Reklama

wtorek, 11 październik 2022 11:49

Olkuszanin stracił 18 tys. zł metodą „na fundusze inwestycyjne” Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

 

Pod koniec ubiegłego tygodnia w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu przyjęto zawiadomienie o oszustwie na szkodę 56-letniego olkuszanina. Mężczyzna padł ofiarą przestępstwa i stracił ponad 18 tys. złotych.

Do oszustwa miało dojść w maju tego roku. Według mężczyzny, na jednym z portali społecznościowych pojawiła się oferta sprzedaży „funduszy Orlen”. Zainteresowany reklamą 56-latek założył konto na aplikacji, gdzie podał swój numer telefonu i e-mail. Po jakimś czasie skontaktował się z nim mężczyzna o charakterystycznym wschodnim akcencie, który przedstawił się jako pracownik firmy inwestycyjnej. Konsultant instruował swojego rozmówcę w jaki sposób należy postępować. Poprosił m.in. o zainstalowanie na komputerze programu „Any Desk” (służącego do przejęcia kontroli nad komputerem rozmówcy) i polecił zalogować się pokrzywdzonemu na swoje konto bankowe, wpisać jego numer, który podał i dane adresata przelewu oraz dołączyć je do „odbiorców zaufanych”.

Nieświadomy oszustwa 56-latek wpłacił na podane konto 950 zł w celach inwestycyjnych. Pod koniec września otrzymał telefon z informacją o przyznanym bonusie w wysokości 650 dolarów. Pieniądze miały trafić na konto dopiero po zalogowaniu przez klienta na rachunek bankowy. Pomimo zalogowania pieniędzy jednak nie było. Mężczyzna zorientował się, że coś jest nie w porządku i zakończył rozmowę. Kiedy 4 października na wspólne konto zalogowała się jego żona, okazało się, że została zerwana lokata oszczędnościowa, a pieniądze przelane na „konto zaufane”. Tym sposobem mężczyzna stracił ponad 18 tys. zł. Zgłaszający zrozumiał, że został oszukany i zadzwonił do banku, aby zablokować swoje rachunki. O sytuacji powiadomił również policję.

Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne, dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ostrożność w dysponowaniu swoimi oszczędnościami.

- nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;

- nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;

- nie instaluj dodatkowego oprogramowania, np. aplikacji AnyDesk, na urządzeniach z których logujesz się do bankowości elektronicznej;

- nie wpisuje nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;

- jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi - nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;

- zwracaj uwagę na fałszywe aplikacje i strony firm namawiające do inwestowania;

- jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji;

- nie daj się skusić atrakcyjna ofertą szybkiego zysku;

- nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji.

Pamiętaj, że oszuści w swoich ogłoszeniach wykorzystują bezprawnie nazwę, znaki firmowe i wizerunki przedstawicieli firmy oraz wielu instytucji państwowych.

Przypominamy również, że w związku z pojawiającymi się w sieci fałszywymi ogłoszeniami zachęcającymi do inwestowania w projekty PKN ORLEN, koncern uruchomił kampanię informacyjną ostrzegającą przed tego typu oszustwami. Kampania informacyjna ma na celu ostrzeżenie przed tego typu praktykami i promowanie wiedzy dotyczącej bezpiecznych form inwestowania. Wszelkie informacje na temat kampanii znajdują się na stronie:

https://www.politykabezpieczenstwa.pl/pl/a/falszywe-reklamy-orlenu-w-google

 

Czytany 601 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 październik 2022 11:56