Reklama

Olkusz

 

65-latek wsiadł za kierownicę, mając ponad promil alkoholu. Na osiedlowym parkingu chciał przestawić swojego Citroena i uszkodził zaparkowany tam inny samochód. Na miejsce wezwano policję.

 

W miniony piątek (10.03. br.) w godzinach nocnych, na jednym z olkuskich osiedli, 65-letni kierowca Citroena uderzył w zaparkowanego Opla. Świadek, który widział to zdarzenie, podszedł do samochodu, wyczuł woń alkoholu od kierowcy i wyjął kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając dalszą jazdę. O sytuacji natychmiast powiadomił policjantów. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało u kierowcy Citroena ponad promil alkoholu. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że chciał tylko przestawić swój pojazd. Teraz będzie musiał liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto sąd wobec takiego kierowcy może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości musi się liczyć także z surowymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokość od 5 tys. do 60 tys. złotych.

 

Pamiętajmy:

Nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Alkohol u kierowców zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, obniża koncentrację, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, znacznie obniża samokontrolę, powoduje senność, jak również błędną ocenę własnych możliwości.

piątek, 03 marzec 2023 08:20

Pożary pustostanów w Olkuszu i okolicy Wyróżniony

 

Ostatnio w Olkuszu i okolicy rozpleniły się pożary w opuszczonych budynkach: pierwszy spłonął dworzec PKS, a 7 lutego stary młyn w Sienicznie. Niektórzy zakładają się, że teraz pora na stary dworzec PKP w Olkuszu.

Dworzec PKS w Olkuszu poza tym, że delikatnie mówiąc ładny nie był, to jeszcze jako ruina, nie wzbudza takich emocji, jak spalenie młyna w Sienicznie. To było niesamowite miejsce, w którym zachowało się zabytkowe wyposażenie. Wielka szkoda, że pozostały już tylko zdjęcia. To chyba sprawa dla policji, te kolejne pożary, a właściwie podpalenia – bo dworzec w Olkuszu spłonął przez zaprószenie ognia przez bezdomnego, który w nim nocował i jak wyjaśniał, zasnęło mu się z papierosem. Mówi się, że palenie jest szkodliwe – jak widać – nawet bardzo.

Na pierwszym zdjęciu - młyn w Sienicznie (fot.: Adam Mitka), na drugim - spalony dworzec PKS w Olkuszu.

niedziela, 26 luty 2023 17:34

Budują galerię handlową w Olkuszu Wyróżniony

 

Czytelnicy WW zapewne pamiętają, jak przed laty z pewną dozą ironii pisaliśmy o „powstającej” galerii handlowej w Olkuszu; tamta, zaplanowana między ul. Sławkowską, a drogą krajową nr 94, którą hucznie zapowiadano, nie została zbudowana, teraz wszelako budują wielkopowierzchniowy sklep na działce w sąsiedztwie Olkuskiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Od dwóch tygodni prowadzone są prace ziemne, w poniedziałek widziano tam betoniarki, więc lany już jest beton. Bez dwóch zdań – wszystko wskazuje na to, że zapowiadana galeria handlowa powstanie. Trzeba jednak będzie na nią poczekać nieco dłużej, niż wcześniej zapowiadano, bo choć pozwolenie na budowę wydano na początku zeszłego roku, to prace zaczęto z opóźnieniem, a nie jak zapowiadano w II kwartale 2022 roku. Trudno byłoby dotrzymać terminu zakończenia prac w połowie tego roku.

Galeria ma mieć powierzchnię ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych i parking na ponad 200 samochodów. Mają w niej być sklepy: budowlany, spożywczy, RTV AGD, obuwnicze, drogeria, zoologiczny, sportowy oraz „znane sieci dyskontowe”. Osobiście liczę że znajdzie tam miejsce EMPiK.

poniedziałek, 09 styczeń 2023 17:05

Pożar opuszczonego budynku dworca PKS w Olkuszu

 

44-letni bezdomny schronił się w opuszczonym budynku dworca PKS w Olkuszu, gdzie zasnął z papierosem. W wyniku nieumyślnego zaprószenia ognia doprowadził do pożaru pustostanu.

Zgłoszenie o pożarze otrzymano 1 stycznia 2023 roku po godzinie 22. Z informacji przekazanej przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego wynikało, że doszło do pożaru opuszczonego budynku dworca PKS w Olkuszu. Nie było jednak wiadomo, czy w budynku przebywają jakieś osoby. Na miejsce natychmiast skierowano służby, który przeszukały zgliszcza. Na szczęście, strażacy nie znaleźli nikogo, kto mógłby ucierpieć na skutek tego zdarzenia. Rozpoczęły się więc ustalenia, jak doszło do pożaru. Policjanci przeprowadzili oględziny miejsca. Wykonano czynności z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa.

Ustalono, że prąd w budynku był odcięty i zwarcie instalacji nie mogło być przyczyną pożaru, a poszlaki śledczych wskazywały, że pożar mógł zostać wzniecony przez osoby bezdomne, które często szukają schronienia w takich pustostanach. Wytypowano 44-letniego mężczyznę, który mógł spowodować pożar. 3 stycznia br. policjanci z patrolówki podejmowali interwencję wobec nietrzeźwego, który leżał przy ulicy Sławkowskiej w Olkuszu. W związku z zagrożeniem jego życia i zdrowia mężczyzna trafił do wytrzeźwienia. Śledczy podejrzewali, że właśnie on może być odpowiedzialny za pożar pustostanu. Jak ustalili, mężczyzna w Nowy Rok przebywał w budynku dworca PKS gdzie zasnął z papierosem i doszło do zaprószenia ogna. Zapaliły się śmieci i rzeczy znajdujące się w budynku. Kiedy 44-latek ocknął się i zobaczył płomienie, uciekł z budynku. O zdarzeniu nie informował policji, obawiając się konsekwencji swojego zachowania. Po wytrzeźwieniu w komendzie, śledczy przedstawi mężczyźnie zarzut podpalenia budynku dworca PKS w Olkuszu.

 

poniedziałek, 02 styczeń 2023 19:36

Apartamentowiec zamiast gimnazjum Wyróżniony

 

Dawny gmach gimnazjum przy ul. Piłsudskiego w Olkuszu, który popadł w ruinę i groziła mu rozbiórka, ocaleje (zachowana ma być główna bryła budynku), ale będzie przebudowywany na apartamentowiec. Prace już trwają – i jak widać na zdjęciu – są intensywne. W miejscu dawnej sali gimnastycznej będzie dodatkowe skrzydło budynku. Zaplanowany jest też podziemny parking. Stare drzewa też mają zostać. Pieczę nad inwestycją ma konserwator zabytków, choć gmach nie jest wpisany do rejestru. Inwestor obiecał, że wydobędzie i zabezpieczy żydowskie macewy spod dziedzińcem dawnej szkoły, o odsłonięcie których i wywiezienie na jeden z miejscowych kirkutów walczą olkuscy społecznicy.