Reklama
Wyświetlenie artykułów z etykietą: Na sygnale
100 lat OSP w Łobzowie
Sto lat temu mieszkańcy Łobzowa w gminie Wolbrom postanowili założyć ochotniczą straż pożarną. 7 czerwca 2025 roku obchodziliśmy uroczyście ten Jubileusz, który rozpoczęła polowa msza św. na placu przy remizie. Po niej proboszcz parafii pw. św. Katarzyny ks. Zbigniew Luty poświęcił tablicę pamiątkową, która zawiśnie na poczesnym miejscu, przypominając o tym dniu następnym pokoleniom. Z okazji Jubileuszu jednostka została odznaczona przez samorząd województwa małopolskiego Złotym Medalem Polonia Minor. Także najbardziej zasłużeni druhowie odebrali odznaczenia, a osoby wspierające strażaków - okolicznościowe statuetki.
Relacja z tego wydarzenia - w najbliższym wydaniu Wieści Wolbromskich.
Już teraz w NASZEJ GALERII więcej zdjęć.
Obchody 75-lecia OSP Zarzecze - 31 maja 2025 r.
W sobotę, 31 maja 2025 roku, strażacy z OSP w Zarzeczu świętowali Jubileusz 75-lecia działalności. Uroczystość, którą zaszczyciło spore grono znamienitych gości, połączona była z poświęceniem i przekazaniem lekkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego oraz uhonorowaniem zasłużonych druhów.
Jednostka OSP Zarzecze odebrała zaszczytne odznaczenie Srebrny Medal Polonia Minor, który w imieniu władz samorządowych województwa wręczył marszałek Łukasz Smółka.
Szczegóły uroczystego apelu - już wkrótce w wydaniu papierowym Wieści oraz na stronie www.
Więcej zdjęć w naszej GALERII.
130-lecie OSP Wolbrom i gminne obchody Dnia Strażaka
Jubileusz obchodów 130-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej wolbromscy druhowie świętowali 10 maja. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji strażaków w kościele pw. św. Katarzyny, której przewodniczył proboszcz, ks. Zbigniew Luty. Przemarsz na płytę rynku odbywał się w rytm Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej pod batutą Wiesława Drygały. Rozpoczęciem oficjalnej części uroczystości było odegranie Hymnu Państwowego i podniesienie flagi państwowej na maszt, którego rolę w tym dniu pełnił strażacki podnośnik.
- Zebraliśmy się dzisiaj, żeby złożyć słowa wdzięczności za waszą służbę, za wasze poświęcenie, za wasz trud, który ponosicie bezinteresownie – mówił burmistrz Radosław Kuś, zwracając się do zgromadzonych na wolbromskim rynku delegacji jednostek OSP z całej gminy. Za lata ofiarnej służby, wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Moniką Krzywańską, złożyli podziękowania i okolicznościowym tablo na ręce obecnych władz jednostki – prezesa Łukasza Rupki i naczelnika Grzegorza Osmędy.
odznaczenia, gratulacje, życzenia
Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał jednostce OSP Wolbrom Złoty Medal Honorowy Polonia Minor – jedno z najwyższych odznaczeń samorządowych, za wybitne osiągnięcia społeczne i działalność na rzecz Małopolski. Odznaczenie wręczali: zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dawid Puszko, p.o. zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie st. bryg. Michał Polak, p.o. Komendanta Powiatowego PSP w Olkuszu st. kpt. Mateusz Podsiadło i radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Lidia Gądek.
Decyzją zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP Złotą Odznakę Honorową Krzyż Małopolski odebrał druh Andrzej Osmęda, za działania na rzecz społeczności lokalnych przyczyniające się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające dorobek regionu.
Lidia Gądek z kolei przekazała zarządowi OSP Wolbrom specjalną nagrodę oraz list od wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara z okazji jubileuszu, wraz z pozdrowieniami, gratulacjami i podziękowaniami za służbę od premiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Za szczególny wkład i zaangażowanie w rozwój OSP Wolbrom, zarząd jednostki przyznał szereg medali okolicznościowych. Otrzymali je: burmistrz Radosław Kuś, radny RM i były burmistrz Adam Zielnik, dyrektor DK Wolbrom, członek zarządu powiatu Piotr Gamrot, dyr. Dawid Puszko, st. bryg. Michał Polak, mł. bryg. Bogusław Szydło, st. kpt. Mateusz Podsiadło, bryg. Marcin Maciora, st. bryg. w stanie spoczynku Marek Chwała, st. bryg. w stanie spoczynku Marcin Szewerniak, druh Grzegorz Ziarno, radna Lidia Gądek, poseł Łukasz Kmita, poseł Rafał Komarewicz, także firmy – Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom SA, Zakłady Mięsne Barczyk, BRW Meble Tomasz Rogal, MK Tech Sp. z o.o. oraz druhowie OSP Wolbrom – Kamil Niziński, Nadia Knap, Szymon Zgadzaj, Michał Pieliński, Lesław Borówka, Jan Pogłódek, Dawid Rutowicz, Wacław Urbański, Andrzej Wolski. Podziękowania trafiły także do rąk europoseł Beaty Szydło i posła Andrzeja Adamczyka, którzy spotkali się z druhami kilka godzin wcześniej.
Zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dawid Puszko złożył z okazji jubileuszu serdeczne gratulacje w imieniu marszałka Łukasza Smółki, wraz z deklaracjami wsparcia dla wszystkich jednostek straży.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie, st. bryg. Michał Polak, nawiązał do obchodzonego w tym roku 30-lecia Krajowego Systemy Ratowniczo – Gaśniczego, który wpisał się w historię pożarnictwa w każdym zakątku Polski, sprawdził się w działaniu i jest kopiowany przez służby ratownicze innych państw. W imieniu Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Przemysława Brzęczka, przekazał list gratulacyjny z życzeniami i podziękowaniami za dotychczasową działalność dla wszystkich druhów ochotników. Wręczył także, w imieniu Komendanta Głównego PSP, okolicznościowe dyplomy jednostkom OSP z terenu gminy Wolbrom, wchodzącym w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Odebrali je prezesi jednostek OSP z Dłużca, Zarzecza, Wierzchowiska, Kąpiel Wielkich, Sulisławic i Poręby Dzierżnej.
- Ten jubileusz to nie tylko bogata tradycja, ale także odpowiedzialność i ciągłość niesienia pomocy mieszkańcom – mówił Komendant Powiatowy PSP w Olkuszu st. kpt. Mateusz Podsiadło, dziękując strażakom „za każdy dzień służby i każdą minutę czuwania”, a rodzinom za cierpliwość i wyrozumiałość. Ciepłe słowa skierował także do przedstawicieli samorządu MiG Wolbrom, za wsparcie wszelkich inicjatyw i rozwój służb ratowniczych. - Niech ten jubileusz będzie nie tylko powodem do dumy, ale też inspiracją dla wszystkich jednostek do dalszego rozwoju i dalszego zakorzeniania się w strukturach lokalnej społeczności – mówił.
Z życzeniami przyjechał w tym dniu do Wolbromia także prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Olkuszu Grzegorz Ziarno. - To sto trzydzieści lat pracy na rzecz drugiego człowieka. To praca kilku pokoleń druhów strażaków, by wszyscy czuli się w tym mieście i całej gminie bezpiecznie. Chwalił poprzednie i obecne władze jednostki oraz strażaków, w tym szczególnie tworzących obecnie Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. - W tym pięknym dniu nie zapominajcie o historii tworzonej przez waszych poprzedników – napominał.
Zastępca dyrektora Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego Tomasz Nowak dziękował druhom za rozwój ochotniczego pożarnictwa, a przedstawicielom władz państwowych oraz Państwowej Straży Pożarnej za pomoc i wsparcie jednostek OSP. Dziękował także burmistrzowi MiG Wolbrom za pomoc w organizacji wojewódzkich zawodów w ratownictwie, które odbędą się 7 czerwca na terenie gminy Wolbrom.
Okolicznościowe tablo i życzenia szczęścia oraz takiej samej ilości powrotów co wyjazdów, przekazał strażakom prezes zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wolbromiu Adam Zielnik. Dziękował im za poświęcenie, zaangażowanie, często kosztem rodziny i życia osobistego oraz za wspólne modernizowanie wolbromskiej jednostki, także dzięki rzeszy ludzi dobrej woli, pracujących w samorządach wszystkich szczebli oraz w strukturach służb mundurowych. Gratulował jubileuszu, życząc kolejnych stu lat działalności.
Poseł Łukasz Kmita, piastujący w latach 2020 - 2023 stanowisko wojewody małopolskiego, życzył strażakom błogosławieństwa świętego Floriana. - Miejcie takie przekonanie, że niezależnie, czy jesteśmy parlamentarzystami, samorządowcami, przedsiębiorcami, stoimy murem za strażackim mundurem – zapewniał.
Także poseł Rafał Komarewicz chwalił dokonania wolbromskich strażaków na przestrzeni długich lat działalności i życzył im wszelkiej pomyślności.
Wszystkim gościom, osobom, instytucjom oraz przedsiębiorcom, za wsparcie i pomoc w organizacji jubileuszu dziękował prezes jednostki, druh Łukasz Rupka. W sposób szczególny słowa podziękowań skierował do kobiet – żon, matek i partnerek strażaków, które na co dzień znosić muszą zaangażowanie mężczyzn, często kosztem życia rodzinnego. Ich wyrazem były róże, którymi zostały obdarowane: Martyna Rupka, Karolina Nowak, Aneta Osmęda, Anna Osmęda, Katarzyna Knap, Iwona Gamrat, Katarzyna Żuławińska, Monika Nizińska, Małgorzata Rupka, Iwona Jajkiewicz, Katarzyna Zając, Joanna Mikuła i Małgorzata Pogłódek. Podziękowaniem za ich poświęcenie było odegranie przez orkiestrę tradycyjnego „Sto lat” oraz gromkie brawa.
Więcej zdjęć w naszej GALERII.
Nowy komendant Komisariatu Policji w Wolbromiu
Od 15 maja 2025 roku podkomisarz Robert Piwek pełni funkcję szefa Komisariatu Policji w Wolbromiu. Uroczyste wręczenie przez Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu, mł. insp. Dominika Jurczaka, rozkazu personalnego, miało miejsce dzień wcześniej, w Urzędzie Miasta i Gminy Wolbrom. Obecni byli m.in.: burmistrz Radosław Kuś, jego zastępca Dominika Bugaj, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu komisarz Tomasz Mosur oraz kadra kierownicza jednostki.
Podkomisarz Robert Piwek służbę rozpoczął w 2004 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, następnie służył w Zespole Kryminalnym Posterunku Policji w Wąsowie Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Z dniem 16 czerwca 2007 roku został przeniesiony do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu i pełnił służbę w Referacie do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Wydziału Kryminalnego. Przez te lata zdobył bogate doświadczenie zawodowe w sprawach korupcyjnych i przestępczości gospodarczej. Zawsze i chętnie służył pomocą młodszym stażem funkcjonariuszom. Policjant ukończył wiele kursów doskonalących. Przez kolejne dwa lata służył w Wydziale do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, następnie powrócił do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Od stycznia 2021 pełnił funkcję kierownika Referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Wydziału Kryminalnego, niejednokrotnie podejmując ważne służbowe decyzje. Wysoki stopień wywiązywania się przez niego z obowiązków służbowych, odpowiedzialność, zaangażowanie oraz umiejętność zarządzania zespołem ludzkim zadecydowały o jego delegowaniu do pełnienia służby w Komisariacie Policji w Kluczach i powierzeniu mu obowiązków Komendanta Komisariatu Policji. Z dniem 15 maja 2025 roku został powołany na stanowisko komendanta Komisariatu Policji w Wolbromiu.
Podkom. Robert Piwek:
Wykształcenie: wyższe w zakresie administracji – Uniwersytet Łódzki
Tytuł zawodowy – magister 09.06.2003 r.
Kwalifikacje zawodowe: oficerskie, Akademia Policji w szczytnie – 10.01.2024 r.
Odznaczenia: Brązowa Odznaka Zasłużony Policjant – 2003 r.
Wypadek drogowy w Sienicznie z udziałem 4 pojazdów
Policja wyjaśnia okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w niedzielę, 30 marca 2025 roku, na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Sieniczno koło Olkusza. W zdarzeniu brały udział 4 samochody. Jedna osoba została ranna.
W niedzielę (30.03. br.) przed godziną 13, policjanci ruchu drogowego zostali wezwani do wypadku w Sienicznie, w którym brały udział 4 samochody osobowe. Jak wstępnie ustalono, kierowca Volkswagena Passata, jechał od strony Krakowa w kierunku Olkusza. Prawdopodobnie zasnął za kierownicą, zjechał na przeciwległy pas ruchu i najechał na hondę. Kierowca Hondy, chcąc uniknąć zderzania czołowego, uderzył w inne pojazdy – najpierw w Volkswagena Tiguana, a następnie zderzył się czołowo z Toyotą. Z kolei kierowca Subaru, który jechał za Toyotą, gwałtownie zjechał na krawężnik, co doprowadziło do uszkodzenia opony oraz felgi.
Wszyscy kierowcy biorący udział w zdarzeniu byli trzeźwi. Do szpitala zostali przewiezieni kierowca Volkswagena Passata, a także kierowca Toyoty i jego pasażerka. Kobieta doznała urazu kręgosłupa, wymagała dalszej hospitalizacji, pozostając na obserwacji.
Do momentu zakończenia działań policji i straży pożarnej droga krajowa nr 94 była całkowicie zablokowana. Utrudnienia trwały przez 4 godziny. Wyznaczono objazdy przez miejscowości Zederman i Kosmolów.
Apelujemy do kierowców o rozważną i ostrożną jazdę, o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i sytuacji na drodze. Pamiętaj, że za kierownicę należy wsiadać wypoczętym. Zmęczenie, apatia, otępienie powodują zwolnione reakcje. To objawy, które zawsze powinny włączyć czujność kierowców. Nasze błędy i zaniechania mogą niestety mieć poważne w skutkach konsekwencje.
Przyniósł na komisariat rannego, drapieżnego ptaka i prosił o pomoc policjantów
W sobotę, 15 marca, do Komisariatu Policji w Kluczach przyszedł mężczyzna, który znalazł drapieżnego ptaka. Zwierzę miało ranę na skrzydle i nie mogło latać. Było zdezorientowane i wystraszone. Jak się okazało, to Krogulec – ptak objęty ochroną gatunkową. Mężczyzna próbował skontaktować się z pobliskimi przychodniami weterynarii ale jego działania okazały się bezskuteczne. Oświadczył, że nie może zaopiekować się zwierzęciem, dlatego o pomoc poprosił policjantów. Mundurowi o sprawie poinformowali dyżurnego, który skontaktował się z Powiatowym Inspektorem Weterynarii, a następnie wskazał placówkę świadczącą usługi weterynaryjne i rehabilitacyjne dla dzikach zwierząt. Placówka znajdowała się na terenie Krakowa i współpracowała z Fundacją Akcja dla Dzikich Zwierząt. Policjanci przekazali zwierzę pod opiekę specjalistów. Ta sytuacja pokazuje, że interwencje policjantów bywają zaskakujące. To przykład, że mundurowi niosą pomoc nie tylko ludziom ale i zwierzętom. Potrafią także odnaleźć się w każdej, nawet nietypowej sytuacji.
Olkuscy policjanci prowadzili działania prewencyjno - kontrolne, wykorzystując kamerę zamontowaną na dronie
5 marca policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przeprowadzili działania prewencyjno - kontrolne, wykorzystując do tego celu kamerę zamontowaną na dronie. Bezzałogowy statek powietrzny, należący do KPP w Olkuszu, pojawił się nad drogą powiatową w Jaroszowcu.
Podczas tych działań policjanci ruchu drogowego skupili się na obserwacji zachowań kierowców. Sprawdzali, czy w rejonie skrzyżowania przy dworcu PKP w Jaroszowcu kierujący stosują się do znaku drogowego „STOP”. Kontroli poddano także pojazdy ciężarowe przewożące materiały sypkie z kopalni w Golczowicach. Kierowców, których kamera zarejestrowała w momencie popełnienia wykroczeń drogowych, zatrzymano, ukarano mandatami karnymi oraz punktami karnymi.
Olkuscy policjanci, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego drona, mogą monitorować zachowania zarówno kierowców, jak i pieszych nie tylko z poziomu drogi, ale także z powietrza. Taki sposób działania zwiększa ich skuteczność w przeciwdziałaniu niewłaściwym zachowaniom uczestników ruchu drogowego. Nowoczesny sprzęt umożliwia dotarcie do miejsc, gdzie użycie radiowozu jest utrudnione i będzie wspierał funkcjonariuszy podczas działań prowadzonych na terenie powiatu olkuskiego.
Policjanci apelują o rozsądek na drodze oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
34-latka podejrzewana o znęcanie nad zwierzętami
Policjanci z Komisariatu Policji w Wolbromiu prowadzą postępowanie w sprawie podejrzenia znęcania nad zwierzętami przez 34-letnią mieszkankę gminy. W miejscu zamieszkania kobiety policjanci znaleźli 4 martwe psy. Cztery kolejne, a także dwa kuce nie miały dostępu do wody i żywności.
26 lutego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych na posesji w gminie Wolbrom, znaleźli w garażu 4 psy. Zwierzęta były zaniedbane i wychudzone, poruszały się we własnych odchodach, miały rany i otarcia na skórze. W tym samym garażu policjanci znaleźli także 4 martwe psy, których zwłoki znajdowały się w różnym stadium rozkładu. Ponadto, na terenie posesji w niewielkim gospodarstwie, właścicielka trzymała dwa kuce. Zwierzęta również były zaniedbane. Żadne ze zwierząt nie miało dostępu do wody i pożywienia. Na miejsce wezwano pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Olkusz, którzy ocenili stan zwierząt i podjęli decyzję o odebraniu psów. Ustalono również, że nie były one szczepione przeciwko wściekliźnie, pomimo takiego obowiązku. Kobietę ukarano mandatem karnym. Psy trafiły do schroniska, gdzie udzielono im pomocy.
Właścicielka kucy została zobligowana do zakupu paszy dla zwierząt. Warunki, w jakich obecnie przebywają zwierzęta, podlegają bieżącej kontroli pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Olkuszu. Podczas takiego sprawdzenia 3 marca 2025 roku specjaliści stwierdzili, że kuce są w dobrej kondycji i właścicielka stosowała wydane przez nich zalecenia. Sytuacja zwierząt będzie nadal monitorowana.
W Komisariacie Policji w Wolbromiu prowadzone jest dochodzenie w sprawie podejrzenia znęcania nad zwierzętami. Za to przestępstwo grozi do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, kiedy sprawca dopuszcza się szczególnego okrucieństwa wobec zwierzęcia, wymiar kary jest znacznie większy, grozi mu wówczas do 5 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie sąd wymierza karę pieniężną (nawiązkę) w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. złotych, którą należy uiścić na cel związany z ochroną zwierząt. Może również nałożyć na taką osobę zakaz posiadania zwierząt oraz zakaz wykonywania zawodów powiązanych ze zwierzętami do 15 lat.
To drugi, w ostatnim czasie, przypadek dotyczący znęcania nad zwierzętami. Apelujemy do właścicieli zwierząt o przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz troskę i opiekę nad nimi. Każdy, kto posiada informację o zwierzęciu, któremu dzieje się krzywda, powinien zareagować i nie pozostawać biernym na jego cierpienie. Wystarczy powiadomić o tym fakcie Policję, Straż Miejską, weterynarię lub organizacje zajmującą się ochroną praw zwierząt.
Eliminacje gminne OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Charsznicy
21 lutego Gminny Zarząd ZOSP RP przeprowadził eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W konkursie, który odbył się w dwóch kategoriach wiekowych, wzięło udział 21 uczestników. Turniej ma na celu popularyzację wiedzy pożarniczej wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie bezpiecznych zachowań.
Wyniki eliminacji gminnych.
Kategoria wiekowa klasy I-IV:
1. Julia Wydymus – SP Pogwizdów
2. Bartosz Magiera – SP Charsznica
Kategoria wiekowa klasy V-VIII:
1. Karina Żur – SP Charsznica
2. Wiktor Sobczyk – SP Charsznica
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę za udział, a najlepsi zawodnicy dodatkowo zostali uhonorowani pucharami. Zwycięzcy I i II miejsca będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Miechowie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia na kolejnym etapie!
Zarzut dla 30-latka za pomalowanie składu pociągu
Przed sądem będzie tłumaczył się mieszkaniec Krakowa, który przyjechał do Wolbromia i pomalował skład pociągu osobowego. Jego zachowanie nie pozostało bezkarne. Mężczyzna usłyszał już zarzut zniszczenia mienia. Za to przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci z Komisariatu Policji w Wolbromiu zostali powiadomieni o sprawie przez pracowników Straży Ochrony Kolei około godziny 3 w nocy z soboty na niedzielę (01.03 / 02.03. br.). Funkcjonariusze, podczas patrolowania rejonu dworca PKP Wolbrom Wschodni ujęli mężczyznę, który pomalował skład pociągu relacji Wolbrom – Kraków Główny. Mężczyzna zdewastował 48 metrów kwadratowych powierzchni wagonu. Usuwanie tego graffiti ze składu pociągu wygenerowało wymierne koszty dla kolei. Straty wyceniono na 9,5 tys. zł.
Pracownicy SOK przekazali 30-latka patrolowi policji. Mundurowi zabezpieczyli przy zatrzymanym 13 puszek sprayu. Sprawca został doprowadzony do policyjnego aresztu. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie podejrzanemu zarzutu zniszczenia mienia. Grozi mu do 5 lat pozbawienie wolności.