Reklama

piątek, 08 kwiecień 2022 08:51

PLK ogłasza przetargi na budowę nowych przystanków w Wolbromiu i Zatorze Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

 

PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują nowy przystanek w Wolbromiu, w okolicach skrzyżowania na ulicy Skalskiej. W Zatorze nowy przystanek powstanie w pobliżu parku rozrywki. PLK ogłosiły przetargi na inwestycje w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Rozpoczęcie prac planowane jest w połowie 2022 roku, a ich zakończenie na koniec 2023 roku.

 

przystanek w Wolbromiu

W Wolbromiu nowy przystanek przewidziano w rejonie centrum handlowego, w pobliżu skrzyżowania ul. Skalskiej z ul. Olkuską i 1 Maja. Dwa jednokrawędziowe perony znajdą się więc w bardziej dogodnym miejscu dla mieszkańców. Podobnie jak w Zatorze, przystanek będzie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie i oświetlenie. Istotnym udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się będzie przejście podziemne z windami.

O tych planach tych informowaliśmy Czytelników w maju 2020 roku. Zdaniem pomysłodawców, nowy przystanek ułatwi dostęp do komunikacji publicznej osobom z centrum miasta, młodzieży Zespołu Szkół, a także podróżnym dojeżdżającym od strony Trzyciąża, dla których położenie wolbromskiego dworca nie jest dogodne. Z kolei mieszkańcom okolicznych sołectw, jak chociażby Zarzecza, Chrząstowic czy Jeżówki, dodatkowy przystanek ułatwi dotarcie do przychodni zdrowia, Urzędu Miasta i Gminy oraz innych ważnych obiektów.

Jak argumentują – w obecnych czasach ludzie wybierają kolej wtedy, gdy mogą łatwo i szybko dotrzeć do przystanku. Gdy jest on oddalony od centrum, jak to ma miejsce w Wolbromiu, wybierają inne środki transportu. A przecież wiadomo, że zarówno ze względu na koszty, jak i ekologię, komunikacja zbiorowa jest korzystniejsza.

Za koncepcją budowy nowego przystanku przemawia także uruchomienie połączenia kolejowego do Krakowa, przez Jaworzno-Szczakową. Obecnie pociągi rozpoczynają swój bieg w Olkuszu, ale ponoć ma się to zmienić i będą wyruszać z Wolbromia. Planowany przystanek stanie się więc lokalnym centrum komunikacji pasażerskiej. Dotychczasowy dworzec oczywiście nadal pełnić będzie swoją rolę, choć przede wszystkim dla pociągów dalekobieżnych (które mają wrócić na tę trasę) oraz dla osób pracujących w zakładach byłego Stomilu. Dla pozostałych podróżnych wygodniejsze będzie wsiadanie i wysiadanie przy ul. Krakowskiej. Jak zapewnia Piotr Gamrot – wielki orędownik tego przedsięwzięcia – nie ma to spowodować paraliżu komunikacyjnego na skrzyżowaniu i dłuższego zamknięcia obydwu przejazdów kolejowych.

Początek dwóch dwustumetrowych peronów zlokalizowany będzie ok. 10 metrów od przejazdu (w stronę Olkusza), a ich koniec ok. 100 ma za wjazdem do „Biedronki”. W drugim etapie wykonane zostaną parkingi między torami a ulicą Olkuską.

Z ekspertyz PKP i Ministerstwa Infrastruktury wynika, że inwestycja ma uzasadnienie. Nie powinna także spowodować zbytniego wydłużenia czasu podróży. Na odcinku od wolbromskiego dworca do przejazdu i tak pociągi nie rozwijały dużej prędkości, a na całej trasie Tunel – Sosnowiec to tylko jeden nowy przystanek, więc krótki postój nie będzie mieć na to większego wpływu.

 

przystanek w Zatorze

W Zatorze nowy przystanek kolejowy będzie w pobliżu Energylandii – największego parku rozrywki w Polsce. Nowy obiekt umożliwi dogodny dojazd pociągiem do lokalnej atrakcji. Dodatkowy przystanek zwiększy również możliwości podróży pociągiem do Krakowa, czy Katowic. Dwa perony będą usytuowane w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego. Komunikację na perony ułatwią dojścia, przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W planie jest również modernizacja istniejącego przejazdu kolejowo-drogowego.

Czytany 877 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 kwiecień 2022 08:53