piątek, 03 kwiecień 2020 19:24

Stacja kolejowa w Wolbromiu po remoncie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

Większy komfort i bezpieczeństwo

Kończy się remont stacji PKP w Wolbromiu. Czynne są już wszystkie tory i dwa perony. Do wykonania zostały jeszcze tylko windy, które ułatwią podróżnym pokonanie schodów przejścia podziemnego oraz prace porządkowe. Szkoda tylko, że od lat nieczynny jest zabytkowy budynek dworca, w którym mieściła się poczekalnia...

Tak gruntownego remontu wolbromska stacja kolejowa nie przechodziła od kilkudziesięciu lat. Miejsce nadgryzionej zębem czasu naziemnej kładki nad torami zajęło typowe, bardziej bezpieczne przejście podziemne. Nowe, wygodne perony, wiaty z miejscami do siedzenia oraz estetyczne tablice informacyjne cieszą oko. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przygotowano system oznakowania dotykowego, pasy ostrzegawcze i ścieżki naprowadzające. Bezpieczny dostęp do pociągów zapewnia pasażerom wybudowane przejście pod torami. W kwietniu będą uruchomione windy, które dodatkowo ułatwią obsługę wszystkim podróżnym.

Wszystko to efekt, wartych 158 mln zł, inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na małopolskim odcinku trasy Tunel – Sosnowiec. Dzięki pracom PLK podwyższono komfort obsługi także na przystankach: Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice.

W marcu zakończono główne prace na małopolskim odcinku Tunel – Charsznica – Wolbrom – Jaroszowiec. Trasa jest przygotowana do sprawniejszego i bezpieczniejszego ruchu pociągów w obu kierunkach. W ramach inwestycji wymieniono bowiem tory wraz z siecią trakcyjną na długości 20 km, naprawiono mosty oraz 7 przejazdów kolejowo-drogowych w Wolbromiu, Zarzeczu, Chrząstowicach, Kalisiu. Dzięki temu z 40 do 120 km/h zwiększono prędkość pociągów między Charsznicą, a Jaroszowcem, a czas przejazdu pociągów w relacjach Sędziszów – Katowice skrócił się o ponad kwadrans – z ok. 50 do ok. 35 min. Bardzo ważnym efektem prac jest wyższy poziom obsługi podróżnych i lepsza dostępność do kolei na przystankach: Gajówka, Jeżówka, Zarzecze, Chrząstowice i na stacji Wolbrom.

 

Czytany 360 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 24 maj 2020 20:24