Reklama

poniedziałek, 22 listopad 2021 12:07

Premier Mateusz Morawiecki i minister Andrzej Adamczyk z wizytą w powiecie miechowskim Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||||||||| |||||||||

 

Strefa gospodarcza – park technologiczny w gminie Książ Wielki, postępy przy budowie trasy S7 na odcinku Moczydło – Miechów i spotkanie z lokalnymi samorządowcami były przedmiotem wizyty premiera RP Mateusza Morawieckiego, który w czwartek 18 listopada, po raz pierwszy odwiedził osobiście powiat miechowski. Towarzyszył mu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przy węźle S7 w gminie Książ Wielki, przy którym ma powstać wspomniana strefa, prezes Rady Ministrów zapoznał się z postępami prac przy realizacji samej trasy jak i parku technologicznego. - To wspaniała klamra, spinająca Polskę od morza, po Tatry, od Gdańska do Rabki, docelowo najdłuższa droga ekspresowa, przekraczająca nieco ponad 700 km. Dla rozwoju państwa, dla rozwoju gmin i powiatów leżących wzdłuż drogi, to fundamentalna inwestycja – podkreślał premier Mateusz Morawiecki, wspominając przy tym rodzący się park technologiczny na gruntach powiatu miechowskiego (104 ha), w gminie Książ Wielki. Zwracał uwagę, iż na północ od Krakowa tworzy się znakomita przestrzeń inwestycyjna. - Dzieje się tak dlatego, że w Polskim Ładzie, niczym na zasadzie kół zębatych, pewne inwestycje infrastrukturalne, tak jak ta S7, implikują kolejne – mówił. - Myślę, że w niedalekiej przyszłości park technologiczny, który tu powstanie, będzie rozsadnikiem polskiej myśli technicznej, polskiej technologi. O to właśnie chodzi w Polskim Ładzie, żeby tworzyć nowe miejsca pracy, nowe perspektywy rozwoju, przyciągać jak magnes przedsiębiorców do takich przepięknych regionów jak powiat miechowski, leżący na północ od Krakowa – podsumował.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Złożyliśmy deklarację pełnej sieci drogowej w naszym kraju. Tę deklarację i zadania, które sobie wyznaczyliśmy – realizujemy – wspomniał minister Andrzej Adamczyk. Każda z wykonywanych dróg, to – według ministra – uruchomienie drzemiącego potencjału tkwiącego w każdym regionie naszego kraju. Tak właśnie się dzieje w powiecie miechowskim, w którym powstaje strefa gospodarcza. Minister podkreślał również niebywałe zaangażowanie samorządu powiatowego w realizację odcinka S7 przez Miechowszczyznę.

Krzysztof Świerczek, przewodniczący Rady Powiatu, na specjalnej tablicy zaprezentował premierowi i ministrowi założenia koncepcji stworzenia parku technologicznego w powiecie miechowskim. W konferencji z przedstawicielami Rządu RP przy tworzonym węźle S7, wzięli udział również starosta Jacek Kobyłka, radny powiatowy Paweł Janicki i wójt Książa Wielkiego Marek Szopa.

Prosto z węzła S7 premier Mateusz Morawiecki i minister Andrzej Adamczyk udali się na spotkanie z samorządowcami powiatu miechowskiego – zarządem, Radą Powiatu oraz gospodarzami miasta i gmin, a także małopolskim wojewodami – Łukaszem Kmitą i Ryszardem Pagaczem.

- Ogromnie się cieszę, że możemy się tu spotkać i że miałem okazję z bliska zobaczyć kawałek ziemi miechowskiej. To było wspaniałe doświadczenie, także dlatego, że z tą trasą S7 przedstawione mi zostały perspektywy tej ziemi, które mogą się rozwinąć pod pewnymi warunkami. Do tych warunków leży z jednej strony rozwój infrastruktury drogowej, a z drugiej możliwość utworzenia miejsc pod ściąganie inwestorów – mówił w swoim wystąpieniu w miechowskim starostwie prezes Rady Ministrów. Zaznaczył, że dla Rządu RP nie ma tzw. samorządów naszych, waszych. - Chcemy w bardzo obiektywny sposób dotrzeć do tych miejsc w Polsce, które mogą uwolnić swój potencjał – podkreślał.

Ziemia miechowska wraz z podłączeniem jej poprzez „siódemkę” do tzw. ringu krakowskiego, według premiera, jest ziemią o niesamowitym, przeogromnym potencjale. Trafiające na biurko premiera wszelkiego rodzaju analizy wskazują, w których miejscach Polski są białe plamy i poprzez nowe połączenie komunikacyjne, energetyczne, elementy infrastruktury, można w nich będzie stworzyć znakomite perspektywy rozwoju. Cała północna Małopolska i południowe Świętokrzyskie, do takich regionów należą w ocenie premiera.

- Polska jest jedna, nie ma Polski „A” i nie ma Polski „B”, nie jest dzielona poglądami samorządów i samorządowców. Polacy zasługują na przedsięwzięcia wspierane przez polski Rząd, we wszystkich regionach naszego kraju – mówił w sali konferencyjnej starostwa minister Andrzej Adamczyk, dodając, iż rząd realizuje zadania potrzebne i oczekiwane, nie dzieląc Polski według różnych kryteriów. Minister przedstawił założenia rządowego programu budowy dróg krajowych do 2030 roku, z perspektywą 2033. Program ten doprowadzi do budowy pełnej sieci komunikacyjnej w Polsce, sieci dróg krajowych i autostradowych. Priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednak te inwestycje mają też, według ministra, drugą twarz – uruchamiają potencjał gospodarczy tkwiący w regionach takich jak powiat miechowski.

Po przedstawieniu przedstawicielom Rządu RP i samorządowcom wojewódzkim, powiatowym i gminnym filmu promocyjnego o potencjale inwestycyjnym parku technologicznego w gminie Książ Wielki, premier Mateusz Morawiecki i minister Andrzej Adamczyk dyskutowali z samorządowcami o perspektywach rozwoju powiatu i rządowych programach dedykowanych samorządom.

 

Krzysztof Capiga

rzecznik prasowy Starostwa

Czytany 520 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 listopad 2021 12:13