Reklama

piątek, 30 lipiec 2021 06:15

Wyniki egzaminów maturalnych w powiecie miechowskim Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

 

Tegoroczne egzaminy, w związku z pandemią koronawiursa i koniecznością prowadzenia zajęć w trybie zdalnym, były przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, ogłoszonych w grudniu zeszłego roku. Zdający mieli obowiązek przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Podobnie jak w roku ubiegłym, zrezygnowano z egzaminów ustnych, co większość maturzystów przyjęła z wielkim uśmiechem na ustach, podobnie jak informację o braku obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Aby zdać, należało uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych.
Matura 2021 odbyła się w dniach 4-21 maja. Według informacji podanych przez CKE przystąpiło do niej w terminie głównym 273.419 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników) a także osoby, które poprawiały maturę z lat ubiegłych. W tym roku zdało 74,5% maturzystów. Oznacza to, że sztuka ta nie udała się 25,5% przystępujących do egzaminu. Osoby, które nie zdały tylko jednego z przedmiotów obowiązkowych mają prawo do poprawki (17,7%). Zaś 7,8% zdających definitywnie oblało tegoroczny egzamin. Liczby te są porównywalne do zeszłorocznych, wtedy egzamin zdało 74% osób.

A jak było w Miechowskiem?

Udało nam się uzyskać zaledwie szczyptę danych. Wiemy już, że zdawalność matury w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie wyniosła 96,3%. Wynik znakomity, biorąc pod uwagę skalę zarówno małopolską (83,4%), jak i krajową (81%). Mowa rzecz jasna tylko o liceach ogólnokształcących. W miechowskim Zespole Szkół Nr 1 z kolei do matury przystąpiło 121 absolwentów. Maturę zdało 60%. 35-ciu absolwentów ma prawo do poprawki, w tym z: matematyki – 22, z języka polskiego – 8, a z języka obcego – 5. W szkole 13 absolwentów nie zdało matury, głównie z matematyki i języka angielskiego. Wyniki maturalne w szkole są dobre i zbliżone do wyników krajowych, które dla technikum wynoszą 64% Duża grupa absolwentów szkoły osiągnęła wysokie wyniki indywidualne z przedmiotów maturalnych co daje im dużą szansę na atrakcyjne kierunki kształcenia na studiach.

Kolorowo to nie wygląda, okazuje się bowiem, iż spośród 21 powiatów w województwie małopolskim udało się pokonać ledwie trzy: proszowicki (60%), tarnowski (63%) oraz dąbrowski (65%). Ten sam rezultat (68%) osiągnął zaś powiat nowosądecki. Jest zatem nad czym pracować i co poprawiać… Najlepiej wypadły: powiat wadowicki oraz limanowski – tutaj zdawalność osiągnęła świetne 82%. W okręgu krakowskim musieli zadowolić się wynikiem o jeden procent niższym, co ujmy (chyba) nie przyniosło.

 

Czytany 1224 razy Ostatnio zmieniany piątek, 30 lipiec 2021 06:24