Reklama

niedziela, 20 październik 2019 20:13

Nowe laboratorium medyczne w WOL-MED-dzie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

Kosmiczny sprzęt!

Od kilku tygodni w wolbromskim WOL-MED-dzie działają nowe urządzenia diagnostyczne, które znacznie poprawiają jakość usług medycznych oferowanych przez tę placówkę.

Prezentacji zakupionego sprzętu dokonywali lekarze jak i pracownicy WOL-MED, którzy na co dzień wykonują badania. -„Dokładnie taki sam analizator pracuje w Polsko-Amerykańskim Instytucie Pediatrii w szpitalu w Prokocimiu” – zachwalał analizator Cobas e411 prof. Bogadan Mazur ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który pełni merytoryczny nadzór nad naszym laboratorium.
Urządzenie już teraz służy do oznaczania m.in. hormonów i markerów nowotworowych. W przyszłości pozwoli na rozszerzenie możliwości diagnostycznych WOL-MEDu o wiele innych parametrów. Mgr Kamil Nowak, diagnosta laboratoryjny, zaprezentował również analizator Cobas Integra 400 plus wykonujący najpopularniejsze badania biochemiczne, np. profil lipidów, parametry wątrobowe, nerkowe itd. Analizator Yumizen H500 to kolejne pokazane w sobotę urządzenie pozwalające diagnostom laboratoryjnie walidować wyniki morfologii krwi, co jest wyjątkowo ważnym badaniem, zarówno dla maleńkich dzieci jaki dorosłych. Z kolei kompaktowy półautomatyczny analizator Yumizen G400, który wykonuje parametry krzepnięcia, jest dedykowany m.in. dla pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe i tych, którzy planowani są do zabiegów chirurgicznych. Ostatnim omówionym urządzeniem był półautomatyczny analizator parametrów moczu BM URI 500.

To jednak nie był koniec prezentacji najnowszych technologii medycznych. Dyrektor Lidia Gądek przedstawiła ultrasonograf Hitachi Arietta V60, na którym można wykonywać szereg badań – od USG przezciemiączkowego, przez przepływy, tarczycę, echo serca, jamę brzuszną, po badania wykonywane per rectum. Co szczególnie ważne, aparat już teraz pracuje prawie na okrągło przez 6 dni w tygodniu. Po jego zakupie ilość prowadzonych przez WOL-MED badań wzrosła o około 40%, a ich dokładność kilkukrotnie.
Najnowszą technologię zaprezentowała insp. ochrony radiologicznej Agnieszka Kita, omawiając nowy detektor RTG CANON CXDI-701C. Kosmiczne możliwości detektora objawiają się w jego rozdzielczości, która pozwala wykonywać znacznie bardziej precyzyjne badania przy zastosowaniu dużo niższej dawki promieniowania, dzięki czemu pacjenci otrzymują lepszą diagnozę. Zdjęcie uzyskiwane jest już po 2 sekundach, a podgląd na nowoczesnych monitorach BARCO już po 7 sekundach, co umożliwia szczegółową analizę wykonanych zdjęć. -„Tak wysoka rozdzielczość jest rzadko spotykana w obecnie funkcjonujących pracowniach RTG” – podkreślała inspektor.
Ostatnim zaprezentowanym nowym nabytkiem WOL-MEDu jest kolonoskop Olympus CF-H170L, dzięki któremu w Wolbromiu wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ kolonoskopowe badania w wysokiej jakości. W trakcie badania lekarz wykonuje również wszystkie możliwe drobne zabiegi, jak np. pobieranie wycinków, usuwanie polipów itd.
-„Są to urządzenia z najwyższej półki. Obecnie nie różnimy się w niczym w diagnozie od dużych szpitali klinicznych i renomowanych pracowni prywatnych w dużych ośrodkach. Sam sprzęt nie wystarczy, dlatego cały czas prowadzimy samokształcenie podyplomowe – zarówno u lekarzy, pielęgniarek, techników, diagnostów laboratoryjnych jak i u reszty personelu. Zdrowie najwyższą wartością – to nasza misja, którą się posługujemy” – podsumowała prezentację dyrektor Miejsko - Gminnego Centrum Medycznego WOL-MED, lek. med. Lidia Gądek.


Czytany 802 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 16:06