Reklama

wtorek, 26 maj 2020 09:47

Produkcja żywności i nadmierny konsumpcjonizm a wpływ na przyrodę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|| ||

Nie dopuścić do katastrofy ekologicznej

To jasne, że musimy wyżywić ludzi, ale obecnie od 1/3 do 1/2 światowej żywności jest marnowana. Jednocześnie miliard ludzi głoduje, a rolnictwo zagarnia coraz większą powierzchnię lasów, aby produkować jeszcze więcej żywności.” 1

Od dawna wiadomo że działania człowieka mają znaczący i niestety zgubny wpływ dla przyrody. W dzisiejszym artykule spróbujmy się przyjrzeć problemowi nadmiernego konsumpcjonizmu i jego wpływu na przyrodę.

Jako ludzkość produkujemy za dużo, kupujemy za dużo, wyrzucamy na potęgę. By móc tyle konsumować przez ostatnie 20 lat wycięliśmy aż 100 milionów hektarów lasów tropikalnych pod hodowlę bydła. Z kolei morza i oceany są tak wyczerpane że zaczyna brakować w nich ryb.

Marnowanie żywności to także marnowanie wody i energii, a także zwiększenie emisji gazów cieplarnianych.

Dla przykładu:

  • by wyprodukować 1 kalorię mięsa, potrzebujemy zużyć 10 kalorii roślinnych, które musimy dostarczyć w paszy. Z kolei by je pozyskać, trzeba zasiać zboże, a pod uprawy znowu wyciąć lasy. Produkcja zwierzęca odpowiada za jedną piątą emisji gazów cieplarnianych wysyłanych do atmosfery.2

  • 1 wyrzucona kanapka to około 100 litrów zmarnowanej wody,

  • 1kg ziemniaków to 300 litrów wody,

  • a 1 kg mięsa to aż 6000 litrów wody !!!

Podsumowując

Nasz nadmierny konsumpcjonizm może doprowadzić do prawdziwej katastrofy ekologicznej. Jak wynika ze statystyk przy produkcji pożywienia zużywamy kolosalne ilości wody, energii oraz potrzebujemy(w przypadku produkcji mięsa) coraz to nowych miejsc pod hodowlę, przez co wycinane są lasy. Żeby sytuacja uległa poprawie przede wszystkim potrzebujemy zmian systemowych. Jedak każdy człowiek powinien rozpocząć pracę od własnego podwórka i dokonywać rozważnych zakupów.

1. Źródło : Książka pt. "Farmagedon" autorstwa Filipa Lymberyego oraz Isabel Oakeshott

2. Źródło : https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/swiat-jaki-znamy-sie-konczy-a-co-ma-do-tego-kura,215,3692

Czytany 468 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 13 wrzesień 2020 12:42