Reklama

wtorek, 12 kwiecień 2022 07:36

Zajęcia języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||||| |||||

 

Wdzięczność i zaangażowanie dostateczną motywacją

Pierwszego kwietnia OK Szkoła Języków Obcych z Wolbromia rozpoczęła zajęcia z języka polskiego dla Ukraińców. Ponieważ zainteresowanie tego typu kształceniem jest bardzo duże, organizatorzy chcą prowadzić podobne lekcje dla dzieci oraz grup w Łobzowie i Jeżówce. Aby ich plany mogły się ziścić, potrzebne jest wsparcie ludzi dobrej woli.

W pierwszych zajęciach wzięło udział 13 osób – 10 dorosłych i 3 dzieci. To grupa pilna i zaangażowana, o czym świadczy chociażby fakt, że uczestnicy przyszli na zajęcia już 40 minut przed ich rozpoczęciem. Nauczycielką jest Karolina Sypień z Zarzecza. Skończyła rosjoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, zna rosyjski, a ukraiński rozumie. To bardzo otwarta i konkretna osoba, która godzi prowadzenie własnej działalności z wychowaniem dwójki dzieci, a teraz podjęła jeszcze wolontaryjnie nauczanie Ukraińców w Olkuszu, Wolbromiu i Łobzowie. Ma wielu przyjaciół z Ukrainy i w ten sposób chce dać coś od siebie – wesprzeć ich w tej trudnej sytuacji.

tydzień później sale pełne

Tydzień później w lekcji uczestniczyło już 29 osób (18 dorosłych i 11 dzieci), więc obydwie sale przy ulicy Krakowskiej były pełne. Rozpoczęto również naukę języka polskiego dla dzieci w wieku 5-10 lat. Grupa liczyła 11 osób. Dzieci, z początku troszkę speszone i nieśmiałe, w trakcie zajęć stawały się coraz bardziej zaangażowane. Jest więc nadzieja, że na kolejnych spotkaniach będą czuły się już zupełnie dobrze.

Ponieważ jednak w grupie dorosłych zrobiło się ciasno, trzeba było podzielić ją na dwie. Na godz. 18:00 przychodzą więc dorośli z dziećmi i lekcje prowadzone są dla nich równolegle, a o godz. 19:00 lekcja kierowana będzie tylko dla dorosłych. Organizatorom zależy, by warunki były jak najbardziej komfortowe.

uczą także w Łobzowie

11 kwietnia ruszyły zajęcia w Łobzowie. Odbywają się w poniedziałki o 8:30. Tam chętnych do nauki jest 7 pań i dwoje dzieci. Jak informuje nas Magdalena Nowak – z Jeżówką sprawa jest już dogadana, ale niestety nauczycielka, która miała dojeżdżać z Jaroszowca, ostatecznie odmówiła. Panie w Jeżówce nie są w stanie uczestniczyć w lekcji rano, kiedy mogłaby ją prowadzić Karolina, więc poszukiwania chętnej osoby do nauczania trwają. Jeżeli ktoś zna ukraiński lub rosyjski i ma doświadczenie w nauczaniu, to zaprasza do współpracy.

wydatki rosną

W międzyczasie zgłaszają się kolejne osoby chcące uczyć się języka polskiego, zatem zainteresowanie nie słabnie. Obecnie to już 4 pełne grupy, więc i wydatki związane z ich prowadzeniem rosną. Pomysłodawcy myślą o założeniu zbiórki na portalu crowdfundingowym, ale – jak zapewniają – są gotowi działać nawet bez wsparcia. Wdzięczność i zaangażowanie Ukraińców jest dla nich dostateczną motywacją.

Każdy może jednak wesprzeć lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy dowolną wpłatą na konto: 51 1050 1618 1000 0097 4380 1749 (ING), z dopiskiem: POMAGAM UKRAINIE. 100% uzyskanych w ten sposób środków przeznaczonych zostanie na wynagrodzenie oraz pokrycie kosztów dojazdu dla nauczycieli oraz zakup materiałów.

Najbliższe zajęcia zaplanowano na wtorek po świętach w Łobzowie o 8:30; zajęcia w Wolbromiu dopiero w piątek po świętach.

Czytany 572 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 kwiecień 2022 07:41