Reklama

Olkusz

sobota, 30 maj 2026 06:48

25 lat GSW BWA w Olkuszu Wyróżniony

 

22 maja, podczas uroczystej gali z okazji 25-lecia Galerii BWA w Olkuszu, dyrektor Stanisław Stach został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP, a Galeria otrzymała Brązowy Medal Polonia Minor – jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez Samorząd Województwa Małopolskiego.

W części oficjalnej mogliśmy poznać historię BWA podczas ilustrowanej zdjęciami prelekcji Olgerda Dziechciarza oraz obejrzeć dokumentalny film podsumowujący ten piękny jubileusz. Były też podziękowania dla osób i instytucji wspierających placówkę oraz oficjalne wystąpienia wielu znamienitych gości.

Na zakończenie – koncert Sylwia Stańczyk Quartet.

 

* * *

 

25 lat GSW BWA w Olkuszu

Biura Wystaw Artystycznych (BWA) powstały w 1949 roku decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki, jako ogólnokrajowa sieć galerii sztuki współczesnej, z centralą w „Zachęcie”. Był to unikatowy system animacji życia plastycznego w PRL, obejmujący większość miast wojewódzkich. Po 1989 r. BWA przeszły proces komunalizacji, zmieniając się w lokalne galerie sztuki. Galeria Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu rozpoczęło działalność w czerwcu 2001 roku jako filia Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu. W ten sposób Olkusz – jako historycznie ostatni ośrodek –  dołączył do niedługiej listy polskich miast, w których działały legendarne galerie BWA. W 2026 roku olkuskie BWA obchodzi więc 25-lecie istnienia.
Instytucja powstała dzięki staraniom artysty malarza Stanisława Stacha i dyrektora Galerii MBWA w Nowym Sączu artysty malarza Krzysztofa Kulisia. Oczywiście Galeria nie powstałaby gdyby nie przychylność ówczesnych władz miasta, powiatu i województwa, z burmistrzem Januszem Dudkiewiczem, starostą Januszem Bargiełem i marszałkiem Markiem Nawarą na czele. Przez kolejne lata instytucja cieszyła się wsparciem władz wszystkich szczebli samorządowych, bo przecież nigdy nie odwróciły się od nas także władze Urzędu Marszałkowskiego, to jest kolejni marszałkowie, członkowie zarządu oraz radni sejmiku wojewódzkiego. Dzięki temu w 2010 roku, gdy dokonano restrukturyzacji Małopolskiego BWA, olkuska Galeria nie została zlikwidowana, lecz przekształcona w samodzielną instytucję kultury utrzymywaną na mocy umowy pomiędzy trzema szczeblami samorządu: Marszałkiem Województwa Małopolskiego, Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Starostwem Powiatowym w Olkuszu. 
Galeria znakomicie radzi sobie jako w pełni autonomiczna instytucja i cieszy się zaufaniem w środowisku artystycznym. W ciągu tych 25 lat zorganizowano prawie 400 wystaw artystów polskich i zagranicznych, bez mała ćwierć tysiąca spotkań autorskich, XXI Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Srebrne Miasto”, w których wzięło udział prawie pół tysiąca artystów nawet z tak odległych krajów jak Chiny, czy Meksyk, XXI Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich im. Kazimierza Ratonia, XXV festiwali „Olkuskie Zaduszki Jazzowe”, XI Ogólnopolskich Konkursów Plastycznych „Kolaż-Asamblaż”, XI Festiwali Sztuki i Muzyki Sakralnej oraz setki innych wydarzeń, jak np. wykłady o sztuce, warsztaty plastyczne czy fotograficzne dla dzieci i młodzieży – łącznie wszystkich wydarzeń było grubo ponad tysiąc! Galeria BWA w Olkuszu zgromadziła także liczącą ponad 800 dzieł cenną Kolekcję Sztuki Współczesnej, której wartość szacować można na kilka milionów złotych oraz liczącą blisko 600 eksponatów Kolekcję Dizajnu Olkuskiej Emalii. 
Historia olkuskiego BWA na trwałe wpisała się w dzieje sztuki współczesnej, a jego szeroka działalność jest znacząca także na polu literackim i muzycznym. Dla środowiska artystycznego miasto Olkusz kojarzy jako miejsce funkcjonowania ważnego ośrodka kultury i fantastycznej publiczności.

O.D.

 

wtorek, 13 styczeń 2026 18:24

W pożarze przyczepy kempingowej w Olkuszu zginęła seniorka Wyróżniony

 

W wyniku pożaru przyczepy kempingowej, do którego doszło na terenie prywatnej posesji w Olkuszu, śmierć poniosła 76-letnia kobieta. Okoliczności zdarzenia wyjaśniane są przez olkuską policję pod nadzorem prokuratury.

2 stycznia, w Olkuszu przy ul. Czarnogórskiej, na prywatnej posesji, doszło do pożaru przyczepy kempingowej. Na miejsce niezwłocznie skierowano służby ratunkowe, w tym jednostki PSP. Po ugaszeniu pożaru natrafiono wewnątrz przyczepy na częściowo zwęglone zwłoki 76-letniej mieszkanki Olkusza. Na miejscu przeprowadzono czynności procesowe, w tym oględziny z udziałem prokuratora oraz technika kryminalistyki. Wstępne ustalenia wskazują, że prawdopodobną przyczyną pożaru było nieumyślne zaprószenie ognia przez kobietę. Na obecnym etapie postępowania wykluczono udział osób trzecich.

Zwłoki kobiety zostały zabezpieczone do dalszych badań. W celu szczegółowego ustalenia przyczyn oraz przebiegu pożaru, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa.

(fot.: KPP w Olkuszu)

środa, 03 grudzień 2025 22:23

Remont dworca w Olkuszu

 

Inicjatywa Koleje w Olkuskiem złożyła 6 listopada br. pismo drogą elektroniczną w PKP SA, w którym zapytano przewoźnika, m.in. czy jeszcze w 2025 roku ogłoszony zostanie przetarg na remont budynku dworca w Olkuszu. Pytano także, czy prace budowlane i porządkowe dotyczyć będą również otoczenia budynku, i czy faktycznie planuje się wyburzyć niską przybudówkę? Kolejne zapytania były o kolor jaki będzie mieć elewacja, i czy prowadzone są rozmowy w sprawie funkcjonowania w budynku kasy biletowej albo automatu.

Na wszystkie te kwestie PKP SA odpowiedziała pismem z 11 listopada, że owszem – jeszcze w 2025 roku odbędzie się przetarg, który wyłoni wykonawcę remontu. Potwierdzono, że remont nie będzie rozłożony na etapy i potrwa od 15 do 18 miesięcy. Kolorystyka elewacji ma przypominać obecną – ceglastą z „elementami tynkowanymi w jasnym kolorze”. Na razie nie ma chętnych na zainstalowanie kasy lub automatu biletowego, ale myśli się o umieszczeniu biletomatu w poczekalni dworca. Jaki będzie koszt remontu dowiemy się jednak dopiero po otwarciu ofert. A tak będzie wyglądał dworzec po remoncie – wizualizacja autorstwa PKP SA.

środa, 05 listopad 2025 11:55

Porwanie w Olkuszu – sprawcy zatrzymani Wyróżniony

 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zatrzymali osoby podejrzane o porwanie 42-letniego mieszkańca powiatu olkuskiego. Do zdarzenia doszło w biały dzień, w samym centrum Olkusza. Pokrzywdzony został siłą wciągnięty do samochodu i wywieziony do innej miejscowości.

 

Do dramatycznych wydarzeń doszło w miniony piątek (31.10.2025 r.), w godzinach popołudniowych. Jak ustalili policjanci, napastnicy działali zdecydowanie – podjechali autem, a następnie wciągnęli go do środka. Pojazd natychmiast odjechał. O całej sytuacji powiadomili służby postronne osoby, które zauważyły to niepokojące zdarzenie.

Dzięki błyskawicznej reakcji i skutecznej współpracy policjantów z kilku jednostek, już tego samego dnia udało się ustalić zarówno tożsamość pokrzywdzonego, jak i miejsce, gdzie został wywieziony. Funkcjonariusze dotarli również do osób, które mogły mieć związek z tym porwaniem.

Zatrzymano trzy osoby – dwóch mężczyzn i kobietę – byłą partnerkę pokrzywdzonego. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyznom zarzutów bezprawnego pozbawienia wolności, zgodnie z art. 189 Kodeksu karnego. Decyzją prokuratora zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym. Kobieta, po przesłuchaniu, została zwolniona. Pokrzywdzony został odnaleziony cały i zdrowy na terenie powiatu pruszkowskiego.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olkuszu.

środa, 22 październik 2025 16:22

Dzień Higieny Cyfrowej w Olkuszu Wyróżniony

 

16 października 2025 roku w Fundacji Twórczej Edukacji Góra Marzeń w Olkuszu odbył się Dzień Higieny Cyfrowej* – wyjątkowe wydarzenie w bezpłatnej formule poświęcone tematowi świadomego i odpowiedzialnego korzystania z technologii. W tym dniu odbyły się warsztaty i spotkania skierowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Uczestnicy mieli okazję zastanowić się nad tym, jak znaleźć równowagę między światem cyfrowym a realnym, a także jak unikać przeciążenia informacjami i nadmiernego czasu spędzanego przed ekranami.

 

Gościem specjalnym wydarzenia była edukatorka z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa – Edyta Daszkowska, która poprowadziła wykład poświęcony zasadom korzystania z urządzeń ekranowych w sposób wspierający zdrowie psychiczne i fizyczne. Jej wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników i stało się inspiracją do wspólnego stworzenia Kodeksu Higieny Cyfrowej.

Kodeks, opracowany jako efekt spotkania, zawiera kilka prostych, ale ważnych zasad, które mają pomóc w mądrym korzystaniu z technologii każdego dnia. Celem jego powstania jest przypomnienie, że cyfrowe narzędzia mogą być naszym sprzymierzeńcem, jeśli korzystamy z nich z umiarem i świadomością. Kodeks to codzienne nawyki, które pomagają korzystać z komputerów, smartfonów i internetu bez szkody dla zdrowia,relacji i bezpieczeństwa.

Fundacja Góra Marzeń zachęca wszystkich mieszkańców Olkusza i okolic do zapoznania się z Kodeksem i wdrażania jego zasad w codziennym życiu.

Dzięki uprzejmości Wieści Wolbromskich możemy zaprezentować go Państwu w mediach.

Kodeks będzie również kolportowany w postaci ulotki na terenie naszego powiatu.

 

* * *

* Projekt zrealizowano ze wsparciem finansowym Narodowego Instytutu Wolności w ramach projektu Moc Małych Społeczności – „Zrównoważeni cyfrowo, zintegrowani lokalnie – silni społecznie”.