Reklama

Gołcza

środa, 15 marzec 2023 17:16

Aktywni seniorzy – to ONI Wyróżniony

 

W Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza zakończył się cykl warsztatów szycia skierowanych dla osób 60+. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Aktywny senior to JA” dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Generacja 6.0”.

 

Podczas zajęć seniorzy zgłębiali tajniki szycia na maszynie.

W trakcie 4 spotkań powstały:

– dwustronne torby materiałowe;

– kosmetyczki oraz etui na okulary;

– wielkanocne ozdoby (zając, kurka);

– poszewki na poduszki.

Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzą i umiejętności seniorzy wykorzystają w życiu codziennym i będą mogli zarażać innych swoją pasją.

wtorek, 06 grudzień 2022 18:22

Gołcza w gronie 10. najlepszych gmin wiejskich! Wyróżniony

 

Gmina Gołcza zajęła 9. miejsce wśród gmin wiejskich w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Tak wysoka pozycja jest ogromnym osiągnięciem, bowiem ranking jest jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Wyróżnienie dla gminy odebrał wójt Lesław Blacha, podczas uroczystej gali XVIII edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w warszawskim Centrum Olimpijskim.

 

Wśród gmin wiejskich, w których ocenionych zostało 1523 samorządów, najwięcej punktów (95,22) zdobyła gmina Wielka Wieś. Na drugim miejscu znalazły się Zielonki (88,14), a na trzecim Zabierzów (84,36). Dalsze miejsca, to: Wisznice, Michałowice, Lipinki, Suchy Las, Wiązowna, na 9. miejscu gmina Gołcza z 74,45 zdobytymi punktami i na dziesiątym Psary. 276 miejsce zajęła Charsznica, 309 Racławice, a 414 Książ Wielki. W sąsiednim powicie olkuskim najwyższe miejsce (142) w tej kategorii przypadło gminie Klucze.

Warto przy okazji zaznaczyć, że w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich wysokie, 20 miejsce, zajął Miechów. Wolbrom dopiero na miejscu 466, a Olkusz – jeszcze dalej.

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji.

Zgodnie z przyjętą metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

wtorek, 22 listopad 2022 10:12

Uroczyste otwarcie drogi gminnej w Trzebienicach Wyróżniony

 

- Gorące serca, gdy patrzy się na tę inwestycję – rozpoczął swe wystąpienie wojewoda Łukasz Kmita, chwaląc zarówno władze samorządowe, jak wykonawców inwestycji. Gratulował mieszkańcom gminy Gołcza, do której z programu Polski Ład trafi 20 mln zł. Jak poinformował, droga w Trzebienicach, to jeden z pierwszych projektów z tego rządowego funduszu, który został zrealizowany i oddany do użytku w Małopolsce. Podkreślał także, że w historii Polski nie było dotąd programu, który umożliwiałby dofinansowanie na poziomie 95%, a tak jest w tym wypadku.

Wartość zrealizowanej inwestycji opiewa na kwotę 4.644.608,78 zł, z czego 95% stanowi dofinansowanie pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Na drodze długości 3,2 km i szerokości 5 m położona została nowa nakładka asfaltowa, a na zjazdach kostka brukowa (w sumie ponad 1700 m kw.), wykonano odwodnienie, umocnienia skarp z płyt ażurowych, pobocze z kostki brukowej, wymieniono lampy oświetlenia ulicznego (ponad 20 lamp LED-owych i 6 solarnych) oraz oznakowanie pionowe i poziome, zamontowano także nowe wiaty przystankowe, a przy okazji zmodernizowano infrastrukturę wodociągową i teletechniczną.

Droga przez Trzebienice łączy drogę wojewódzką z drogą powiatową, stanowi dla niej alternatywę, a perspektywicznie umożliwi dojazd do nieczynnego kamieniołomu w Ulinie, gdzie planowana jest – już w przyszłym roku – budowa kompleksu rekreacyjno-edukacyjnego.

poniedziałek, 14 listopad 2022 22:36

Wójt Gołczy odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Wyróżniony

 

Wójt gminy Gołcza Lesław Blacha został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za długoletnią, obfitującą w sukcesy pracę na rzecz społeczności lokalnej. Odznaczenia dokonał wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Placu Jana Matejki w Krakowie.(fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki)