Wydrukuj tę stronę
czwartek, 05 sierpień 2021 21:16

Medal „Pro Patria” dla Stanisława Osmendy Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|||| ||||

 

W latach 1918-20 w Wolbromiu odtwarzały się pododdziały elitarnego 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. 3 szwadron stacjonował w Fabryce Wyrobów Gumowych Petera Westena, a sztab kwaterował w dworku Lucyny i Bogumiła Nowakowskich. W tym roku obchodzimy bardzo ważną dla Pułku rocznicę. 100 lat temu marszałek Józef Piłsudski udekorował sztandar 1 Pułku Ułanów Krechowieckich Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w miejscu kwaterowania Pułku w okresie międzywojennym – Augustowie. Głównym organizatorem obchodów był starosta Powiatu Augustowskiego Jarosław Szlaszyński, autor wielu znaczących książek i publikacji na temat Krechowiaków. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy na budynku dawnych koszar zebrani prowadzeni przez orkiestrę wojskową udali się do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej mieszczącego się w dawnym budynku kościoła garnizonowego. W homilii prowadzący nabożeństwo ksiądz nawiązał do słów Melchiora Wańkowicza: „Wychuchany i wyniańczony przez pierwszego swego dowódcę, śp. Pułkownika Mościckiego. Zasłuchany, zapatrzony w prawzory polskiego ułana, świetny, wymuskany Pułk, górnie noszący tradycje ułańskie zarówno w polu, jak i w salonie, zarówno w rewii, jak w walce”.

Po mszy Jarosław Szlaszyński przypomniał historię Pułku po czym nastąpiła ceremonia wręczania odznaczeń, nagród i wyróżnień. W gronie odznaczonych znalazł się mieszkaniec naszego miasta Stanisław Osmenda, którego odznaczono medalem „Pro Patria”. Pan Stanisław uważa, że to odznaczenie jest jednocześnie wyróżnieniem szeregu osób i instytucji z którymi współpracował realizując rozmaite projekty popularyzujące pamięć Ułanów Krechowieckich w Wolbromiu. Żeby kogoś nie pominąć wymienił jedynie instytucje takie jak: Dom Kultury – który zorganizował wystawy i prelekcje, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przyjazna Gmina Wolbrom” – które wydaje okolicznościowe pocztówki nawiązujące do 1 Pułku Ułanów Krechowieckich oraz redakcję Wieści Wolbromskich – która opublikowała szeregu artykułów popularyzujących obecność Krechowiaków w Wolbromiu.
Organizatorzy obchodów pamiętali o licznie odwiedzających Augustów turystach. Na placu przykościelnym można było poznać tajniki różnorodnego sprzętu wojskowego. Niewątpliwie największe wrażenie robiła samobieżna haubica 155 mm KRAB. Były też ROSOMAKI, czołg PT 91, wyrzutnia rakietowa LANGUSTA oraz poczciwy BRDM z zainstalowaną wyrzutnią pocisków przeciwpancernych PPK „MALUTKA”. Transportery BRDM-2 odegrały kluczową rolę w największej bitwie Wojska Polskiego po II wojnie światowej jaka miała miejsce w Karbali w ramach misji w Iraku. Nie zabrakło historycznego uzbrojenia stosowanego na przestrzeni lat walki o niepodległą Polskę. Licznie zgromadzone grupy rekonstrukcji historycznych chętnie służyły szczegółowymi informacjami. Na koniec nastąpiło oficjalne otwarcie Izby Pamięci 1 Pułku umieszczonej w wieży kościoła. Żołnierski obiad zakończył uroczystość.

Czytany 338 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 marzec 2022 18:05

Artykuły powiązane