Reklama

wtorek, 02 czerwiec 2020 09:51

Wpływ chemii na środowisko naturalne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|| ||

Jaka forma chemikaliów szkodzi?

Chemikalia mają istotny wpływ na zanieczyszczenie powietrza, gleby oraz wody. Postarajmy się jednak dokładniej przyjrzeć temu zjawisku i na przykładach odpowiedzieć na pytanie jaka forma chemikaliów szkodzi nam oraz naszemu środowisku?

Zanieczyszczenia powietrza związkami chemicznymi przykłady:
Dwutlenek siarki: największym źródłem emisji tego związku do atmosfery jest spalanie paliw kopalnych przez elektrownie i inne zakłady przemysłowe.
Skutki zdrowotne:
krótkoterminowa ekspozycja działa szkodliwie na układ oddechowy człowieka i upośledza funkcje oddechowe; do grup szczególnie narażonych należą dzieci, osoby starsze i chorujące na astmę;

Skutki środowiskowe:
uszkadza liście i stożki wzrostu roślin, ogranicza fotosyntezę;
w postaci kwasu siarkowego niszczy wrażliwe ekosystemy leśne, osłabia system korzeniowy, niszczy bakterie glebowe.
Dwutlenek azotu: wytwarzany m.in. poprzez spalanie śmieci. Gaz ten wystawiony na działanie promieni słonecznych pod wpływem przemian chemicznych zamienia się w ozon – czyli jedno z największych zanieczyszczeń które występuje w krajach wysoko uprzemysłowionych.
Amoniak: największym źródłem jego emisji jest rolnictwo (powyżej 90%), w tym hodowla zwierząt oraz stosowanie nawozów amonowych.
Skutki zdrowotne:
uciążliwe ze względu na zapach,
podrażnienia nosa i gardła,
podrażnienia płuc, a przy wyższych stężeniach obrzęku płuc,
podrażnienia i uszkodzenia skóry i oczu.
Chroniczne narażenie może prowadzić do rozwoju astmy oraz do uszkodzenia płuc.

Zanieczyszczenie gleby i wody środkami chemicznymi na przykładach:
Środki zaliczane do grupy „PFAS” w których skład wchodzi około 3000 syntetycznych substancji. Ponieważ związki „PFAS” występuje praktycznie wszędzie (np. w środkach czystości) mogą dostać się do środowiska na wiele różnych sposobów np. poprzez ścieki. Większość z nich zostaje uwięziona w glebie i z czasem  dostaje się do źródeł wody pitnej.
Chemikalia te nie rozkładają się ani w środowisku naturalnym, ani w organizmie (co skutkuje ich odkładaniem się). Powodują wiele schorzeń w tym m.in. zaburzenia hormonalne a także zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu.

Kwas azotowy:  wzbogaca ziemię i jest wykorzystywany w produkcji nawozów mineralnych. Jednak jego nadmiar powoduje zakwaszenie gleby. W wyniku czego rośliny które są przystosowane do kwitnienia w warunkach niskiego poziomu azotu powoli zaczynają zanikać. Rolnicy mogą także skarżyć się na ilość oraz jakość plonów.

Podsumowując zebrane informacje zadajmy sobie pytanie czy możemy ograniczyć obecność szkodliwych substancji w życiu codziennym?
bądźmy odpowiedzialni – nie spalajmy w domu śmieci,
przy zakupach zwracajmy uwagę na skład środków – warto zainteresować się tzw. „zieloną chemią” która oszczędza nie tylko pieniądze ale przede wszystkim nasze zdrowie,
środki chemiczne należy odpowiednio utylizować, aby te nie dostawały się do środowiska naturalnego – najlepiej je odpowiednio zabezpieczyć i dostarczyć do pobliskiej jednostki która się tym zajmuje.

Czytany 419 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 13 wrzesień 2020 15:00