Reklama

sobota, 30 listopad 2019 14:16

Dzień Patrona, ślubowanie i obchody Roku Moniuszkowskiego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Ogińskiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|| ||

Ważna dla lokalnej społeczności

Dzień Patrona w miechowskiej szkole muzycznej organizowany jest od 2016 roku. Uroczystość ta odbywa się razem ze ślubowaniem uczniów rozpoczynających swą przygodę z muzyką. Tym razem świętowano też dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

10 października dyrektor Anna Macheta pasowała pierwszoklasistów wielkim kluczem wiolinowym. Od tej chwili stali się oni pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej, która składa się z kadry pedagogicznej, pracowników obsługi, rodziców i opiekunów, a także szerokiego grona przyjaciół tej ważnej dla lokalnej społeczności placówki. Soliści, a także szkolna orkiestra symfoniczna, często stanowią oprawę muzyczną wielu odbywających się w Miechowie i okolicy uroczystości, a organizowane w szkołach i przedszkolach koncerty są zawsze szczególną atrakcją. Podobnie jak występy, które uczniowie dają w sali widowiskowej domu kultury, że warto wspomnieć chociażby – mający już swoją tradycję – Miechowski Festiwal Młodych Muzyków.

Wszystko to pomaga promować szkołę wśród mieszkańców powiatu a w szczególności gminy Miechów i zapewne przyczynia się do sporego zainteresowania działalnością szkoły w środowisku. Warto podkreślić, że co roku liczba chętnych do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej nie maleje, a wręcz rośnie. Daje to liczbę ok. 170-180 młodych, zdolnych dzieci, które systematycznie doskonalą swój warsztat muzyczny i poznają tajniki muzyki w budynku na rogu Rynku.

Bo o tym, że muzyka pozytywnie wpływa na rozwój osobowości dziecka, na jego wrażliwość, że uczy systematyczności, obowiązkowości i koncentracji, ułatwia przyswajanie nowej wiedzy, a gra na instrumencie muzycznym zwiększa poczucie własnej wartości, kształtuje pamięć i zaspokaja potrzebę ekspresji, nie trzeba przekonywać ani nauczycieli, ani rodziców uczęszczających do niej uczniów. Warto starać się, by wiedza ta docierała też do jak najszerszych kręgów społecznych, przyczyniając się do powiększania grona osób wykształconych muzycznie lub przynajmniej muzykujących dla własnej przyjemności.

Czytany 870 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 15:57