Reklama

czwartek, 16 wrzesień 2021 20:17

Świętowaliśmy 41. rocznicę powstania NSZZ Solidarność w Delegaturze Miechów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

 

W dniu 29 sierpnia 2021 r., w piątą rocznicę odsłonięcia w Swojczanach pomnika Biuletynu Małopolskiej Solidarności, świętowaliśmy 41. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Delegaturze Miechów. Obchody rozpoczęła msza święta za Ojczyznę w kościele pod wezwaniem Świętego Idziego w Tczycy, odprawiona przez księdza proboszcza Marka Lutego.

We mszy uczestniczyły osoby związane z drukowaniem w stanie wojennym prasy podziemnej: Romana Niewczas, Leszek Dulba, Jerzy Zdrada i Zbigniew Szydło z rodzinami oraz związkowcy NSZZ „Solidarność” z Ziemi Miechowskiej. Następnie spotkaliśmy się pod pomnikiem Biuletynu Małopolskiej Solidarności przy domu państwa Zofii i Mieczysława Sudelskich w Swojczanach. Złożyliśmy wiązankę kwiatów, zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się za osoby, które odeszły w latach 2020 i 2021 – Wiesława Romanowskiego i Jacka Radło – pracujących w podziemnej drukarni w Swojczanach i Wojciecha Grzeszka – przewodniczącego Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, który zadbał o upamiętnienie podziemnej drukarni w Swojczanach. Przy tej okazji Leszek Dulba i Jerzy Zdrada otrzymali książkę „Niedokończona historia” mojego autorstwa, przedstawiającą historię Solidarności na Ziemi Miechowskiej, w tym historię podziemnej drukarni w Swojczanach.

Żadna z grup: redaktorów, drukarzy i kolporterów w tamtym czasie nie znała się nawzajem. Wpadka jednego z nich nie groziła aresztowaniem innych, po prostu nie wiedzieli o sobie. Koordynatorem druku był Leszek Dulba.

Najważniejsza konstatacja wszystkich zebranych pod Pomnikiem „Bibuły” – tak w latach 80-tych XX wieku nazywano druki podziemne – to: nie daliśmy się złapać. Wspominano między innymi historię druku pierwszego Biuletynu w Swojczanach, gdy nie zasłonięto okna w pomieszczeniu w którym pracowano – druk odbywał się nocą – i nazajutrz sąsiad zapytał: „Czemu w nocy u Was świeciło się światło?”. Przy druku następnych Biuletynów tego błędu już nie popełniono. Organizatorami druku byli Bogdan Niewczas i Leszek Dulba – naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Organizatorem tegorocznych obchodów było Biuro Oddziału Nr 3 NSZZ Solidarność w Miechowie.

Czesław Gamrat

Na zdjęciu od lewej: Leszek Dulba, Jerzy Zdrada, Mieczysław Sudelski, Czesław Gamrat, Romana Maziej-Niewczas.

Czytany 2646 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 marzec 2022 18:04