniorów w Miechowie, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sportu zapraszają na Dzień Seniora oraz Miechowską Jesień z Kulturą, które odbędą się w weekend 23 i 24 listopada. Dla mieszkańców i gości oraz uczestników święta zaprezentują się m.in. lokalne grupy senioralne i soliści.

 

Serdecznie zapraszamy!

Dział: Miechów

 

Urząd Gminy i Miasta w Miechowie informuje, że od niedzieli 10 listopada br., wprowadzone zostają zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Kursy autobusów elektrycznych dostosowano do zmienionego rozkładu kolejowego.

W załączeniu Linia 1 oraz Linia 2 po wprowadzonej korekcie.

Dział: Miechów
Etykiety

 

18 lat z pożytkiem

 

Od 18 lat w Imbramowicach działa Stowarzyszenie Przyjaciół Imbramowic „Dłubnia u źródeł” – pierwsza i jak dotychczas jedyna na terenie gminy Trzyciąż oraz jedna z zaledwie 22 na terenie powiatu olkuskiego organizacja pozarządowa o statusie Organizacji Pożytku Publicznego. W ostatnią sobotę, 19 października, w Imbramowicach odbył się uroczysty Jubileusz, który był doskonałą okazją do podsumowań i refleksji nad pożytkami płynącym z działalności Stowarzyszenia.

 

Szczególna rola w środowisku

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Imbramowic „Dłubnia u źródeł” pełni w środowisku gminy Trzyciąż szczególną rolę w budowaniu i umacnianiu tożsamości lokalnej, w poprawie jakości uczestnictwa lokalnej społeczności w kulturze, we włączaniu społecznym seniorów oraz w wychowaniu obywatelskim i patriotycznym młodego pokolenia mieszkańców wsi. Przeglądając obszerną dwutomową kronikę można poznać szerokie spektrum organizowanych przez Stowarzyszanie wydarzeń – od zajęć wakacyjnych dla dzieci szkolnych do aktywności edukacyjno - integracyjnych dla seniorów, realizowanych w formach stacjonarnych i wyjazdowych oraz zróżnicowanych inicjatyw międzypokoleniowych.

Konsekwentnie realizowanym celem Stowarzyszenia jest dokumentowanie i upowszechnianie dorobku kulturowego pokoleń mieszkańców źródliskowego obszaru Doliny Dłubni, w szczególności wsi i parafii Imbramowice. Aktywność w tym zakresie zaowocowała już czterema pionierskimi, unikatowymi wydawnictwami regionalnymi poświęconymi kolejno: walorom przyrodniczo krajobrazowym Doliny Dłubni, miejscowym wydarzeniom Powstania Styczniowego, tradycjom kulinarnym u źródeł Dłubni oraz 800-letniej spuściźnie kulturowej Klasztoru Norbertanek w Imbramowicach. Spektakularne było też zarejestrowanie w roku 2015 lokalnej potrawy – Imbramowskiej kapusty na żurze – na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Przywrócona do życia „Organistówka”

 

Dzięki działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Imbramowic do życia został przywrócony historyczny, objęty ewidencją wojewódzkiego konserwatora zabytków budynek dawnej „Organistówki” w Imbramowicach. Został on wybudowany na przełomie XIX/XX wieku jako mieszkanie dla organisty parafii Imbramowice i pełnił tę funkcje do lat 50-tych XX wieku. Następnie służył jako sala katechetyczna, a po przywróceniu religii w szkole pozostawał nieużytkowany, stopniowo popadając w ruinę. Z inicjatywy Stowarzyszenia został zrewitalizowany i adaptowany dla celów publicznych. Obiekt w swej nowej roli zyskał akceptację w lokalnym środowisku jako ośrodek życia społecznego i kulturalnego.

 

27 projektów, pół miliona dotacji

 

Działając wyłącznie społecznie, w niewielkiej grupie zapaleńców, Stowarzyszanie opiera swoją aktywność na własnej pracy i dotacjach z programów grantowych. Przez cały okres działalności udało mu się pozyskać ponad pół miliona dotacji ze źródeł zewnętrznych na dedykowane działania projektowe na rzecz lokalnego środowiska. Wsparcie uzyskano z wielu źródeł, na łączną liczbę 27 projektów, w tym między innymi z Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Województwa Małopolskiego, Funduszy Norweskich czy LGD „Nad Białą Przemszą”. Dodatkowo status organizacji pożytku publicznego uprawniający Stowarzyszenie do odpisu 1,5% podatku dochodowego, stanowi – pomimo stosunkowo małej skali – wymierną pomoc dla codziennej działalności. Zaangażowanie odpisu jako wymaganego w projektach wkładu własnego pozwala nawet kilkunastokrotnie pomnożyć jego wartość!

 

Cykliczne inicjatywy własne

 

Jakkolwiek dofinansowanie projektów stanowi wartość nie do przecenienia, to jednak trwałość Stowarzyszenia Przyjaciół Imbramowic zasadza się na cyklicznych inicjatywach własnych. Utrwalone tradycją jest w Imbramowicach wspólne kolędowanie czy śpiewanie pieśni patriotycznych, które od kilku lat wpisuję się również w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”. W roku 2024 w Imbramowicach zainicjowano Orszak Trzech Króli. Klub Aktywnych Kobiet stale organizuje stoiska promocyjno - degustacyjne na imprezach regionalnych, w tym na wszystkich dotychczasowych edycjach Święta Ziemniaka Gminy Trzyciąż, począwszy od pierwszego wydarzenia w 2007 roku. Imbramowskie produkty lokalne były prezentowane na wydarzeniach promocyjnych poza terenem własnej gminy, w tym z wielkim powodzeniem na Pustyni Błędowskiej podczas „Święta Małopolskiej Jury” w czerwcu 2024.

 

Jubileuszowe spotkanie

 

Jubileuszowe spotkanie w Imbramowicach zgromadziło blisko 60 osób, co unaocznia siłę oddziaływania Stowarzyszenia Przyjaciół Imbramowic na tworzenia lokalnej wspólnoty. Rozpoczęła go msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Benedykta Opata. W homilii ks. proboszcz Zbigniew Szewczyk zaakcentował wartości i postawy na rzecz dobra wspólnego. Swoim udziałem uroczystość zaszczycili oficjalni goście: Roman Żelazny – wójt gminy Trzyciąż, Piotr Grysak – radny powiatu olkuskiego, Grzegorz Makowski – radny gminy Trzyciąż, Beata Czekaj – sołtys Imbramowic, Agnieszka Paluch – sołtys Małyszyc, Tomasz Pęchalski – prezes OSP w Imbramowicach. Nie zabrakło członków założycieli, za sprawą których Stowarzyszanie powstało. Licznie przybyli członkowie Klubu Seniora w Imbramowicach, który Stowarzyszenie prowadzi nieprzerwanie od 2008 roku. W organizacji wydarzenia zaznaczył się wkład Aktywnych Kobiet. Nie zabrakło urodzinowego tortu, regionalnych smakołyków, prezentów i zabawy przy muzyce na żywo serwowanej przez związanych ze Stowarzyszeniem artystów oraz życzeń wytrwałości w realizacji zakładanych celów, co najmniej do srebrnego Jubileuszu 25-lecia.

 

E.D.

 

Dział: Trzyciąż

 

Do plebiscytu wybrano przedsięwzięcia zrealizowane z udziałem funduszy europejskich, które w najpełniejszy sposób pokazują skalę zmian w regionie. Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych inicjatyw znajdują się inwestycje miechowskiego oraz olkuskiego samorządu: „Rewitalizacja Parku Miejskiego w Miechowie” i "Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza"

 

Głosowanie potrwa od 4 listopada do 2 grudnia na stronie https://plebiscyt.radiokrakow.pl/

Do wyboru jest 20 inwestycji z całej Małopolski, po 4 z każdego subregionu naszego województwa. Głosować można raz dziennie, na jeden wybrany projekt.

 

Formularz do głosowania Park Miejski w Miechowie znajduje się bezpośrednio pod linkiem

https://plebiscyt.radiokrakow.pl/plebiscite/categories/4

 

Władze samorządowe liczą na aktywny udział Mieszkańców w plebiscycie!

Zachęcają również do wysłuchania audycji na antenie Radia Kraków na temat zrealizowanego przez Gminę Miechów projektu: https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/park-miejski-w-miechowie/

 

Organizatorzy: Województwo Małopolskie i Radio Kraków.

Dział: Miechów
Etykiety
piątek, 18 październik 2024 08:14

Powiatowe Święto Edukacji Narodowej w Wolbromiu

 

Wiedza – najpiękniejszy dar

 

W tym roku Święto Edukacji Narodowej na szczeblu powiatowym obchodzone było w wolbromskim Domu Kultury, 11 października. Nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych usłyszeli wiele ciepłych słów z ust starosty Bogumiła Sobczyka, wiceburmistrz MiG Wolbrom Dominiki Bugaj oraz dyrektora Zespołu Szkół Piotra Grojca, a najbardziej zasłużeni odebrali nagrody. Uroczystość była też okazją do złożenia ślubowania przez uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół przy ul. Skalskiej.

Wyrazem uznania dla pełnej poświęcenia pracy nauczycieli oraz osób kierujących placówkami oświatowymi w powiecie olkuskim, były nagrody, które starosta wręczył w towarzystwie wiceburmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Dominiki Bugaj, wicestarosty Rafała Czeladzkiego oraz Pauliny Polak. Otrzymali je: Agnieszka Grzebinoga – dyrektor II LO w Olkuszu, Renata Dylewska – dyrektor IV LO w Olkuszu, Karolina Piekoszewska – wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu, Jarosław Kazibut – wicedyrektor Zespołu Szkół w Wolbromiu, Anna Gardyła – nauczyciel matematyki (I LO w Olkuszu), Andrzej Curyło – nauczyciel matematyki (II LO w Olkuszu), Anna Olejniczak-Irla – nauczyciel j.niemieckiego (IV LO w Olkuszu), Katarzyna Markiewicz – nauczyciel fizyki i matematyki (ZS Nr 4 w Olkuszu), Nina Grzebinoga – nauczyciel oligofrenopedagog (ZSS w Olkuszu), Beata Miłoszewska-Wilk – nauczyciel j.angielskiego (ZS w Wolbromiu), Ewa Leśniak – nauczyciel pedagog (PPP w Olkuszu).

Także Piotr Grojec, „za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej”, przyznał nagrody dyrektora Zespołu Szkół w Wolbromiu. Z rąk starosty Bogumiła Sobczyka, jego zastępcy Rafała Czeladzkiego i przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Powiatu Wandy Klimek, odebrali je: Iwona Chojnacka, Dariusz Egeman, Ewa Fuglewicz, Agnieszka Kwapińska, Elżbieta Kowal-Siewiorek, Małgorzata Krężel, Dominika Łaksa, Anna Pasternak, Agnieszka Siejka, Paulina Tracz, Dominika Urbaniak, Beata Wachowicz, Dominik Wróbel.

 

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

Dział: Powiat olkuski
Etykiety

 

Gotowane, pieczone i duszone – wszystkie wyborne!

 

Największa bulwa, najsmaczniejsze potrawy, najpiękniejsze ogrody, jurajskie baśnie, stoiska promocyjne, zabawy dla dzieci, koncerty gwiazd i wspólna biesiada – tak można byłoby w skrócie opisać każde z dotychczasowych Świąt Ziemniaka w Gminie Trzyciąż, a było ich już szesnaście. I tak też było 6 października 2024 roku, podczas siedemnastej edycji imprezy. Ale zawsze jest jeszcze coś, czego w harmonogramie nie sposób ująć, a co jest pewne, jak jesienna pogoda: wspaniała atmosfera!!!

Święto było okazją do ogłoszenia wyników i nagrodzenia laureatów kilku konkursów. W tym, który jest niejako wpisany w święto ziemniaka, gdzie waży się wyhodowane bulwy, zwyciężył Mirosław Dziubek – mieszkaniec sołectwa Zagórowa, właściciel ziemniaka odmiany Soraya, o wadze 1,370 kg. Największe, nadesłane na konkurs tegoroczne bulwy ziemniaczane, można było oglądać na wystawie.

 

Wyniki konkursu na „Najładniejszy ogród letni w Gminie Trzyciąż”

kategoria – gospodarstwo rolne

1. Wiesław Gorgosz z Milonek

2. Agata Kiszka z Jangrota

3. Ilona Krawczyk z Imbramowic

 

kategoria – ogród przydomowy

1. Danuta Kyzioł z Suche

2. Piotr Rolka z Suchej

3. Marianna i Józef Papajowie z Suchej

 

Wyniki Konkursu na Produkt Lokalny „Kryształowy Amonit”, organizowany przez LGD „Nad Białą Przemszą”

Kategoria potrawa: kluski ziemniaczane z wołowiną w sosie leśnym – KGW w Suchej „Biała Przemsza”

Kategoria napój: malinówka – KGW „Kwaśniowianki”

Kategoria rękodzieło: zestaw naczyń emaliowanych promujących atrakcje naszego regionu – Olkuskie Wyroby Emaliowane Krzysztof Madej

 

LGD „Nad Białą Przemszą” była też organizatorem otwartego dla wszystkich konkursu „Baśnie i legendy Małopolskiej Jury”. Pierwsze miejsce, za „Legendę o kamiennych ostańcach”, zajęła Marzena Ćwik. Drugie, za pracę pt. „Co w Pustyni Błędowskiej piszczy” Joanna Patrzałek ze SP nr 1 w Bukownie, a trzecie Agata Urbańska ze SP w Dłużcu, za opowiadanie pt. „Prawdziwa miłość zrozumie”. Wyróżnione zostały prace: „Legenda o dworze Rejów” Filipa Małka z Iwanowic, „Bajka o dzielnej Natalce” Nikoli Glanowskiej z Wolbromia oraz „Kopiec” Neli Krężel z Dłużca.

 

Gwiazdą wieczoru był jeden z czołowych przedstawicieli nurtu polskiej muzyki tanecznej – zespół „Milano”, a po godzinie 19 zaplanowano pokaz ogni sztucznych, w wykonaniu firmy „GEODEXart”. Zapytacie Państwo, czy to wszystkie atrakcje? Odpowiem: zabrakłoby miejsca w tym wydaniu Wieści, żeby je wszystkie opisać. Trzeba było wybrać się w niedzielę do Trzyciąża...

Zdjęcia z imprezy - w naszej GALERII.

Dział: Trzyciąż
Etykiety

 

21 września, uroczysta msza święta w kościele pw. św. Wojciecha w Sławicach Szlacheckich, rozpoczęła obchody Jubileuszu 70-lecia działalności Koła Łowieckiego „Szarak”. Celebrował ją proboszcz parafii pw. św. Wojciecha – ks. Andrzej Lisowski, a wzięli w niej udział myśliwi, sympatycy łowiectwa oraz zaproszeni goście. Oficjalna część jubileuszowych obchodów odbyła się w sali bankietowej „Smaki z Alei Kasztanowej” w Trzebienicach.

Wyrazem uznania za zaangażowanie w ciągu 70 lat działalności, popularyzację tradycji myśliwskich w regionie oraz pracę na rzecz środowiska naturalnego jest Srebrny Medal „Polonia Minor”, przyznawany przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Trafił on na ręce prezesa Koła, Czesława Rocha.

Jubileuszowe obchody były okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych dla środowiska łowieckiego oraz regionu osób. Pełna relacja z tego wydarzenia w najbliższym wydaniu Wieści Miechowskich.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

Dział: Miechów
Etykiety