Reklama

sobota, 02 kwiecień 2022 12:15

Na świecie liczy się przede wszystkim jakość Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|||||| ||||||

 

Jedną z pierwszych firm, która rozpoczęła działalność w Strefie Aktywności Gospodarczej przy ulicy Miechowskiej w Wolbromiu, jest F.H.P.U. EWMET. Wytwarza wyroby z gumowych granulatów i dzięki tej produkcji zużyte opony nie zalegają na składowiskach lub co gorsza po przydrożnych rowach, tylko zamieniane są m.in. na elastyczne maty wykorzystywane w siłowniach, klubach fitness, placach zabaw, czy fermach hodowlanych. Produkty z Wolbromia trafiają do odbiorców w całej Europie, obu Amerykach i Azji, pozytywnie wpływając na środowisko naturalne.

Firma EWMET działa na naszym rynku od wielu już lat. Rozpoczynała działalność jako sortowania surowców wtórnych w opuszczonych halach na Wierzchowisku, potem uruchomiła zakład w Szycach (gmina Pilica), a w zeszłym roku wybudowała halę produkcyjną w Specjalnej Strefie Gospodarczej przy ulicy Miechowskiej.

Na prawie hektarowej działce powstał obiekt o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, nie licząc pomieszczeń biurowych i socjalnych. A w planie jest budowa drugiego obiektu, który pozwoli powiększyć powierzchnię produkcyjną i magazynową rozwijającego się zakładu.

EWMET od lat doskonali wytwarzanie wyrobów gumowych z granulatów SBR pochodzących z recyklingu oraz granulatów EPDM z pierwotnej produkcji w połączeniu z wysokogatunkowym lepiszczem poliuretanowym. W swej ponad dwudziestoletniej historii uczestniczył z powodzeniem w rządowych programach. Pierwszym był „Orlik 2012”, podczas którego firma dostarczała granulat gumowy służący do zasypywania sztucznej trawy na boiskach sportowych przy szkołach. Drugim „Radosna Szkoła”, gdzie EWMET odpowiedzialny był za szeroki asortyment elastycznych nawierzchni na place zabaw. Tego typu produkcja jest prowadzona nadal, ale w międzyczasie oferta firmy powiększyła się m.in. o wyroby stosowane w branży budownictwa sportowego oraz jego wyposażenia (podłogi w siłowniach, klubach fitness, talerze treningowe), branży hodowlanej, wibroizolacji, budownictwie ogólnym.

Firma posiada nowoczesny park maszynowy, a niektóre urządzenia były konstruowane specjalnie na jej zamówienie, również według pomysłu i projektu właściciela – Zbigniewa Zaręby. To, w połączeniu z wysokim reżimem produkcji, stawia wolbromski zakład w gronie najlepszych nie tylko w Polsce, gdzie niemal nie posiada konkurencji, ale także w Europie. Nie dziwi więc fakt, że zdecydowana większość produkcji trafia na eksport.

Warto podkreślić, że stosowanie granulatu gumowego, w połączeniu z wysokiej jakości żywicami poliuretanowymi, pozwala ponownie wykorzystać zużyte opony, których składowanie i recykling jest niezwykle kosztowny. W konsekwencji poprawia to jakość naszego środowiska naturalnego i przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów.

Obecnie firma wykorzystuje obydwa obiekty: zarówno stary w Szycach, jak i nowy, w Wolbromiu. W starym zakładzie prowadzone jest czyszczenie i sortowanie granulatów, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i unikalnych maszyn zaprojektowanych specjalnie w tym celu. Efektem tych zabiegów jest półprodukt trafiający do dalszego przetwarzania, co dzieje się już w nowym zakładzie przy ul. Miechowskiej w Wolbromiu.

Jak podkreśla Zbigniew Zaręba – na pierwszym miejscu jest jakość wyrobów, gdyż to się liczy na rynkach światowych w pierwszej kolejności. Stąd coraz doskonalsze maszyny, dopracowane technologie i dyscyplina wszystkich procesów. Obecnie firma zatrudnia około 30-35 osób, w większości przy produkcji, która – z racji dużej ilości zamówień – prowadzona jest na trzy zmiany.

Wydaje się więc, że przyszłość firmy rysuje optymistycznie. O ile oczywiście światowe zawirowania i związane z nimi problemy, nie doprowadzą do zerwania międzynarodowych powiązań.

(fot. lotnicze: NAGRAMYTO)

Czytany 1084 razy Ostatnio zmieniany sobota, 02 kwiecień 2022 12:21