Reklama

wtorek, 19 marzec 2019 15:28

Wojciech Szota: zasłużony dla gazet lokalnych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

Bohaterowie polskich przemianRada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych po raz pierwszy uhonorowała najbardziej zasłużone dla środowiska osoby. Wyróżniono 22 wydawców, którzy 25 - 30 lat temu zakładali pierwsze niezależne gazety lokalne w Polsce, ale także byli i są aktywnymi członkami stowarzyszenia. Wśród tego elitarnego grona znalazł się też wydawca Wieści Wolbromskich i Wieści Miechowskich Wojciech Szota.

 

Okazją do przyznania wyróżnień była 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, którą obchodzono uroczyście na Zamku Królewskim w Warszawie 14 marca br. Uroczystość zgromadziła dziennikarzy mediów nie tylko lokalnych, osoby kierujące ważnymi dla środowiska instytucjami, przedstawicieli sponsorów i była transmitowana na żywo w internecie.
-„To bohaterowie polskiej prasy lokalnej” – powiedział Ryszard Pajura, prezes SGL, wręczając pamiątkowe statuetki. Podkreślał, że wszystkie te osoby łączy przekonanie, że bez silnych, niezależnych mediów lokalnych, nie będzie dobrze rozwijającej się demokracji i dobrze funkcjonującego społeczeństwa obywatelskiego, gdyż byłoby ono pozbawione podstawowego narzędzia kontroli władzy publicznej. Jak przypomniał, większość lokalnych tytułów powstawało zaraz po przemianach ustrojowych w 1989 roku, a pierwszą zarejestrowaną gazetą lokalną była „Gazeta Słupecka”, tuż za nią gazety wydawnictwa „Wulkan” Dominika Księskiego, „Tygodnik Podhalański” zakładany przez Jurka Jureckiego, chrzanowski „Przełom” Alicji Molendy i wiele innych.
Podczas gali ogłoszono też wyniki corocznego konkursu Local Press, który kierowany jest do dziennikarzy lokalnej prasy. Profesjonalne jury, któremu od lat przewodniczy Mariusz Szczygieł, oceniało nadesłane teksty, zdjęcia, filmy oraz przeprowadzone akcje społeczne zorganizowane w 2018 roku (tym razem w sumie 511 prac), przyznając nominacje i nagrody w 9 kategoriach. Gazeta, która otrzymała najwięcej nominacji odbiera tytuł „Gazety Roku”. Tym razem nagroda pieniężna i statuetka powędrowała do „Aktualności Lokalnych”, ukazujących się w powiecie złotowskim na północy Wielkopolski. Dziennikarze tej gazety otrzymali dwie nominacje w kategorii „reportaż prasowy”, po jednaj w kategoriach: „wywiad i inne gatunki publicystyczne”, „portal gazety lokalnej”. Rok temu, w tym samym konkursie, redaktor naczelny Wieści zdobył pierwsza nagrodę w kategorii specjalnej, przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego za najciekawszy tekst o bohaterze zgłoszonym uprzednio do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”.

Czytany 2237 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 październik 2020 16:23