Reklama

wtorek, 02 czerwiec 2020 09:49

W Wolbromiu ma powstać nowy przystanek kolejowy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

Same plusy czy kilka problemów?

Jak dowiadujemy się z oficjalnej informacji na stronie Ministerstwa Infrastruktury, w ciągu pięciu najbliższych lat powstanie w Polsce 200 nowych przystanków kolejowych, przede wszystkim w miejscach, które były do tej pory przysłowiowymi białymi plamami komunikacyjnymi. Małopolsce przybędzie 10 tego typu obiektów, a jeden z nich zlokalizowany będzie w Wolbromiu, w okolicy przejazdu na ul. Krakowskiej.

- Kolej kładzie obecnie nacisk na pociągi krótkie i lokalne – mówi pomysłodawca nowego przystanku, radny powiatowy Piotr Gamrot. Jego zdaniem w obecnych czasach ludzie wybierają kolej wtedy, gdy mogą łatwo i szybko dotrzeć do stacji. Gdy jest ona oddalona od centrum, jak to ma miejsce w naszym mieście, wybierają inne środki transportu. A przecież wiadomo, że zarówno ze względu na koszty, jak i ekologię komunikacja zbiorowa jest korzystniejsza.
- Od lat centrum komunikacyjnym Wolbromia jest właśnie okolica skrzyżowania ulic Skalskiej, 1 Maja i Olkuskiej, skąd ludzie jadą do Krakowa, Olkusza i na Śląsk. Warto umożliwić im również dogodny dostęp do pociągu – przekonuje mój rozmówca. Argumentuje, że mieszkańcom okolicznych sołectw, jak chociażby Zarzecza, Chrząstowic czy Jeżówki, dodatkowy przystanek ułatwi dotarcie do przychodni zdrowia, Urzędu Miasta i Gminy oraz innych ważnych obiektów. - Gdy ktoś musi iść z dworca PKP, to z pociągu najczęściej nie korzysta – streszcza cały problem.

Ale inwestycja rodzi także kilka istotnych problemów. Wzmożony ruch w okolicy skrzyżowania może spowodować jego kompletne zablokowanie, zbyt mała liczba chętnych do podróżowania podda wydanie milionów złotych krytyce ze strony ekonomicznej, a spowolnienie ruchu pociągów nie przysłuży się skróceniu jazdy koleją do Katowic czy Kielc. Pomysłodawcy przedsięwzięcia wszystkie te wątpliwości szybko rozwiewają, ale jak to będzie w praktyce przekonamy się dopiero, gdy nowy przystanek powstanie...
O wszystkich argumentach "za" i wątpliwościach piszemy w najnowszym wydaniu Wieści Wolbromskich.

Czytany 1336 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 październik 2020 16:10