Reklama

piątek, 22 marzec 2019 07:48

Czy nasze szkoły będą strajkować?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|| ||

Decyzje zapadają...

Zapowiedziany na 8 kwietnia strajk nauczycieli coraz bliżej. Póki co, w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Wolbrom ogłoszono pogotowie strajkowe, budynki oflagowano i trwa pełne napięcia oczekiwanie. O tym, czy dana placówka przystąpi do strajku czy nie, pracownicy decydowali w referendach, a te we wszystkich placówkach rozpoczęły się we wtorek i trwały do czwartku. Ich rezultat będzie zatem znany w piątek 22 marca.

Obecnie nauczyciele we wszystkich placówkach prowadzą spór zbiorowy z pracodawcami, czyli... ze swoimi dyrektorami. Pracodawcą osób zatrudnionych w placówkach oświatowych nie jest bowiem ani ministerstwo, ani nawet gmina, tylko szkoła, na czele której stoi dyrektor. Tym samym jedynie on nie może strajkować...

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w referendum, aby było wiążące, musi wziąć udział więcej niż połowa pracowników danej placówki i jeśli spośród nich ponad 50% opowie się za strajkiem, będzie to podstawą do jego przeprowadzenia. Zarząd oddziału ZNP przeanalizuje wyniki referendów i zdecyduje, czy w danej placówce rozpoczyna strajk, czy kończy spór zbiorowy.

 

Czytany 905 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 17:12