Reklama

wtorek, 01 luty 2022 09:14

Film dokumentalny „Małopolska droga do samorządu. 30 lat Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||||||| |||||||

 

Emisja na antenie TVP Kraków 1 lutego br. o godz. 19:10

JAK ODRODZIŁ SIĘ SAMORZĄD TERYTORIALNY

Dlaczego warto 1 lutego 2022 r. o godzinie 19:10 przełączyć telewizor na kanał TVP 3 Kraków? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Wtedy krakowska telewizja będzie emitowała film „Małopolska droga do samorządu”. Naturalnie zaraz nasunie się pytanie „Czym jest Stowarzyszenie?”. Odpowiedź znajdziemy w filmie, jaki 1 lutego zobaczymy w TV. Film potwierdza tezę, że z wielu reform przeprowadzonych po 1989 r., najbardziej udaną była reforma samorządowa, w wyniku której rozkwitły nasze miasta i wioski.

10 grudnia 1991 r. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Kazimierz Barczyk zorganizował w Krakowie Zjazd Założycielski Stowarzyszenia Gmin Małopolski z udziałem przedstawicieli 148 gmin z terenu 9 województw historycznej Małopolski, od Przemyśla do Bielska-Białej, od Zakopanego po Częstochowę. W wyniku współpracy samorządów 30 lat temu powstała i działa prężnie do dziś jedna z najstarszych i największych regionalnych organizacji samorządu terytorialnego w Polsce.

Obecnie nadchodzi czas na podsumowanie 30-lecia działalności Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, które przez ten okres zorganizowało ponad 700 bezpłatnych konferencji, seminariów, szkoleń przeznaczonych dla samorządowców oraz opublikowało 70 wydawnictw książkowych, poradników samorządowych i 60 wydań Wspólnoty Małopolskiej.

W ramach tych podsumowań powstał film dokumentalny pt. „Małopolska droga do samorządu. 30 lat Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski” prezentujący historię restytucji samorządu terytorialnego w Polsce i działalność SGiPM z wykorzystaniem materiałów archiwalnych udostępnionych przez TVP Kraków.

Film, dzieło znanego dokumentalisty Piotra Augustynka, prezentuje historię Małopolski i znaczący dorobek Stowarzyszenia. Na ekranie zobaczymy nie tylko cenne materiały archiwalne, lecz także wypowiedzi znanych krakowskich i małopolskich postaci. O drodze do wolnego samorządu i działalności SGiPM wypowiedzieli się m.in. także: prof. Jerzy Buzek, prof. Jan Tadeusz Duda, prof. Jacek Purchla, Barbara Bubula, Małgorzata Małuch, Mieczysław Gil, Edward Nowak, Józef Lassota, prof. Andrzej Gołaś. Ciekawa jest archiwalna wypowiedź ks. kardynała Franciszka Macharskiego na temat udziału w pierwszych wyborach samorządowych oraz wypowiedzi rektorów UJ profesorów Franciszka Ziejki, Karola Musioła i Wojciecha Nowaka.

Z interesującego filmu dowiemy się, że lista spraw, w które angażowało się Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski jest bardzo długa. Dowiemy się także o wspieraniu ważnych inwestycji, np. Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej dla dwóch milionów mieszkańców Małopolski, budowy kampusu UJ, najnowocześniejszego w Europie Uniwersyteckiego Szpitala CM dla tysiąca pacjentów oraz kliniki kardiochirurgii prof. Antoniego Dziatkowiaka, w której wykonano 500 przeszczepów serca – najwięcej w Europie. Stowarzyszenie ma wielkie zasługi w walce ze smogiem, a także w akcjach tak pięknych, jak „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu”, czyli corocznym goszczeniu przez 20 lat ponad 100 polskich dzieci z Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Z akcji skorzystało 2.500 młodych Polaków.

Nieprzypadkowa jest data emisji filmu pierwszego lutego br., bo mija właśnie 40 lat od planowanych przez PRL na przełomie stycznia i lutego 1982 r. wyborów do gminnych i wojewódzkich rad narodowych, których kadencja kończyła się 5 lutego 1982 r. Jesienią 1981 r. założone w Krakowie Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarności”, skupiające kilkuset wybitnych, niezależnych prawników na czele z profesorami z UJ uczestniczyło w opracowaniu m.in. demokratycznej ordynacji wyborczej do rad narodowych, która dawała szansę na początek procesu odtworzenia demokratycznego samorządu terytorialnego. Projekt ten został zaaprobowany tuż przed północą 12 grudnia 1981 r. podczas posiedzenia Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej, a więc na minuty przed wprowadzeniem stanu wojennego. Ustawę referował Tadeusz Syryjczyk, kierujący wówczas Ośrodkiem Prac Społeczno-Zawodowych Małopolskiego Regionu „S”. Kazimierz Barczyk, współautor ustawy o samorządzie terytorialnym, stwierdza w tym filmie, że są argumenty przemawiające za tym, że stan wojenny został przyspieszony m.in. z tego powodu, że dziesięciomilionowa „Solidarność” była gotowa do skutecznego przeprowadzenia pierwszych demokratycznych wyborów do rad narodowych, a w konsekwencji wygrania wyborów przez ludzi „S” i istotnego decydowania o demokratycznych zmianach, tak jak to już było faktycznie prawie we wszystkich instytucjach i zakładach pracy w Polsce.

Miło nam zaprosić Państwa do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Małopolska droga do samorządu. 30 lat Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP 3 Kraków, w dniu 1 lutego br. o godz. 19:10.

 

Laureaci tytułu „Małopolanin Roku” i „Człowiek Roku”.

(rys. Ewa Barańska-Jamrozik)

Czytany 1111 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 luty 2022 09:19