Reklama

wtorek, 02 czerwiec 2020 09:54

Wpływ pandemii na ekologię

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

Eksperci zauważają plusy i minusy

W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono globalne restrykcje obejmujące transport i ograniczono produkcję przemysłową, co powoduje spadek emisji CO2. Nie oznacza to jednak, że Ziemia ostatecznie nie ucierpi z powodu nieuchronnej zapaści gospodarczej – oceniają eksperci.

Według analityków dzięki zamknięciu produkcji przemysłowej i ograniczeniu transportu publicznego w Chinach emisje CO2 spadły tam nawet o jedną czwartą. Polepszenie jakości powietrza w ostatnich miesiącach, w samej tylko chińskiej prowincji Hubei w środkowych Chinach, skąd koronawirus się rozprzestrzenił, mogło ocalić życie 4 tysiącom dzieci poniżej piątego roku życia i nawet 73 tys. osób powyżej 70. roku życia – szacuje Marshall Burke z Uniwersytetu Stanforda. Tym samym – według jego wyliczeń – pandemia koronawirusa uratowała w tym regionie Chin pośrednio więcej ludzkich istnień niż ich zabrała 1.

Niekorzystne dla środowiska możliwe skutki pandemii:

* Aktywność ekonomiczna jest ściśle powiązana ze zużyciem energii. Przykładowo: W 2009 r. po kryzysie finansowym na świecie zanotowano obniżenie emisji o 1,4% niestety w kolejnym roku zwiększony popyt i nadrabianie produkcji przemysłowej spowodował wzrost o 5,4 %.

* Masowa produkcja jednorazowych środków higienicznych i powrót do łask plastiku zwiększy diametralnie ilości odpadów medycznych.

* Siedzenie w domu i nieustanne oglądanie TV, zakupy w większości on-line spowodują zwiększenie zapotrzebowania na energię.

* Zapaść gospodarcza i ograniczone środki finansowe mogą zmusić wiele rządów i firm do zmiany priorytetów i rezygnacji z drogich inwestycji w energetykę odnawialną.

* Pandemia uziemiła wielu samolotów i zniechęciła ludzi do podróżowania, przyczyniła się też do spadku popytu na ropę naftową, która kosztuje mniej niż 30 USD za baryłkę. Zapotrzebowanie na surowiec znów jednak wzrośnie, a wraz z nim poziom emisji CO2 – przewidują eksperci.

Dziś w obliczu pandemii mam wrażenie, że zasnęliśmy w jednym świecie a obudziliśmy się w zupełnie innym. Świat kontynuuje życie i jest niezmiernie piękny. Natura budzi się z zimowego snu. Ptaki śpiewają swą wesołą piosenkę. Tylko ludzi umieszczono w klatkach. Powietrze, słońce, niebo i ziemia jest w porządku. Kiedy wrócimy do Świata pamiętajmy, że jesteśmy jego gośćmi a nie panami. Dzisiejsze dwa kroki w tył niech dadzą nam możliwość zrobienia kolejnych w przód we właściwym kierunku, zgodnie z otaczającą nas przyrodą.

1) https://wgospodarce.pl/informacje/76696-koronawirus-pandemia-dobra-dla-ekologii [06.03.2020]

Czytany 925 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 październik 2020 16:10