Reklama

środa, 01 maj 2013 12:46

Bez znaków akcyzy

Napisał

Z przemytu

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Miechowie ujęli mężczyznę, który sprzedawał wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy.

-„Podczas przeszukania w samochodzie mężczyzny, 27-letniego mieszkańca województwa śląskiego, zabezpieczono 24 kartony papierosów, 4 kg krajanki tytoniu a także trzy butelki alkoholu niewiadomego pochodzenia” – mówi asp. Marcin Jamroży.

Czyn, jakiego dopuścił się 27-latek stanowi wykroczenie z Kodeksu Karnego Skarbowego, postępowanie w tej sprawie zostanie przekazane do Urzędu Celnego w Krakowie.

środa, 01 maj 2013 12:42

Gołcza - są wyniki referendum

Napisał

NIE będzie wiatraków

21 kwietnia odbyło się w gminie Gołcza referendum, w którym mieszkańcy mieli się wypowiedzieć, czy chcą by na terenie gminy znalazła się farma wiatrowa. Ich odpowiedź już znamy… Brzmi: „Nie”.

„Czy jesteś za budową farmy wiatrowej na terenie gminy Gołcza” – tak brzmiało pytanie w referendum, przeprowadzonym z inicjatywy Rady Gminy. Ponieważ frekwencja wyniosła 34,75%, referendum jest ważne, a decyzja mieszkańców wiążąca. Za wiatrakami opowiedziało się 781 osób, ale przeciwnych było 996. Oddano 18 nieważnych głosów.

Decyzja mieszkańców gminy Gołcza powoduje, że Rada Gminy nie będzie mogła w planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczyć obszarów pod budowę wiatraków…

Miss Klaudia i wicemiss Kinga

Podczas finału konkursu piękności Miss Ziemi Olkuskiej, jury za najpiękniejsze uznało dwie uczennice wolbromskiego Liceum Ogólnokształcącego. Tytuł Miss zdobyła Klaudia Mazur, a wicemiss jej siostra – Kinga. Klaudia najbardziej spodobała się także publiczności obecnej 21 kwietnia w wolbromskim Domu Kultury i do kolekcji dołączyła tytuł Miss Publiczności.

Tytuł Miss Przeglądu Olkuskiego przypadł Ewelinie Mirocie, a Miss Internautów – Joannie Siemek. Także czytelnicy Gazety Krakowskiej wybierali swoje misski – pierwsze miejsce zdobyła Paulina Imiołek, drugie Karolina Krzemień, a trzecie – Sylwia Miśtal.

Najpiękniejsze panny otrzymały nagrody, a wszystkie finalistki upominki i bukiety kwiatów.

Obszerna relacja z koncertu – w najbliższych Wieściach Wolbromskich.

Pokochać poezję...

Impresje miały charakter konkursu, którego celem było stymulowanie aktywności twórczej osób z niepełnosprawnością, stworzenie możliwości uczestnictwa w kulturze, a także szeroko pojęta integracja osób niepełnosprawnych. Jury, po wysłuchaniu 60 uczestników z 20 placówek opiekuńczych, szkół specjalnych, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej z województwa małopolskiego, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce - Jan Górkiewicz - ŚDSw Oświęcimiu (opiekun Agnieszka Kapela),
II miejsce - Marcin Kwinta - WTZ w Lgocie Wolbromskiej (opiekun Sebastian Sierka),
III miejsce - Piotr Nowotarski - SOSz-W w Chrzanowie (opiekun Elżbieta Crespo, Agnieszka Sośniecka).
Wyróżnienia:
Wiktoria Leśniewska - SOSz-W w Zagorzycach (opieka Maria Kluza i Pani Łucja Nawrot),
Janusz Lesisz - ŚDS Krakowskiej Fundacji Hamlet z Krakowa (opiekun Paweł Hołówka),
Jacek Kizierowski - ŚDS w Oświęcimiu (opiekun Agnieszka Kapela).

Relacje z imprezy - w najbliższych Wieściach Wolbromskich i Wieściach Miechowskich.

piątek, 12 kwiecień 2013 16:44

Klub Seniora

Napisał

Współpraca pokoleń

Miechowskie Stowarzyszenie „Silva Rerum” rozpoczęło współpracę z dyrekcją Zespołu Szkół nr 2 przy realizacji projektu „Klub Seniora w Miechowie - jesteśmy i będziemy…”

Młodzież kształcąca się w Technikum i Szkole Policealnej, w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa i technik organizacji usług gastronomicznych zawsze chętnie podejmuje działania we współpracy ze środowiskiem. –„Już kilka razy w bieżącym roku szkolnym, w ramach współpracy pokoleń, uczestniczyliśmy w imprezach organizowanych przez „Klub Seniora”, testując swe umiejętności zawodowe. Spotkaliśmy się z dużą sympatią ze strony uczestników tych imprez i zachętą do dalszej współpracy” – mówią uczniowie. Młodzieży zawsze towarzyszą nauczyciele, bo ten wolontariat to także zajęcia praktyczne, kształtowanie postaw i umiejętności, kultury zawodowej uczniów w warunkach realnej pracy.

piątek, 05 kwiecień 2013 20:09

Wolbromskie kino "Radość" w erze cyfrowej

Napisał

Najwyższa jakość obrazu i dźwięku

5 kwietnia jest historycznym dniem dla działającego przy wolbromskim Domu Kultury kina "Radość". Seans "Skyfall" rozpoczął bowiem w nim cyfrową erę. Najwyższej jakości obraz oraz dźwięk jest teraz dostępny właśnie w Wolbromiu. Tylko 14 kin w całej Polsce może pochwalić się technologią 4K firmy Sony. Umożliwia ona także odtwarzanie filmów w technice 3D (trójwymiarowych) z wykorzystaniem dwuobiektywowego systemu projekcji, który całkowicie niweluje niepożądane doznania u części widzów (zawroty głowy). Oprócz tego system oferuje funkcją HFR (odtwarzanie 48 i 60 klatek na sekundę), nagłośnienie Dolby Digital Surround oraz ekran typu Silver Screen o wysokim współczynniku odbicia. Drugim seansem w dniu premiery cyfrowej technologii był właśnie trójwymiarowy film "Hobbit: Niezwykła podróż".

Inwestycja kosztowała ponad 300 tys. zł, a była możliwa do zrealizowania dzięki pomocy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, gminy Wolbrom, sponsorów, środków wygospodarowanych przez Dom Kultury oraz wszystkich miłośników kina, którzy wsparli tę inicjatywę uczestnicząc w koncercie charytatywnym.

środa, 03 kwiecień 2013 12:28

Finały Rejonowe Gimnazjady w tenisie stołowym

Napisał

Będą reprezentować powiat

Drużyna Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu w składzie: Katarzyna Bugaj - Karolina Gil, będzie reprezentować powiat olkuski w wojewódzkich finałach tegorocznej Gimnazjady w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta zajęły drugi miejsce podczas zawodów rejonowych, które w dniach 25-26 marca rozegrano właśnie w hali sportowej Gimnazjum nr 4. Pierwsze miejsce w tej kategorii wywalczyły zawodniczki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Frydrychowicach (powiat wadowicki). Wśród chłopców tryumfowali pinkpongiści z Gimnazjum nr 3 w Wadowicach, którzy zajęli miejsce pierwsze oraz z Gimnazjum nr 2 w Trzebini. To oni wezmą udział w finale wojewódzkim imprezy.

Katarzyna Bugaj, podczas rozgrywek indywidualnych zajęła miejsce czwarte i również w tej kategorii wystartuje podczas Gimnazjady na szczeblu wojewódzkim.

W zawodach wzięli udział gimnazjaliści z 4 powiatów Małopolski Zachodniej. Wszyscy chwalili dobrą organizację i świetną atmosferę podczas ich trwania.

wtorek, 02 kwiecień 2013 09:51

Kronika policyjna - powiat olkuski (6/2013)

Napisał

05.03. - funkcjonariusze KP Wolbrom zatrzymali dwóch mieszkańców Wolbromia, którzy wspólnie i w porozumieniu pobili mężczyznę.

08.03. - w Wolbromiu na ul. Łukasińskiego zatrzymano mężczyznę, który kierował samochodem marki Peugeot pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.

08.03. - nieustalony na chwilę obecną sprawca, pomalował elewację garażu znajdującego się na os. Łokietka w Wolbromiu. Właściciel garażu oszacował swoje straty na około 2.500 złotych. Sprawcy uszkodzenia cudzej rzeczy grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

09.03. - około godziny 20:40 w Bukownie, cofająca Kia kierowana przez bukowiankę potrąciła rowerzystę. Do zdarzenia doszło, kiedy samochód wyjeżdżał z posesji na jezdnię. 68 letni rowerzysta doznał urazu nogi. Jak się okazało był on nietrzeźwy, w jego organizmie znajdowało się około 1,4 promila alkoholu. Mężczyzna odpowie za kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości. Policjanci ustalają przyczyny wypadku.

10.03. - około godziny 5:15 na drodze wojewódzkiej nr 974 w Trzyciążu zderzyły się trzy samochody. 31 letni mieszkaniec powiatu zawierciańskiego, stracił prawdopodobnie panowanie nad Oplem, w wyniku czego pojazd ten zjechał na środek jezdni. W Opla uderzył jadący z przeciwka dostawczy Mercedes, z którym chwilę później zderzyła się Honda kierowana przez mieszkańca Wolbromia. Do szpitala w Krakowie przewieziono kierowcę oraz pasażerkę Hondy. Policjanci ustalają przyczyny oraz dokładny przebieg wypadku.

10.03. - w Wolbromiu na ul. Krakowskiej zatrzymano mężczyznę kierującego Oplem pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.

10.03. - w Wolbromiu na ul. Krakowskiej zatrzymano nietrzeźwego kierowcę Opla. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało i mężczyzny 1, 5 promila w wydychanym powietrzu.

11.03. - włamano się do zbiornika paliwa ciężarowego Renaulta zaparkowanego na ul. 20 – Straconych w Olkuszu. Sprawca ukradł około 200 litrów oleju napędowego o wartości około 1.150 złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzą olkuscy policjanci.

12.03. - z ul. Parkowej w Olkuszu skradziono znaki drogowe. Pokrzywdzone przedsiębiorstwo wyceniło ich wartość na około 1.415 złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzą olkuscy policjanci.

14.03. - w Wolbromiu na ul. Szosa Olkuska zatrzymano nietrzeźwego mężczyznę, kierującego Polonezem z zawartością 2,22 promila w wydychanym powietrzu. Ponadto mężczyzna prowadził pojazd pomimo orzeczonego przez sąd zakazu.

wtorek, 02 kwiecień 2013 09:50

Kronika policyjna - powiat olkuski (5/2013)

Napisał

22.02. - włamano się do piwnicy na ul. Armii Krajowej w Olkuszu. Sprawca ukradł wędki oraz sprzęt narciarski. Pokrzywdzony olkuszanin oszacował wartość skradzionego mienia na około 2.000 złotych. Sprawą zajęli się olkuscy policjanci.

24.02. - włamano się do Saaba zaparkowanego na ul. Bylicy w Olkuszu. Z wnętrza samochodu skradziono m.in. telefon komórkowy oraz nawigację samochodową. Olkuszanin wycenił wartość skradzioneggo mienia na około 2.500 złotych. Włamywaczowi grozi kara 10 lat więzienia.

26.02. - w Wolbromiu na os. Kapkazy usiłowano dokonać włamania.

26.02. - w Łobzowie doszło do uszkodzenia elewacji poprzez polanie farbą.

26.02. - skradziono metalowe rury z terenu OSP w Podlipiu. Starty oszacowano wstępnie na około 400 złotych. Sprawą zajęli się policjanci z Bukowna.

26.02. - na os. Łokietka w Wolbromiu włamano się do mieszkania. Sprawca wyłamując wkładkę zamka w drzwiach wszedł do środka i ukradł biżuterię. Postępowanie w tej sprawie prowadzą miejscowi policjanci.

Pomiędzy 01.01., a 27.02. - włamano się do domu w Gołaczewach. Włamywacz dostał się do domu przez jedno z okien, a następnie ukradł armaturę łazienkową. Pokrzywdzony ustala wartość skradzionych przedmiotów. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wolbromia.

Pomiędzy 01.02., a 01.03. - włamano się do rozdzielni elektrycznej w Kluczach. Sprawca zerwał kłódkę zabezpieczającą właz wejściowy, a następnie ukradł z pomieszczenia znajdujące się tam elementy elektryczne. Przedstawiciel pokrzywdzonego przedsiębiorstwa oszacował starty na około 50.000 złotych. Sprawcy kradzieży z włamaniem grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

02/03.03. - w miejscowości Milonki doszło do kradzieży z włamaniem.

Nocą 02.03. - włamano się do jednego z lokali gastronomicznych w Wolbromiu. Sprawca wyrwał kratę zabezpieczającą, wypchnął okno, a następnie ukradł napoje, wyroby garmażeryjne oraz pieniądze. Pokrzywdzona oszacowała łączną wartość strat na 250 złotych. Postępowanie w tej sprawę prowadzą wolbromscy policjanci.

02.03. - w Imbramowicach zatrzymano nietrzeźwego kierowcę Opla Vectry z zawartością 0,5 promila w wydychanym powietrzu.

02.03. - w miejscowości Jeżówka zatrzymano nietrzeźwego rowerzystę z zawartością 2,2 promila w wydychanym powietrzu.

04.03. - na ul. Nullo w Olkuszu policjanci „patrolówki” zatrzymali dwóch mieszkańców Chechła, przy których znaleziono narkotyki - prawdopodobnie marihuanę. 18 i 29 latek trafili do aresztu olkuskiej komendy. Wkrótce odpowiedzą za posiadanie środków odurzających, grozi im kara 3 lat więzienia.

05.03. - w Wolbromiu na ul. Magazynowej zatrzymano nietrzeźwą kierującą samochodem marki VW Jetta z zawartością 0,83 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

05.03. - w Wolbromiu na ul. Fabrycznej doszło do pobicia mężczyzny przez dwóch sprawców, których zatrzymano i osadzono.