Reklama

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Kultura i Sztuka

niedziela, 02 czerwiec 2024 08:00

ŚWIĘTO SREBRA – DNI OLKUSZA 2024

 

1 czerwca, punktualnie o godzinie 13, burmistrz Roman Piaśnik oficjalnie otworzył Święto Srebra, czyli Dni Olkusza 2024. Stało się to po wejściu na rynek kolorowego korowodu, prowadzonego przez Olkuską Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą. Organizatorzy przygotowali w tym roku dla wszystkich mieszkańców sporo atrakcji, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych mieszkańców miasta i całego powiatu. Zapraszamy do zapoznania się z programem i wybrania dla siebie najciekawszych propozycji...

 

ŚWIĘTO SREBRA – DNI OLKUSZA 2024

1-2 czerwca 2024 r.

 

Sobota 1.06.2024 r.

13.00 – 13.30 Wejście korowodu i oficjalne otwarcie „Święta Srebra - Dni Olkusza 2024”

13.30 – 14.00 Wręczenie nagród i prezentacja Laureatów III Olkuskiego Konkursu Tanecznego

14.00-14.40 Pokaz taneczny pracowni tanecznej MOK. Grupy: Energia, Sonic Żabki, Skok, Słoneczka, Impuls

14.40 Prezentacja sekcji wokalnej MOK

14.50 Prezentacje Klubu Sportowego „Flika”

15.50 Prezentacje artystyczne:

- Prezentacje indywidualne

- Zespól Szkół nr 4 w Olkuszu

- Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 5 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 3 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa w Gorenicach

- Olkuska Szkółka Baletowa

- Prezentacje indywidualne

- Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu

- MOK w Olkuszu – teatr muzyczny „Od początku”

- Pozytywka – pracownia muzyczno – teatralna w Olkuszu

18.45 Koncert – Zespół ACJATON

20.30 Koncert – Zespół ENEJ

22.00-24:00 Silent Disco

 

Niedziela 2.06.2024 r.

14.00 – 14.05 Oficjalne rozpoczęcie drugiego dnia „Święta Srebra - Dni Olkusza 2024”

14.05 – 14.35 Prezentacje podopiecznych Szkoły Tańca WENA

14.35 – 15.20 Prezentacje artystyczne Ogniska Artystycznego „Żaczek” w Olkuszu

15.20 – 15.50 Prezentacje podopiecznych Szkoły Tańca WENA

16.00 – 17.00 Poznajemy to co jemy – interaktywne widowisko zespołu „Centrum Uśmiechu” dla dzieci z Inspektorem Ogórkiem

17.00 Prezentacje artystyczne:

- Liceum Ogólnokształcące nr 4 w Olkuszu

- Prezentacje indywidualne

- Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 10 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu

- Liceum Ogólnokształcące nr I w Olkuszu

- Ognisko muzyczne „DodiArt” w Olkuszu

19.00 Koncert – Zespół wokalno – instrumentalny MOK w Olkuszu

20:30 Koncert – Zespół PECTUS

22:00 Pokaz laserów

 

Imprezy towarzyszące:

1-2 czerwca

Wesołe miasteczko i stoiska

 

2 czerwca

10:30 - Rodzinne Rozgrywki Sportowe – Finał - OSW „Czarna Góra” w Olkuszu – Organizator MOSiR Olkusz

 

Dział: Olkusz

 

Adrian Bernacki, reprezentant gospodarzy – Ziemi Racławickiej, zgłoszony przez Małopolską Izbę Rolniczą, z przytupem, niesiony słowami ludowej piosenki „Racławice Hop”, został Chłopem Roku 2024. Za nim znaleźli się weterani tych wyborów: Szymon Płusa – zgłoszony przez KGW Skarżysko Kościelne oraz Stanisław Budzeń – reprezentujący Łódzką Izbę Rolniczą. Imprezie patronowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Wojewoda Małopolski Jan Krzysztof Klęczar oraz Starosta Powiatu Miechowskiego Krzysztof Świerczek.

Ostatni majowy weekend na Miechowszczyźnie upłynął pod znakiem folk festiwalu. Na racławickich błoniach w sobotę odbył się II turniej KGW, zaprezentowały się zespoły ludowe i współczesne oraz gwiazdy muzyki Disco Polo. Kulminacją festiwalu były niedzielne, 27. Wybory Chłopa Roku.

Uczestników zmagań o tytuł Chłopa Roku oraz przybyłych powitał wójt Gminy Racławice – Janusz Kozioł. Wśród gości znaleźli się m.in.: wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, europoseł Adam Jarubas, poseł Arkadiusz Mularczyk, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Mirosław Dróżdż, starosta Miechowski Krzysztof Świerczek, wicestarosta Jerzy Pułka, z członkami Zarządu Powiatu – Piotrem Grządzielem, Janem Żebrakiem i Patrykiem Natkańcem, przewodniczący Rady Powiatu Jan Biesaga, włodarze gmin ziemi miechowskiej – Andrzej Banaśkiewicz, Marek Płonczyński, Lesław Blacha, Tomasz Kościelniak, Łukasz Dela, Jan Zbigniew Basa, szefowie instytucji rolniczych, komendanci służb.

Pretendenci do tytułu Chłopa Roku 2024 zmierzyli się w VI konkurencjach. Zaprezentowali strój regionalny i region, taniec regionalny, tradycyjną przyśpiewkę. Mieli również okazję wykazać się siłą, sprytem, wiedzą i orientacją. Niczym strongmani przetaczali opony, drużynowo przeciągali linę, z zawiązanymi na oczach chustami musieli pokonać „ślepy slalom”. W dodatkowej konkurencji KRUS-u odpowiadali na pytania z rolniczego BHP.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Monika Konewecka-Kozera (UG Racławice), Marta Gajos (przedstawicielka sołtysów), Anna Pietras (przedstawicielka młodego pokolenia).

Chłopskiemu świętu w Racławicach towarzyszyło wiele atrakcji m.in.: gastronomia, wesołe miasteczko, wystawy sprzętu rolniczego, loteria dobroczynności na rzecz miechowskiego Hospicjum. Można było zapoznać się z programem „Czyste Powietrze”, uzyskać od Stowarzyszenia Gmin Jaksa informacje o wsparciu unijnym dla przedsiębiorców, uczestniczyć w „Pikniku przy szklance mleka” z Krajową Radą Izb Rolniczych i Małopolską Izbą Rolniczą.

Wybory Chłopa Roku 2024 zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenia na Rzecz Dialogu, Współpracy i Rozwoju Racławice, Gminy Racławice oraz partnerów i fundatorów nagród, w tym Powiatu Miechowskiego.

(fot.: Krzysztof Capiga)

Dział: Racławice

 

To miejsce nie jest fizyczne. Chociaż ma swoją siedzibę i tworzą go konkretne osoby. Ważniejsza jednak stała się przestrzeń pozwalająca działać, którą stworzyło Stowarzyszenie „Miejsce do Wzrastania”. Dzięki temu podczas wydarzenia, jakie odbyło się w Parku Miejskim przy ul. Krakowskiej z okazji pierwszych urodzin organizacji, wszystkie ręce działały dla jednej idei – aby rodzina poczuła spokój.

 

Rodzina natomiast jest systemem i wszystkie jego składowe muszą być zaopiekowane, aby całość świetnie funkcjonowała. Stąd właśnie wielość oraz zróżnicowanie przygotowanych atrakcji. Zaczynając od par planujących rodzicielstwo, a także kobiet będących już w ciąży, dla których Anna Osmenda-Salamon poprowadziła wykład we współpracy z Fundacją „Rodzić po Ludzku” i organizowanym przez nich Tygodniem Godnego Porodu. W Wolbromiu obchodziliśmy to wydarzenie po raz drugi.

Wszystkie warsztaty dla dzieci pozostały w duchu „Miejsca do Wzrastania”: z uważnością na potrzeby, wrażliwość oraz inspirujące do dalszych poszukiwań. Sztalugi, farby oraz pędzle wyciągnęła Katarzyna Klimek-Krężel. Czy potrzeba czegoś jeszcze, aby być kreatywnym? Brak narzucającego dorosłego i zastąpienie go przewodnikiem po świecie piękna – taka jest Kasia, dla której sztuka ma również wymiar terapeutyczny. Podobnie jak dla Kolektywu Blisko – duetu z Krakowa, który przyjechał z koncertem otwierającym oczy na potrzeby dziecka.

W wyciszających okolicznościach przyrody można było także poczytać książeczki anglojęzyczne przyniesione przez Magdalenę Nowak – przyjaciółkę Stowarzyszenia i właścicielkę „Cup of Tea”. Kolejnego prowadzącego natomiast trzeba było chwilkę poszukać, bo – jak ma zresztą w zwyczaju – swoje zajęcia prowadził pomiędzy trawami i krzakami. Tam właśnie Maciej Krężel opowiadał o fascynującym świecie przyrody.

Często w ofercie Stowarzyszenia pojawiają się spotkania, które angażują zarówno dzieci, jak i dorosłych, bowiem ideą jest spędzanie wartościowo czasu wspólnie. Warsztaty poprowadzone przez Karolinę Musiorską udowadniały, że takie podejście ma piękne owoce: umacnianie więzi czy budowanie odporności psychicznej dziecka niskim nakładem pracy, bo czasami wystarczy piosenka i gestykulujące dłonie.

W tym samym czasie w lokalu Stowarzyszenia można było się rozejrzeć i porozmawiać z dziennymi opiekunkami organizującymi pracę punktów Paideia – projektu Stowarzyszenia. Tam też rozbrzmiała, kończąca urodzinowy dzień, dyskusja o alternatywnym spojrzeniu na edukację i opiekę nad dziećmi. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się założyciele Fundacji Góra Marzeń, psychoterapeutka Karina Szybalska oraz wszyscy bliscy „Miejscu do Wzrastania” ludzie.

Jaką inspirację przyniosło spotkanie? Porozmawiamy o tym podczas kolejnych urodzin.

 

K.Sz.

Dział: Wolbrom

 

URODZINY STOWARZYSZENIA

MIEJSCE do WZRASTANIA

18 maja 2024 r.

 

WYDARZENIA W PARKU PRZY UL. KRAKOWSKIEJ

11:00 – ZAJĘCIA KREATYWNE Z KASIĄ

12:00 – KONCERT KOLEKTYWU BLISKO

13:00 – DZIECIĘCE KSIĄŻKI PO ANGIELSKU Z MAGDĄ

14:00 – SPACER PRZYRODNICZY Z MAĆKIEM

15:00 – WARSZTATY UWAŻNEJ ZABAWY Z KAROLINĄ

 

WYDARZENIA W LOKALU PRZY UL. PIŁSUDSKIEGO 53

13:00 – WYKŁAD W RAMACH TYGODNIA GODNEGO PORODU „KOKTAJL HORMONÓW”

15:30 – POGADANKI Z CIOCIAMI PAIDEIOWYMI

17:00 – DYSKUSJA O EDUKACJI

Dział: Wolbrom
czwartek, 16 maj 2024 07:13

Noc Muzeów w Miechowie - wydarzenia

 

NOC MUZEÓW w MIECHOWIE

18.05.2024 r.

 

Muzeum Ziemi Miechowskiej

DOM GENERAŁA, ul. WARSZAWSKA 1

godz.: 17:00

Otwarcie wystawy z okazji rocznicy 230 Bitwy Pod Racławicami: „Widziały już Racławice Armaty wzięte na kosy...”.

Muzeum otwarte dla zwiedzających do 23:00.

 

Biblioteka

PLAC T. KOŚCIUSZKI 7

godz.: 18:30

Poznaj Miechów – spacer z historią dla młodzieży i dorosłych.

Zbiórka przed biblioteką.

 

BWA „U Jaksy”

DWOREK „ZACISZE”, ul. POLNA 1

godz.: 19:30

Zwiedzanie dworku z przewodnikiem.

Występ kapeli ludowej „Typowy Janus”.

Ognisko.

 

Galeria Poprzeczna

ul. POPRZECZNA 3

godz.: 22:00

Spotkanie z fotografką Anią Kłosek.

Rozmowy wokół międzynarodowej wystawy fotografii ulicznej „13. Leica Street Photo” Oprowadzanie po wystawie.

 

Dział: Miechów
Etykiety

 

17 kwietnia, w miechowskim Domu Kultury, gościliśmy uczestników IV Konkursu Zespołów Instrumentów Dętych Drewnianych KONSONANS, którego organizatorem jest Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Michała Kleofasa Ogińskiego w Miechowie. Uczestniczyło w nim 17 zespołów z 12 szkół muzycznych. Jury w składzie: Przewodniczący – dr hab. Piotr Lato, prof. AMKP, dr hab. Damian Lipień, mgr Maksymilian Lipień przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach oraz nagrodę Grand Prix, ufundowaną przez burmistrza GiM Miechów Dariusza Marczewskiego. Przypadła ona duetowi fletowemu - Helena Hałas, Weronika Kucharska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu.

Podczas uroczystego koncertu laureatów mieliśmy okazję wysłuchać mistrzowskiego występu znakomitego tria stroikowego „Leggiero’’, w skład którego wchodzą jurorzy: dr hab Piotr Lato, prof. AMKP – klarnet, dr hab. Damian Lipień – fagot i mgr Maksymilian Lipień – obój. W ramach Konkursu odbyły się także warsztaty z jurorami.

Sponsorami Konkursu byli: FABE POLSKA oraz Krakowski Bank Spółdzielczy.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

 

Protokół obrad Jury IV Konkursu Zespołów Instrumentów Dętych Drewnianych KONSONANS

 

GRUPA I

I miejsce KWARTET KLARNETOWY

Patrycja Babiarz II/4

Ignacy Kutek 11/4

Dorota Ruchała II/4

Hanna Stefanowicz II/4

Szkoła Muzyczna I st. w Łącku

Nauczyciel: Aldona Pytel-Strączek

 

II miejsce DUET OBOJOWY

Alicja Jas III/8

Natalia Dalka III/8

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach

Nauczyciel: Grzegorz Kustra

 

III miejsce TRIO KLARNETOWE

Jakub Pęcek II/4

Franciszek Słonina III/6

Bartłomiej Kmiecik III/6

Szkoła Muzyczna I st. im. Oskara Kolberga w Raciechowicach

Nauczyciel: Agnieszka Dąbrowska-Kras

 

Wyróżnienie DUET FLETOWY

Anna Lis II/4

Lena Lis II/4

Szkoła Muzyczna I st. w Słomnikach

Nauczyciel : Katarzyna Bieroń

 

Wyróżnienie KWARTET KLARNETOWY

Leon Żmuda III/6

Gabriel Faron III/6

Kacper Orzeł III/6

Hanna Pazdan II/4

Społeczna Publiczna Szkoła Muzyczna I st. w Tymbarku

 

GRUPA II

I miejsce ex aequo DUET KLARNETOWY

Wanda Tanasiewicz kl. IV/6

Artur Jaron VI/6

Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach Nauczyciel: Dariusz Jursza

 

I miejsce ex aequo KWARTET KLARNETOWY

Jakub Żuczek IV/4

Rafał Nieroda IV/4

Michał Orkisz III/6

Tobiasz Gierlach VI/6

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie

Nauczyciel: Dariusz Szlachta

 

II miejsce KWARTET SAKSOFONOWY

Sara Wójcik V/6

Oskar Maraj IV/6

Alicja Dobek VI/6

Klara Kawa III/4

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie

Nauczyciel: Zbigniew Mikuszewski

 

Wyróżnienie DUET FLETOWY

Klara Chmiel VI/6

Alicja Badowska IV/4

Szkoła Muzyczna I st. w Słomnikach

Nauczyciel: Katarzyna Bieroń

 

Wyróżnienie DUET KLARNETOWY

Antoni Cholewa IV/4

Anna Legutko IV/4

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni

Nauczyciel: Jakub Sztencel

 

Wyróżnienie DUET FLETOWY

Lena Domin IV/6

Alicja Gawenda IV/6

Szkoła Muzyczna I st. nr 1 im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie

Nauczyciel: Beata Okońska-Jordan

 

GRUPA IV

I miejsce DUET FLETOWY

Helena Hałas III/6

Weronika Kucharska II/4

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu

Nauczyciel: Lidia Abucewicz

 

II miejsce TRIO KLARNETOWE

Marianna Urban IV/6

Franciszek Goś III/6

Dobrochna Dąbek IV/6

Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mieczysława Karłowicza

Nauczyciel: Borys Kaźmierczak

 

III miejsce TRIO STROIKOWE

Joanna Strządała III/Il st – obój

Igor Brzezicki IV/II st – klarnet

Wiktor Rusinkiewicz IV/II st – fagot

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej

Nauczyciel: Marcin Krywult

 

Wyróżnienie DUET SAKSOFONOWY

Zuzanna Maj V/II st

Mateusz Michałek III/II st

Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce

Nauczyciel: Ignacy Stojek

 

Wyróżnienie KWARTET FAGOTOWY

Wiktor Rusinkiewicz IV/II st

Ksawier Dudek VIII/I st

Szymon Lasler III/II st

Karolina Strządała VI/II st

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej

Nauczyciel: Marcin Krywult

 

Jury przyznało nagrodę Grand Prix dla zespołu DUET FLETOWY

Helena Hałas III/6

Weronika Kucharska II/4

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu

Nauczyciel: Lidia Abucewicz

 

Jury przyznało również wyróżnienia dla nauczycieli. Otrzymali je:

1. Szkoła Muzyczna I st. w Łącku

Nauczyciel: Aldona Pytel-Strączek

2. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach

Nauczyciel: Grzegorz Kustra

3. Szkoła Muzyczna I st. im. Oskara Kolberga w Raciechowicach

Nauczyciel: Agnieszka Dąbrowska-Kras

4. Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach

Nauczyciel: Dariusz Jursza

5. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie

Nauczyciel: Dariusz Szlachta

6. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie

Nauczyciel: Zbigniew Mikuszewski

7. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu

Nauczyciel: Lidia Abucewicz

8. Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mieczysława Karłowicza

Nauczyciel: Borys Kaźmierczak

9. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej

Nauczyciel: Marcin Krywult

 

Dział: Miechów
Etykiety

 

W związku z planowaną przebudową amfiteatru wraz z parkingiem przy ul. Racławickiej, UGiM w Miechowie zwraca się z prośbą o wyrażenie opinii w zakresie proponowanej koncepcji.

Ewentualne sugestie i uwagi można przekazać w terminie do 29 kwietnia 2024 r. do godz. 15:00 poprzez przesłanie na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kontakt z Wydziałem Inwestycji i Ochrony Środowiska UGiM, tel. 41 388 25 77.

Ponadto – w dniu 30 kwietnia 2024 r. (wtorek) o godz. 16:00, w amfiteatrze przy Domu Kultury odbędzie się spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców z udziałem burmistrza Gminy i Miasta Miechów, dyrektor CKiS w Miechowie oraz przedstawiciela Biura Projektów Ekotektura Sp. z o.o z siedzibą w Krakowie.

 

KONCEPCJA PRZEBUDOWY I ROZBUDOWY AMFITEATRU

WRAZ Z PARKINGIEM PRZY UL. RACŁAWICKIEJ W MIECHOWIE

Planowana inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Racławickiej na terenie istniejącego amfiteatru przy Domu Kultury oraz na terenie istniejącego parkingu przy Starostwie Powiatowym.

Forma projektowanego amfiteatru nawiązuje do klasycznych rozwiązań tego typu obiektów, ze sceną w części centralnej i widownią koncentrycznie ją okalającą. Na teren amfiteatru prowadzą 4 wejścia – dwa z poziomu terenu przy ul. Racławickiej i dwa z poziomu projektowanego parkingu podziemnego przy Starostwie Powiatowym. Zaprojektowano zaplecze higieniczno - sanitarne amfiteatru, obszerne foyer, a także zaplecze teatru oraz niewielką salę kinową. Widownia projektowanego amfiteatru przewidziana jest na ok. 650 do 700 miejsc, w tym ok. 200 miejsc siedzących oraz dodatkowo ok. 230 miejsc stojących pod zadaszeniem. Obiekt osłonięto zielonym dachem.

Projektowany obiekt wymaga rozbiórki istniejącego amfiteatru.

Na terenie istniejącego parkingu przy Starostwie Powiatowym w Miechowie zaprojektowano wielostanowiskowy dwupoziomowy parking obejmujący część nadziemną i podziemną. Wjazd na parking przewidziano z ulicy Racławickiej. W części nadziemnej parkingu zaprojektowano 56 miejsc parkingowych w tym dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, zaś w części podziemnej 49 miejsc parkingowych, w tym dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Z poziomu części podziemnej prowadzą dwa wejścia do amfiteatru. Część podziemną dodatkowo skomunikowano z częścią nadziemną poprzez zastosowanie schodów oraz windę. Zaprojektowano stanowiska rowerowe w części nadziemnej. Dołożono starań aby zminimalizować ingerencję w istniejącą zieleń. W sytuacji gdy realizacja inwestycji wymaga usunięcia kolidujących drzew, zaplanowano nasadzenia rekompensujące.

Dział: Miechów

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci co roku obchodzony jest w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena – autora takich dzieł jak „Dziewczynka z zapałkami”, „Nowe szaty cesarza”, „Calineczka” czy „Brzydkie kaczątko”. Święto zostało ustanowione 49 lat temu przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Przesłaniem tego dnia jest rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

 

Biblioteka w Gołczy również włączyła się do tej akcji organizując zajęcia dla najmłodszych czytelników. Dzieci wysłuchały baśni „Dzikie łabędzie” H. Ch. Andersena, a potem ozdobiły podkoszulki naklejkami i wplotły w nie kolorowe paski aby wcielić się w rolę baśniowej Elizy, która uplotła dla swoich braci zaczarowanych w łabędzie 11 koszul z pokrzyw.

Uczestnicy spotkania poznali różne rodzaje książek: z puzzlami, z ruchomymi elementami, książki 3D, mapy, książkę z dziurą, książkę bez obrazków itp. Otrzymali również zadanie sprawnościowe, które polegało na samodzielnym złożeniu podkoszulka przy pomocy specjalnie dociętej tekturki.

Na zakończenie, każdy wylosował darmową książeczkę, która będzie zachęcała do rozpoczęcia przygody z czytaniem już od najmłodszych lat.

(BiOAK w Gołczy)

Dział: Gołcza

 

26 marca, w remizie OSP Jangrot, społeczność Gminy Trzyciąż obchodziła Światowy Dzień Wody 2024, połączony z rozstrzygnięciem pierwszej edycji Ekologicznego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Wszystko zaczyna się od wody” dla dzieci i młodzieży szkolnej. Organizatorami obchodów były instytucje: Wodociągi i Kanalizacja Trzyciąż Sp. z o.o., Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Teatralno-Literackie w Olkuszu. Uroczystość zaszczycili swą obecnością znamienici goście, m.in.: wiceprezes zarządu Wodociągów Miasta Krakowa SA Paweł Senderek, wieloletni prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu Alfred Szylko, kierownik Działu Nadzoru Sanitarnego w WSSE w Krakowie Daniel Cyz, kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Magdalena Droździk, rzecznik prasowy WSSE w Krakowie Dominika Łatak-Glonek, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Wodociągi i Kanalizacja Trzyciąż Dariusz Rzepka, wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny, przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż Lucjan Gajda, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jangrocie ks. Andrzej Bil, sołtys Wsi Jangrot Janina Halina Bieniek.

Wszystkich gości powitała prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja Trzyciąż Aneta Jabłońska-Wypasek, a ciekawą prelekcję na temat znaczenia wody wygłosiła Agata Knapik - Powiatowy Inspektor Sanitarny. Przewodniczący komisji konkursowej, wiceprezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu Marcin Tomsia, ogłosił wyniki Ekologicznego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Wszystko zaczyna się od wody”. Oto laureaci:

EKOLOGICZNY KONKURS PLASTYCZNY

I kategoria wiekowa:

I miejsce: Jan Mastela – SP w Suchej

II miejsce: Zofia Petlic – PS w Trzyciążu

III miejsce: Mikołaj Żerdka – NSP w Trzyciążu

wyróżnienie: Emilia Pigulak – NSP w Trzyciążu

II kategoria wiekowa:

I miejsce: Nadia Gądek – SP w Suchej

II miejsce: Marcel Kapinos – SP w Suchej

III miejsce: Martyna Kuś – SP w Jangrocie

wyróżnienie: Joanna Oleksy – SP w Suchej

III i IV kategoria wiekowa:

I miejsce: Maja Kapinos – SP w Suchej

II miejsce ex aequo: Zuzanna Gajda – SP w Suchej, Maja Staroń – SP w Zadrożu

III miejsce ex aequo: Amelia Zięba – SP w Jangrocie, Maksym Kotlarz – SP w Zadrożu

wyróżnienie: Anna Świerczek – SP w Suchej, Joanna Żyła – SP w Zadrożu

EKOLOGICZNY KONKURS LITERACKI

I miejsce: Julia Gajda – SP w Suchej

II miejsce: Aleksander Gorgoń – SP w Jangrocie

III miejsce: Joanna Oleksy – SP w Suchej

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a najlepsi we wszystkich kategoriach - nagrody i dyplomy.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

 

Dział: Trzyciąż

Dołącz do niezapomnianego wieczoru panieńskiego z Katarzyną Skrzynecką! Już 12 kwietnia w Wolbromiu.

Ten wieczór panieński zmieni się w wielką awanturę, którą spotęguje wezwany na pomoc były mąż przyszłej panny młodej. Spektakl udowadnia, że to czego sobie życzymy nie zawsze jest tym czego potrzebujemy a serce i rozum najczęściej stoi po dwóch różnych stronach barykady.

Trzy przyjaciółki po przejściach z przytupem wkraczają na nowe drogi życia. Irena przyjmuje oświadczyny bogatego biznesmena, a choć daty ślubu jeszcze nie wyznaczono, trzeba wydarzenie uczcić. Jak? Oczywiście organizując wystrzałowy, szalony wieczór panieński. Pech w tym, że panienki nie są już panienkami, termin imprezy trudno wcisnąć w napięte grafiki pracujących uczestniczek, zamówione atrakcje jedna po drugiej biorą w łeb, a występ przystojnego striptizera, który miał stanowić gwóźdź wieczoru, okazuje się... gwoździem do trumny szampańskiej zabawy.

Nie przegap okazji, by spędzić wieczór w dobrym towarzystwie i wesołej atmosferze.

Spektakl, który z pewnością zostawi w waszych sercach dużo uśmiechu!

 

Obsada: Katarzyna Skrzynecka, Wiktoria Gąsiewska, Anna Iberszer, Tomasz Bednarek, Paweł Góral

 

Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=e6NQwV0YpJE

 

Gdzie? WOLBROM - Dom Kultury ul. Leśna 2

Kiedy? 12.04.2024 r. (piątek) 17:00 oraz 20:15

 

Bilety:

Kasa: Dom Kultury Wolbrom - tel. 32 706 53 74

oraz on-line na:

- kupbilecik.pl

https://bil.et/fi7nt/

godz. 17:00 https://kbq.pl/111927

godz. 20:15 https://kbq.pl/111928

 

- biletyna.pl https://bilety.io/tYQdL

 

- ebilet.pl

godz. 17:00 https://sklep.ebilet.pl/46443371157258597

godz. 20:15 https://sklep.ebilet.pl/46443371157258598

 

Organizator – zamówienia zbiorowe: tel. 531 531 001 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział: Wolbrom
Etykiety