Reklama

wtorek, 11 kwiecień 2023 07:29

SP Nr 2 - Mistrzostwa Szkoły w Sportach Umysłowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|||| ||||

 

Zespół Nauczycieli Przedmiotów Matematyczno - Przyrodniczych w Szkole Podstawowej nr 2 przy Zespole Szkół w Wolbromiu zorganizował drugą edycję Mistrzostw Szkoły w Sportach Umysłowych. Uczniowie dostali ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu, zdecydowanie odbiegającą od prostych gierek na smartfonach. Ostatecznie w eliminacjach klasowych wystartowało ok. 60% uczniów klas IV-VIII !

Organizatorzy turnieju postawili sobie ambitne cele:
1. popularyzację gier umysłowych,
2. doskonalenie umiejętności logicznego myślenia,
3. stosowanie zasad „fair play”,
4. integrację zespołów klasowych.

Ponownie zdecydowano się na popularną grę GOMOKU, potocznie nazywaną „kółko i krzyżyk” na pięć pól. Gra ta powstała w Japonii w VII wieku przed naszą erą. W popularnej wersji gracze rywalizują na kartkach kratkowanego papieru, stawiając w kwadratowych polach kółko lub krzyżyk. Tym razem uczniowie stanęli w szranki na w pełni profesjonalnych planszach, kładąc w polach białe i czarne piony, tzw. kamienie. Kierując się filozofią działania „Pomysłowego Dobromira” [kreatywnego majsterkowicza, popularnego serialu animowanego dla dzieci z lat siedemdziesiątych XX wieku], sprzęt wykonany został we własnym zakresie. Planszę podzieloną na kwadratowe pola wystarczyło zaprojektować w prostym edytorze tekstowym i po wydrukowaniu zabezpieczyć przez laminowanie na szkolnym sprzęcie. Z pionami (kamieniami) był większy problem. Ostatecznie „Dobromir” zasugerował udanie się na składnicę złomu, co było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Metalowe krążki z grubej blachy idealnie nadawały się na „kamienie”. Owszem, trzeba było włożyć sporo pracy w proces odtłuszczania i malowania krążków, ale było warto. Komplet zestawów do gry dopełniły plastikowe pudełka z logo szkoły.
    Dyrektor szkoły, Waldemar Smoter, widząc duże zainteresowanie grą, postanowił zainstalować na szkolnych holach dodatkowe, stylowe stoliki z krzesłami. Zestawy GOMOKU były tak intensywnie eksploatowane, że konieczna była okresowa konserwacja, polegająca na ponownym malowaniu i wymianie pudełek. Niektórzy uczniowie oblegali stoliki grubo przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych oraz po lekcjach. Plansze służyły nie tylko do gry w GOMOKU, ale także do tworzenia rozmaitych konstrukcji graficznych czy innych gier, jakie nasi kreatywni uczniowie tworzyli.
W początkowej fazie zawodów uczniowie rywalizowali w ramach danej klasy. Mecz wygrywał zawodnik, który w eliminacjach klasowych rozstrzygnął na swoją korzyść dwie partie, a w finałach szkolnych trzy partie – podobnie jak w zawodach piłki siatkowej. Mając na uwadze wykluczenie przypadkowych rozstrzygnięć, zawody przeprowadzone zostały tzw. „systemem brazylijskim”, do dwóch przegranych, powszechnie stosowanym w rozgrywkach tenisa stołowego. Po eliminacjach klasowych dwoje uczniów awansowało do finału szkolnego.
Prace remontowe prowadzone w ramach termomodernizacji szkoły nieco wydłużyły czas rywalizacji. Ostatecznie po pięciu miesiącach bojów zostali wyłonieni zwycięzcy.
I miejsce – Hanna Kulawik (kl. VI b)
II miejsce – Bartłomiej Haberka (kl. VI a)
III miejsce – Stanisław Furman (kl. IV a)
Inspiracją do ponownego zorganizowania zawodów GOMOKU było wsparcie prezesa „Polskiego Stowarzyszenia Gomoku, Renju i Pente”, Łukasza Majksnera. Wywiad z panem Łukaszem, zamieszczony na łamach „Wieści Wolbromskich” w ubiegłym roku oraz nagroda Stowarzyszenia GOMOKU dla dyrektora szkoły, stały się motywacją dla Zespołu Nauczycieli Przedmiotów Matematyczno - Przyrodniczych, do rozwijania tej inicjatywy. Zastosowane nowatorskie rozwiązania techniczne, pomogły sprostać temu ambitnemu wyzwaniu, a może nawet stały się inspiracją dla innych szkół, czy środowisk kształtujących postawy młodzieży szkolnej.Stanisław Osmenda

Czytany 533 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 kwiecień 2023 07:32