Reklama

Kraków

 

29 sierpnia br. w gabinecie Wojewody Małopolskiego KAZIMIERZ BARCZYK został odznaczony KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenie za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitną działalność w „Solidarności”, samorządową oraz zasługi w pielęgnowaniu pamięci o Armii Krajowej wręczył Piotr Ćwik – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. W uroczystości wzięła udział także posłanka na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko.

Podczas uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Józef Mroczek – radny Powiatu Bocheńskiego, b. wicestarosta Powiatu Bocheńskiego oraz b. sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, działacz „Solidarności” represjonowany w okresie stanu wojennego.

Za zasługi w służbie państwu i społeczeństwu Prezydent RP odznaczył także Złotym Krzyżem Zasługi Bartosza Kalińskiego – burmistrza Wadowic oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi Ewę Masłowską – przewodniczącą Rady Miejskiej w Skawinie.

poniedziałek, 16 sierpień 2021 22:46

Poświęcono odnowiony ołtarz Wita Stwosza Wyróżniony

 

W niedzielę 15 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej, gdzie zakończyły się prace konserwatorskie. Uroczystej mszy świętej przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W wydarzeniu wziął udział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

- Dzięki renowacji, znów możemy podziwiać dawny blask tego dzieła autorstwa Wita Stwosza. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w uroczystości poświęcenia ołtarza. Warto przyjść do Bazyliki Mariackiej choćby na parę chwil i zatrzymać wzrok w głównym ołtarzu kościoła – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Marszałek Małopolski wziął także udział w niedzielnym koncercie zorganizowanym na Wawelu przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, instytucję kultury województwa małopolskiego, w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Koncert miał uświetnić obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w ubiegłym roku, jednak z powodu pandemii został przeniesiony na 2021 r.

- Niesamowity koncert, piękna muzyka, znani wykonawcy i dająca do myślenia scenografia. A to wszystko dla największego Polaka, kapłana, wielkiego papieża, a od roku ubiegłego dekretem papieskim ustanowionego patronem Małopolski – św. Jana Pawła II. Dziękuję za obecność i ciągłe wsparcie arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, Metropolicie Krakowskiemu, organizatorom tego wspaniałego koncertu oraz tym, którzy na nasze zaproszenie odpowiedzieli – dodaje marszałek.

Na scenie wystąpili: światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak wraz z zaproszonymi przez nią gośćmi: Krzysztofem Cugowskim, Anną Marią Jopek, Anią Rusowicz i zespołem Zakopower. Artystom towarzyszyła m.in. Morphing Chamber Orchestra z Wiednia.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

(Biuro Prasowe UMWM)

piątek, 16 lipiec 2021 14:00

Wakacyjna międzynarodowa wystawa robotów

Robopark, to międzynarodowa interaktywna wystawa robotów dla całej rodziny i wielki hit dla wszystkich fanów najnowszych technologii. Wystawa będzie otwarta do 14 sierpnia, przy al. Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego 41 w Centrum Serenada.

Robopark, to miejsce, gdzie można obejrzeć ponad 70 robotów z całego świata, które  pełnią przeróżne funkcje i role. Zwiedzający spotkają tam między innymi roboty użytkowe - potrafiące np. parzyć kawę, roboty do towarzystwa, z którymi będzie można porozmawiać lub zatańczyć, a także roboty, które są artystami, prezenterami telewizyjnymi czy też sportowcami.

Na wystawie zaprezentowane są także najnowsze roboty - ClicBot, które reagują na ponad 200 reakcji, czworonożny - Unitree A1, który znakomicie wciela się w rolę domowego zwierzątka, a także Prombot ROBO-C – który wygląda jak prawdziwy człowiek!

To wyjątkowe miejsce odwiedziła Marta Malec-Lech z zarządu województwa

(źródło: Biuro Prasowe UMWM)

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/edukacja/miedzynarodowa-wystawa-robotow

 

Stanisław Lem większość swojego życia spędził w Krakowie. To w mieście literatury nad Wisłą napisał swoje największe dzieła: „Solaris”, „Dzienniki gwiazdowe”, czy „Opowieści o pilocie Pirxie”. Wakacyjna aura za oknem zachęca do spacerów. Jak połączyć aktywność z odkrywaniem miejsc, w których mieszkał i które odwiedzał Stanisław Lem? Pobierz aplikację ClippGO! i podążaj śladami pisarza!

Na Wiślną 12, czyli do siedziby „Tygodnika Powszechnego” trafił podobno przypadkiem, bo jako młody pisarz „zachorował na pisanie wierszy” – związany z redakcją pozostał na wiele lat. Często przechadzał się ulicą Długą, gdzie odwiedzał sklepiki ze słodyczami. Zaopatrywał się tam w chałwę i marcepan, a po swoje ulubione kremówki jeździł do cukierni w Hotelu Cracovia. Przy Śląskiej 3, w pierwszym krakowskim mieszkaniu rodziny Lemów, powstawały jego pierwsze utwory... Trwający właśnie Rok Lema to najlepszy czas, by odkryć historię krakowskich adresów związanych z życiem i twórczością pisarza. Już teraz możesz poznać miejsca, które tworzyły prywatną mapę Krakowa Stanisława Lema. Wystarczy, że pobierzesz aplikację mobilną ClippGO! i… ruszysz w miasto!

 

Po 13 latach do siatki połączeń Kraków Airport wraca bezpośrednie połączenie na trasie Nowy Jork - Kraków - Nowy Jork (lotnisko JFK).

25 czerwca odbyła się uroczysta inauguracja połączenia. Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, który przyleciał z lotniska JFK, tradycyjnie powitany został na płycie krakowskiego lotniska salutem wodnym. Przecięcia wstęgi dokonali honorowi goście uroczystości: Andrzej Adamczyk - ministeriInfrastruktury, Witold Kozłowski - marszałek województwa małopolskiego, dr Patrick T. Slowinski – konsul generalny Stanów Zjednoczonych, Bogusław Kośmider – zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców, Szymon Strzelichowski – dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Grzegorz Biedroń – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej i radny województwa, Krzysztof Moczulski – rzecznik prasowy PLL LOT oraz Radosław Włoszek - prezes zarządu Kraków Airport.

To drugie transatlantyckie połączenie – po Chicago – oferowane przez narodowego przewoźnika z Kraków Airport. Podróż na trasie liczącej 7 tys. km trwa 8 godz. 40 min. W tym roku rejsy realizowane są 1 raz w tygodniu, od 25 czerwca (pierwszy przylot) do 25 września (ostatni wylot). Samolot narodowego przewoźnika będzie lądował w Krakowie w piątki o 8:55, zaś w soboty o 13:00 będzie wyruszał w drogę za Atlantyk.

(źródło: Biuro Prasowe UMWM)