Reklama

poniedziałek, 27 marzec 2023 07:29

Zdecydowane reakcje świadków nierozważnego zachowania kierowców Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

 

Dużą odpowiedzialnością wykazali się postronni uczestnicy ruchu drogowego, którzy uniemożliwili dalszą jazdę dwóm nietrzeźwym kierowcom w powiecie miechowskim. Mężczyźni zabrali kluczyki kierującym Iveco oraz BMW i powiadomili policję. Nieodpowiedzialni kierowcy mieli ponad 2 i blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

 

Do pierwszego obywatelskiego zatrzymania doszło w poniedziałek 20 marca na drodze S7 w miejscowości Szczepanowice. Mieszkaniec powiatu proszowickiego zauważył, że poruszający się przed nim kierowca samochodu marki Iveco, jedzie całą szerokością jezdni. Przypuszczając, że jest nietrzeźwy, wyprzedził go, zajechał mu drogę i zmusił do zatrzymania. Następnie podbiegł do kierowcy, od którego wyczuwalna była silna woń alkoholu. Bez chwili wahania wyciągnął ze stacyjki kluczyki, udaremniając mu dalszą jazdę. Jednocześnie telefonicznie powiadomił o zdarzeniu policję. Dyżurny z komendy w Miechowie skierował na miejsce patrol. Funkcjonariusze poddali 39-letniego kierującego badaniu na zawartość alkoholu, które wykazało blisko 3 promile.

Drugie obywatelskie zatrzymanie miało miejsce w środę 22 marca na drodze krajowej K7 w miejscowości Wielki Dół. Około godz. 3:30 dyżurny miechowskiej policji otrzymał informację, że dwaj kierowcy samochodów ciężarowych, poprzez zajechanie drogi, skutecznie zablokowali BMW i odbierając kluczyki udaremnili kierującemu nim mężczyźnie dalszą jazdę. Funkcjonariusze po dotarciu na miejsce przebadali na trzeźwość 33-letniego obywatela Ukrainy i okazało się, że kierował samochodem mając organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji nie doszło do tragedii. Po wytrzeźwieniu obydwu kierowcom przedstawiono zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości; stracili prawo jazdy. Wkrótce za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Obydwa przykłady zasługują na uznanie i są dowodem na to, że wszyscy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo. Nie bójmy się reagować widząc nietrzeźwego za kierownicą. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Należy jednak zachować dużą ostrożność przy obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy. Jeśli jego pojazd jest w ruchu, może to zagrozić życiu, zdrowiu świadków. Najlepiej podejść do kierowcy, gdy ten się zatrzyma i spróbować wyjąc mu kluczyki ze stacyjki.

(na podst.: KPP w Miechowie)

Czytany 2052 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 marzec 2023 07:34