Reklama

poniedziałek, 02 marzec 2020 08:21

Problem globalny z którym należy walczyć

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|| ||

SMOG !!!

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce cały czas wzrasta. Szacuje się ze rocznie w Polsce z powodu smogu umiera około 48 tysięcy osób. Aż 45 % miast w setce tych o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie leży w naszym kraju.
Żeby lepiej zrozumieć temat zadajmy sobie pytanie : czym tak naprawdę jest smog i jak powstaje? Zjawisko to zachodzi poprzez wydzielanie się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki azotu, siarki oraz substancje stałe.
Głównym źródłem powstawania kwaśnego smogu są domowe instalacje grzewcze wykorzystujące paliwa stałe. Produkują one największe ilości CO2.
Wiemy już czym jest smog i jakie są jakiego przyczyny. Zastanówmy się teraz nad konsekwencjami jakie niesie to zjawisko. A skutki są naprawdę przerażające.

Negatywne skutki dla człowieka:             
choroby płuc,                         
dysfunkcje układu krążenia,                                 
problemy na tle psychicznym i nerwowym,
u kobiet w ciąży mogą wystąpić problemy z prawidłowym rozwoju płodu,
patologiczne zmęczenie, spadek tolerancji wysiłku.
Dla przyrody:
zanikanie warstwy ozonowej,
poszerzanie się procesu globalnego ocieplenia,
kwaśne deszcze (zakwaszanie gleby i wód),
zaburzenia fotosyntezy.
Zatem w jaki sposób możemy ograniczyć zawartość smogu w naszym powietrzu ? Odpowiedzią jest Termomodernizacja ! Jest to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i  zużycia energii cieplnej w danym budynku.
Obecnie na terenie gmin działają różne programy dzięki którym możesz uzyskać dofinansowanie na docieplenie budynku oraz wymianę starego pieca.
Ważne jest także żeby praktykować właściwe zachowania i :
- wykorzystywać prawidłowo kotły górnego spalania,
- używać paliw wysokiej jakości,
- nie palić odpadami(są dużo bardziej szkodliwe niż jakiekolwiek paliwa. Podczas spalania wytwarza się mnóstwo szkodliwych związków chemicznych m.in. cyjanowodór).

 

Czytany 697 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 08:44