Reklama

środa, 06 lipiec 2022 07:46

Filip Dachowski i Dawid Dygas, uczniowie Szkoły Podstawowej w Dłużcu, z wizytą w Sejmie Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||||| |||||

 

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny realizowany przez Kancelarię Sejmu, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy o zasadach funkcjonowania demokracji, a także aktywizowanie młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. SDiM liczy 460 posłów, organizacja izby jest wzorowana na procedurach obowiązujących w prawdziwym sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna i poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej.

Posiedzenie dziecięcego sejmu jest poprzedzone przygotowaniem podczas posiedzenia komisji projektu uchwały przez autorów najwyżej ocenionych projektów. Projekt uchwały jest poddawany dyskusji, a następnie głosowany podczas obrad SDiM. Posiedzenie kończy się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka Prezydium Sejmu RP. Uchwała SDiM jest apelem młodzieży do dorosłych (polityków, władz lokalnych, szkół, organizacji) w zakresie aktualnej tematyki sesji.

Udział w posiedzeniu oraz głosowanie nad uchwałą mają wyłącznie wymiar edukacyjny – ich celem jest w szczególności przybliżenie młodzieży zasad procesu legislacyjnego.

Zadanie rekrutacyjne dla kandydatów na posłów w tym roku polegało na zrealizowaniu projektu, którego temat brzmiał tak jak tytuł tegorocznej sesji: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?”. Uczniowie mieli wybrać bohatera, a następnie wykonać: film, słuchowisko, audycję radiową lub stronę internetową poświęconą wybranej osobie i sporządzić sprawozdanie.

Wspaniale poradzili sobie z tym zadaniem uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Dłużcu – Filip Dachowski i Dawid Dygas. Ich praca została zauważona, a autorzy znaleźli się w gronie laureatów. Nagrali oni audycję radiową, a ich bohater to – Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Wojska Polskiego, dowódca 5. Brygady Wileńskiej AK, jeden z najwybitniejszych dowódców partyzanckich polskiego podziemia niepodległościowego. Nasi posłowie w dniach 31.05 – 01.06 2022 r. wzięli udział w wycieczce do Warszawy, a tam w Dzień Dziecka uczestniczyli w XXVIII sesji Sejmu Dzieci Młodzieży.

Zebranych na Wiejskiej przywitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a w sesji uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu RP, rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska oraz zastępcy szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek i Dariusz Salamończyk, prezes IPN dr Karol Nawrocki.

To właśnie tam, nasi uczniowie mieli okazję spotkać się, a nawet porozmawiać ze znanymi politykami. Wśród atrakcji był także spacer po mieście i Łazienkach Królewskich.

Filip to uczeń, który interesuje się historią od dawna i ma bardzo bogatą i rozległą wiedzę, a także prowadzi kanał na serwisie internetowym youtube (cijak historycznie). Dawid brał udział w projekcie historycznym „Póki nie jest za późno”, na którego wyniki nadal czekamy.

Naszym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości.

 

Opiekun merytoryczny

Renata Opiłka

Czytany 490 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 lipiec 2022 07:49