Reklama

niedziela, 09 luty 2020 22:43

Procent segregacji śmieci a rzeczywistość

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|| ||

W Polsce recyklingowi podlega około 33,7% odpadów. Podczas gdy w Niemczech to aż  67,6%

Rodzi się pytanie - w jaki sposób nasi sąsiedzi doszli do takich rezultatów? Otóż to wyniki drogiej kampanii edukacyjnej która w znaczący sposób zwiększyła świadomość mieszkańców. Informacje o segregacji śmieci przez ostatnie lata pojawiały się dosłownie wszędzie, nawet autorzy książek wplatali ekologiczne wątki do swoich utworów.
Wprowadzone zostało także mnóstwo przepisów i wymogów dotyczących przemysłu, przez co recykling stał się gałęzią wysoko rozwiniętych technologii.        

Zatem jakie działania mogą poprawić poziom recyklingu w Polsce?

Polska ma w planach kilka  programów. Jeden z nich ma na celu wprowadzenie zwiększonej odpowiedzialności producentów. Firma wprowadzająca opakowanie na rynek będzie płacić za jego zbiórkę i recykling.

Jakie kroki możemy podjąć każdy z nas już dziś ?

Jeśli jesteś producentem danego produktu dobrze przemyśl to w jaki sposób jest pakowany, być może materiały z których korzystasz da się zastąpić lepiej degradowalnymi lub całkowicie zrezygnować z opakowań dla danego produktu.
Bądź konsekwentny w segregacji -  np. Opakowanie po jogurcie składa się z plastiku i sreberka, zatem musi zostać rozebrane i wyrzucone do 2 różnych pojemników.
Uświadamiaj znajomych którzy nie segregują smieci. Edukując ich, jest duża szansa że pomożesz wyrobić im dobre nawyki.
Jeżeli jest to możliwe kupuj produkty w opakowaniach które mają jak najkrótszy czas  rozkładu.
Oddawaj w odpowiednie miejsca  "produkty niebezpieczne" do których zaliczają się między innymi : leki, baterie, żarówki, sprzęty RTV/AGD, opony samochodowe.Produkty te zazwyczaj można oddawać w miejsca w których można je kupić
bądź kreatywny. Niektórym przedmiotom można nadać "nowe życie". Np : zużytą butelkę PET możesz wykorzystać jako donicę dla kwiatów.
Zbieraj makulaturę i oddawaj ją do przeznaczonych do jej składowania punktów.

Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas

Florian Plit

Czytany 1470 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 15:29