Reklama

wtorek, 02 czerwiec 2020 09:54

Bycie EKO jest na fali

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|| ||

Twórz naturalne środki czystości, ochrony i kosmetyki

Dodaj kilka kropli gliceryny naturalnej do wody, która myjesz szyby. Dzięki temu nie będzie się na nich tak szybko osadzał kurz, a po deszczu nie zostaną smugi.
Aby pozbyć się uporczywej plamy wetrzyj w nią glicerynę, potem zmoczyć tkaninę spirytusem i na koniec upierz.
Wymieszaj ocet z wodą i zastosuj jako naturalny płyn do mycia szyb.
Wymieszaj ocet z wodą i użyj go jako spray na uporczywie rosnące chwasty na przydomowej kostce brukowej.
Zrób własny środek do czyszczenia kuchenek, płyt i piekarników Połowę szklanki sody oczyszczonej wymieszaj z mydłem w płynie. Dolewaj mydła, aż powstanie gęsta pasta. Nałóż ją na zabrudzenia, odczekaj kilka minut, wytrzyj i spłucz wodą.

Sok z cytryny ma działanie antybakteryjne, usuwa tłuszcz i delikatnie wybiela. Możesz usuwać nim plamy z ubrań lub osad na szklankach pozostały po zbyt długim parzeniu herbaty, rozcieńczony w wodą w proporcjach 50:50 wykorzystasz jako preparat do mycia podłóg.
Zmieszaj wodą z mydłem w płynie to środek na insekty. Psikaj w miejscach, w których pojawiają się mrówki faraonki czy mole spożywcze.
Jeśli chcesz, aby w twoim domu było możliwie jak najwięcej powietrza i jak najmniej zanieczyszczeń, kup dużego fikusa.
Zamiast stosować oddzielnie krem do rąk, balsam do ciała, piankę do golenia i maskę na włosy, wykorzystaj olej kokosowy.
Zastąpią środki perfumujące – dodawaj do chemii domowej olejki eterycznie np. olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, pomarańczowy, cytrynowy, eukaliptusowy i sosnowy.
Np. Olejek drzewa herbacianego ma właściwości: bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, regulujące – reguluje pracę gruczołów łojowych, regenerujące, dezynfekujące, przeciwgrzybiczne, przeciwświądowe, odświeżające. Kąpiel z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego pomoże złagodzić objawy infekcji górnych dróg oddechowych, grypy, przeziębienia i anginy. Kilka kropel olejku to doskonały zamiennik płynu do płukania tkanin, nadaje ubraniom delikatny zapach, działa zmiękczająco, odkaża i pomaga w pozbyciu się wszystkich baterii i wirusów z tkanin. Kilka kropel do szamponu pomaga zwalczyć upierz, dzieci z przedszkola czy szkoły nie przyniosą do domu insektów. Olejek daje też możliwość pozbycia się grzybicy paznokci i stóp.

Korzystając z w/w prostych rozwiązań zyskujesz:
unikniesz zanieczyszczania środowiska szkodliwymi chemikaliami w tym: środkami chwastobójczymi, substancjami zawierają składniki benzyny takie jak formaldehyd, toluen i benzen które zawierają między innymi środki do czyszczenia kuchenek, substancjami zawierają związki fosforoorganiczne stanowią najczęstszą przyczyną chemicznych zatruć u ludzi – które są zawarte są  np. w środkach na owady.
Zaoszczędzisz pieniądze, a środowisko będzie ci wdzięczne za mniejszą ilość śmieci.
Zadbasz o czystość w domu i jakość powietrza – np. fikus należy on do grupy roślin, które są w stanie usunąć formaldehyd, czyli jedną z najsilniejszych substancji chemicznych znajdujących się w powietrzu.

Artykuł realizowany w ramach realizacji programu „Regionalna polityka energetyczna, działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji – SPR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 projekt pn.: „Wymiana źródeł ciepła na paliwo gazowe w Gminie Charsznica”

Czytany 512 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 13 wrzesień 2020 15:02