Reklama

Bolesław

poniedziałek, 27 marzec 2023 11:37

Wypadek w Bolesławiu. Nie żyje motocyklista Wyróżniony

 

Olkuscy policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczynę wypadku drogowego, do którego doszło w niedzielę, 27 marca, na drodze krajowej nr 94 w Bolesławiu. W wyniku wypadku zginął 33-letni motocyklista.

Jak wstępnie ustalili policjanci, kierowca motocykla marki Honda zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Zginął na miejscu. Obecnie policja, wraz z prokuratorem i technikiem kryminalistyki, ustala dokładne okoliczności tego zdarzenia drogowego.

 

Policjanci apelują o bezpieczną i rozważną jazdę. Często zmieniające się warunki atmosferyczne są nie tylko utrudnieniem dla kierowców, ale stanowią poważne niebezpieczeństwo. Nadmierna prędkość i nagłe manewry mogą doprowadzić do wypadków i kolizji. Starajmy się przewidywać zagrożenie. Jedźmy ostrożnie i bezpiecznie.

Policjanci przypominają, że motocykliści to szczególna grupa użytkowników dróg. To oni narażeni są na poważniejsze urazy, obrażenia. W momencie zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą, motocyklista ma niewielkie szanse na przeżycie lub wyjście z wypadku bez obrażeń. Pamiętajmy, że jazda motocyklem wymaga od kierujących odpowiednich umiejętności i uprawnień, ale przede wszystkich zdrowego rozsądku.

poniedziałek, 07 luty 2022 22:23

Kości w Kanale Dąbrówka Wyróżniony

Rzeka Sztola, ozdoba Bukowna i popularna trasa kajakowa, zniknęła jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki. Wystarczyło wyłączenie pomp w Kopalni Olkusz-Pomorzany i Sztoła, a także Baba i Biała wyschły. Ostatnio zrobiłem zdjęcie kanału Dąbrówka w Bolesławiu, i tu, jak wcześniej w korycie wyschniętej Sztoły, pojawiły się w dużych ilościach kości zwierzęce. Trudno powiedzieć skąd się tam wzięły, pewnie część z nich to pozostałości zwierząt, które się potopiły, ale część pewnie pochodzi z nielegalnego uboju itp. Gorzej, że – jeśli chodzi o zaprzestanie działalności górniczej, to zaczęła się też zapadać ziemia. W tymże Bolesławiu, w pobliżu domostw na Dąbrówce, między ulicą Kluczewską a Hutkami: „na skutek działalności prowadzonej przez ZGH Bolesław, pojawiło się zapadlisko terenu, które zniszczyło wiele rosnących w tym miejscu drzew. Teren został zabezpieczony taśmami oraz oznaczony tabliczkami „zakaz wstępu”. Lej ma około 15-20 arów, lecz wokół niego znajduje się grunt, który ma widoczne spękania o głębokości ok. 50 cm. Całość szkody może sięgać nawet 0,5 ha. Ile dokładnie – okaże się po pomiarach geodezyjnych, które zostaną przeprowadzone w najbliższych dniach” (informacja Nadleśnictwa Olkusz). Ludzie się boją, bo ledwo kopalnie zamknięto, a już same złe rzeczy się dzieją. Nadleśnictwo Olkusz, na którego terenie jest zapadlisko już zawiadamia, że będzie się domagać odszkodowania i naprawienia szkód oz ZGH.

O.D.

Armagedon w Bolesławiu?

Blady strach padł na mieszkańców Bolesławia. Z tego, co wieszczą media, wygląda, że duża część Bolesławia ma ponoć legnąć w gruzach – dokładnie 30 proc. budynków (od 70 do 140), w których mieszka od 250 do ok. 560 ludzi. Wszystko to w ramach zakrojonego na szeroka skalę projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie (między Warszawą, a Łodzią). Oczywiście, nie samo lotnisko jest zagrożeniem dla bytu mojej gminy, ale linie kolejowe, które mają dowozić do niego pasażerów z południowej Polski, z których dwie zaplanowano przeprowadzić właśnie przez Bolesław.