Reklama

czwartek, 09 marzec 2023 21:13

Fundusze na renowację Pomnika z Orłem Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

 

Wniosek o dotację na renowację miechowskiego Pomnika z Orłem otrzymał akceptację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeden z najważniejszych symboli naszego miasta odzyska tym samym dawny, zanikły przez lata blask.

Burmistrz Gminy i Miasta Miechowa Dariusz Marczewski poinformował za pomocą swojego profilu na Facebooku, iż w tym roku udało się uzyskać akceptację wniosku, którego celem było uzyskanie funduszy na renowację Pomnika z Orłem. Gmina otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnianie w kraju”, które wyniesie 60.756,36 zł. To bardzo dobra informacja, gdyż Pomnik z Orłem – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Miechowa, przy którym odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe – wymaga gruntownej renowacji, która przywróciłaby mu dawny blask.
Pomnik ten nieprzypadkowo znajduje się w centrum Miechowa. Po Bitwie Miechowskiej 17 lutego 1863 roku właśnie tutaj Rosjanie wrzucili ciała zabitych powstańców do znajdującej się wówczas w tym miejscu studni. Miejsce to oraz tragiczne wydarzenia z nim związane udało się upamiętnić dopiero w czasie I wojny światowej, gdy zaborcy rosyjscy zostali wyparci z terenów Miechowa przez Austriaków. Uroczyste odsłonięcie Pomnika z Orłem miało miejsce 18 sierpnia 1916 roku. W setną rocznicę tego wydarzenia Włodzimierz Barczyński przybliżył nieco historię powstania pomnika: - Miechowscy patrioci, wykorzystując przychylne nastawienie komendanta Franciszka Preveaux, uzyskali jego zgodę na ustawienie na zasypanej studni – miejscu męczeństwa i spoczynku powstańców 1863 roku – obelisku. Autorem projektu był nauczyciel Wacław Niezabitowski. Kolejnym interesującym epizodem w historii Pomnika z Orłem był rok 1963. Wtedy to nastąpiła przebudowa miechowskiego rynku, a sam pomnik (błędnie uznany wówczas za austriacki) został przeniesiony do parku miejskiego. Na powrót do centrum naszego miasta monument musiał poczekać 17 lat. Wtedy również (w roku 1980) Pomnik z Orłem przeszedł swoją ostatnią renowację. Przez niemal 43 lata jego stan uległ jednak naturalnemu pogorszeniu, co ma szansę zmienić się dzięki trosce oraz wspomnianym wcześniej działaniom przedstawicieli Gminy i Miasta Miechów.

Czytany 380 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 marzec 2023 21:18