czwartek, 12 grudzień 2019 18:52

Odpady to jeden z najważniejszych problemów środowiskowych na świecie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|| ||

Segreguj śmieci!

Odpady to jeden z najważniejszych problemów środowiskowych na świecie.
W Polsce wytwarza się ich około 165 milionów ton rocznie.
Dzięki segregacji ograniczamy liczbę odpadów które muszą być składowane. Dzieje się to poprzez odzysk częsci surowców oraz recykling. Z kolei to przekłada sie na wydłużenie żywotności, oraz zmniejszenie eksploatacji składowisk. Oprócz tego oszczędzamy zasoby surowców naturalnych a także zmniejszamy zużycie energii. Poprzez takie działania zmniejsza się degradacja środowiska, zanieczyszczenie powietrza oraz ilość wycinanych drzew.

A teraz odrobina faktów obrazujących jak duże zalety płyną z segregacji odpadów :

Papier – Według badań tona makulatury pozwala uchronić przed ścięciem około 17 drzew. Powtórne wykorzystanie tony papieru to oszczędność1476 litrów ropy, 26 000 litrów wody I 7 m3 miejsca na składowisku.
Szkło – tworzywo które nadaje się w 100% do recyklingu oraz można przetwarzać je wielokrotnie. Tylko z jednej butelki można zaoszczędzic tyle energii, ile zużyłaby 100W żarówka w ciągu 4h.
Metale – przetwarzając metale oszczędzamy ok. 96% energii a także zmniejszamy zanieczyszczenie wody. Recykling aluminium to 95% mniej zanieczyszczeń odprowadzanych do powietrza.
Tworzywa sztuczne – Powtórny przerób plastiku umożliwia dużą oszczędność węgla i ropy naftowej. Niestety nawet 60% z nich nie jest poddawanych recyklingowi.

Okazuje się iż Niemcy przetwarzają, aż 67,6% a Polska 33,7%*. Już w kolejnym artykule znajdą państwo wyjaśnienia jak wyglądają procesy przetwarzania odpadów które mają wpływ na powyższy procent recyklingu.

Czytany 204 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 15:56